رفتن به محتوا

earned media (رسانه اکتسابی) چیست؟

امروزه شبکه های اجتماعی تبدیل به محل انتقال نظر و دیدگاه های کاربران شده است. مردم روزانه تعداد زیادی پست میخوانند، آنها را به اشتراک میگذارند و در مورد آنها با یکدیگر تبادل نظر میکنند. کسب و کار ها با فعالیت در این رسانه ها برای جلب نظر هرچه بیشتر کاربران و مشتری تلاش میکنند. در واقع شبکه های اجتماعی و  فضای مجازی نوعی روش تبلیغ کم هزینه و کارا را ایجاد کرده است.

تبلیغات در فضای مجازی محدود به ارايه عکس و مطلب و پست در وبسایت و وبلاگ نمیشود، کاربران در هر ثانیه نظرات خود را در رابطه با موضوعی که از آن لذت برده اند، باعث ناراحتی شان شده و … در شبکه های اجتماعی پخش میکنند، این نوع نظر دهی اگر در مورد برند خاصی باشد و دیگران آن نظر را ببینند و درباره ی آن گفتگو کنند، نوعی استفاده از رسانه های آنلاین در راستای تبلیغ برای آن برند است که میتواند تبلیغ منفی و یا مثبت باشد. این روش استفاده از رسانه های آنلاین اصطلاحا earned media (رسانه اکتسابی) گفته میشود. روشهای دیگر با نام های paid media (رسانه پولی) و owned media (رسانه شخصی) وجود دارند. در ادامه با این روش ها بیشتر آشنا میشویم.

earned media چیست؟

به هر نوع تبلیغی که برای آن هزینه نکرده باشید و توسط شخص ثالثی منتشر شده earned media میگویند. امروزه این روش مانند این این است که کاربری توییت کند: “بهترین میان وعده ای که تا به حال خوردم” و برای آن رستوران خاص صدها نظر داده میشود و دیگران از خوبی آن رستوران میگویند. این شخص میتواند نظرپرداز باشد یا یک بلاگر که بازدیدکننده ی زیادی دارد و پست های او را بیشمار افراد میخوانند و همینطور میتواند منبعی از رسانه های سنتی مثل روزنامه و مجله باشد.

earned media چه چیز نیست؟

تبلیغاتی که برای آن هزینه پرداخت کردید یا خودتان آن را منتشر کردید. وقتی به یک منتشر کننده خبر هزینه ای می پردازید تا مقاله ای در رابطه با برند شما بنویسد، این دیگر earned media  نیست بلکه paid media است.
وقتی در وبلاگ پستی در مورد آخرین محصولتان میگذارید، owned media است.

با ظهور بازاریابی دیجیتال و شبکه های اجتماعی، earned media متحول شده است و بخش های مختلف سازمان ها مثل فروش و پشتیبانی در کنار روابط عمومی در این زمینه فعالیت زیادی میکنند.

حال ببینم امروزه earned media چگونه به کمک بازاریابی آمده است و چگونه میتوان از آن در سازمان  استفاده کرد.

تفاوت بین earned media، paid media و  owned media چیست؟

paid media به تبلیغاتی گفته میشود که سازمان برای انتشار آن هزینه میپردازد. برای مثال تبلیغ پرداخت به ازای کلیک و تبلیغ در وبسایت های پربازدید.

مرز بین paid media با  earned media میتواند کمرنگ شود برای مثال وقتی ویدیوی تبلیغاتی منتشر میشود، افراد بارها و بارها آن را میبینند. در ابندا برای انتشار آن هزینه پرداخت شده ولی انشار ویروس گونه ی آن در رسانه ها earned media را به ما یادآوری میکند. گاهی با جلو افتادن earned media دیگر هزینه ای برای تبلیغات در نظر گرفته نمیشود.

owned media حوزه ای است که برند شما آن را کنترل میکند مانند: وبسایت سازمان، وبلاگ، ایمیل، کانال های اجتماعی.

گاهی پیش می آید که مرز بین owned media و  earned media نیز کمرنگ میشود، پستی که شما برای جدیدترین محصولتان در وبلاگ گذاشته اید توسط بلاگرهای دیگر پخش میشود. پس owned media ما را مستقیما به سمت earned media نمیکشاند ولی میتواند توجه افراد بیشتری را جلب کند.

earned media توسط برند کنترل نمیشود پس کلیشه ای نیست و قابل اعتمادتر است.

چقدر تاثیر گذار است؟

به طور خلاصه، کاربران بسیار تحت تاثیر آنچه که فامیل و دوست و آشناهایشان در شبکه های اجتماعی میخوانند و مینویسند، هستند.
امروزه مردم خوب و بد محصول را به طور خاص فقط با یک نفر به اشتراک نمیگذارند بلکه آن را در در دیدرس تعداد زیادی افراد که با آنها در ارتباط هستند قرار میدهند.
بسیاری از افراد نظرات و پست های افراد قابل اعتماد خود را میخوانند و از آنها برای تصمیم گیری در مورد خریدهایشان استفاده میکنند. طبق آمار ….. ۸۵ درصد مشتریان قبل از خرید به نظر افراد قابل اعتمادشان رجوع میکنند.

چطور میتوانم earned media داشته باشم؟

با تعاریف بالا به نظر میرسد earned media از کنترل سازمان خارج است ولی این طور نیست، شرکتها میتوانند در برخی شایعه ها و صحبت ها در مورد برندشان دخالت کنند. در زیر سه راه برای تاثیر بیشتر در شبکه های اجتماعی آمده است:


۱) ایجاد محتوایی با ارزش

مردم را مجبور کنید تا مطلبتان ر ا به اشتراک بگذارند. مطالبی قابلیت اشتراک گذاری دارند که واقعا قابل استفاده باشد، خیلی خنده دار باشند، ویدیو باشد و یا infographic باشد.

۲) برای شبکه های اجتماعی وقت بیشتری صرف کنید.

بدون شبکه های اجتماعی، شما با کاربرانتان غریبه اید.این یکی از ویژگی های شبکه اجتماعی همین است که شما را به مشتریانتان نزدیک کند. برای ایجاد تاثیر روی مشتریانتان برای معرفی بهتر محصولتان به آنها باید وقت بیشتری برای برقراری ارتباط با آنها بگذارید.

۳) مشتریانتان را خوشحال و راضی کنید

همه ی مشتریان به طور اتوماتیک تبدیل به طرفدار شما نمیشوند بلکه شما فرای آنچه مشتری میخواهد میروید و اینگونه تبدیل به برند محبوب میشوید. بعد از آن، پست های مثبتی از مشتریان در سراسر شبکه های اجتماعی وب پخش میشود.

۴) از تبلیغات همسان استفاده کنید.

تبلیغات همسان به شما کمک می کند در رسانه های دیگران بدون آن که تبلیغ به نظر بیایید، محتوای خود را ترویج کنید.

در سال ۲۰۱۴، پژوهشی در دانشگاه کالیفرنیا و یل و فیسبوک در مورد انتشار حالات افراد انجام شد و نتیجه این بود که احساسات مثبت در فضای مجازی زودتر پخش میشود.

پس برای برندتان محتوای جالب توجه ایجاد کنید، با مشتریانتان در ارتباط باشید و فعالیت کاربران و مشتریانتان را در شبکه های اجتماعی زیر نظر داشته باشید. یکی از بهترین ابزارهای پایش شبکه های اجتماعی و وب سایت ها به زبان فارسی، کاوان است که قابلیت های مختلفی برای پایش وب سایت ها و شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، توییتر و اینستاگرام فراهم می کند.

منبع:
https://blog.hubspot.com/marketing/what-is-earned-media-faqs

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *