رفتن به محتوا

گزارش کاوان از نشت اطلاعات تپسی

کاوان ابزاری است که فضای مجازی (در حال حاضر شامل ۱۰۰ هزار کانال تلگرام، ۱۰۰ هزار اکانت توییتر، ۱۰۰۰ وب سایت، ۱۰۰ هزار اینستاگرام، ۱۵۰ روزنامه و مجله، نزدیک به ۱۰ هزار هشتگ و کیورد توییتر و اینستاگرام) را رصد می کند و ابزارهایی برای تهیه نمودارهای تحلیلی و کسب دانش از حجم وسیع محتوا فراهم می کند.

این گزارش به طور کامل با استفاده از ابزار کاوان تهیه شده است و هدفش بررسی ماجرای نشت اطلاعات تپسی و واکنش های پس از آن است. همه نمودارها مستقیم از داشبورد تحلیلی-تعاملی کاوان استخراج شده اند.

مقدمه

این گزارش با هدف بررسی اتفاقات روی داده در فضای مجازی در پی انتشار خبر نشت اطلاعات تپسی تهیه شده است.

در ظهر ۲۸ فروردین ۹۸ به یکی از سرورهای تپسی حمله شده و اطلاعاتی از برخی تراکنش های راننده های تپسی لو رفت. این ماجرا از ساعات ابتدایی ۲۹ فروردین ۹۸ به رسانه های فارسی زبان راه پیدا کرد و به زودی به یکی از اخبار مهم شبکه های اجتماعی و وب سایت ها تبدیل شد. واکنش روابط عمومی تپسی نیز نتوانست از حساسیت موضوع بکاهد. در پایان ولی عذرخواهی مدیرعامل تپسی باعث کاهش شدید حساسیت ها شد.

این گزارش با استفاده از کاوان، با جزییات این مسایل را بررسی کرده است.

۱. انتشار سریع خبر نشت اطلاعات

اولین نکته جالب در خصوص خبر نشت اطلاعات، انتشار سریع این خبر در همه رسانه هاست. حدود ۱۲ ساعت بعد از انتشار پست اصلی (تصویر زیر) اولین پست های فارسی مرتبط با این اتفاق در توییتر منتشر شده است و پس از آن نیز سایت ها به انتشار این خبر پرداختند و خیلی سریع در روز بعد از این اتفاق فضای مجازی از اخبار مرتبط با این ماجرا پر شد.

نمودار ۱، ظهور و افول خبر نشت اطلاعات تپسی در فضای مجازی

خبرهای منتشرشده و مورد توجه (تعداد لایک جذب شده پست ها) عمدتا منفی بوده اند.

نمودار ۲، روند لایک پست های مثبت، منفی و خنثی راجع به نشت اطلاعات تپسی در توییتر

به نظر می رسد اولین سایتی که به صورت رسمی این مطلب را منتشر کرد، سایت https://www.sakhtafzarmag.com بوده است.

اولین توییت خبری فارسی مرتبط نیز توسط اکانت توییتری سرتفا certfa منتشر شده است.

اتفاق جالب، افزایش میزان پست های تپسی مستقل از واقعه نشت اطلاعات همزمان با این اتفاق است. بسیاری با مطرح شدن نام تپسی، توییت های غیرمرتبط با آن را نیز نشر می دهند که این امر ممکن است آگاهانه یا ناآگاهانه روی داده باشد.

نمودار ۳، تغییر روند پست های غیرمرتبط با نشت اطلاعات همزمان با این اتفاق

نگاهی به پست های این مدت نشان می دهد یکی از پست هایی که بسیار پرتکرار بوده است و به نشت اطلاعات ارتباط نداشته است، پست تصویر زیر است.

شکل ۱، یکی از توییت های پربازدید در روزهای انتشار خبر نشت اطلاعات تپسی

البته پست هایی از سوی رقبای تپسی نیز مشاهده می شود که با هدف تبلیغ پلتفرم رقیب تولید شده اند.

۲. مهم ترین موضوعات مطرح شده

در پی انتشار خبر نشت اطلاعات، موضوعات مختلفی مورد توجه پست های فضای مجازی قرار داشتند که نمودار زیر میزان پرداختن به هر یک را به صورت نسبی نشان می دهد.

نمودار ۴، درصد پرداختن به موضوعات مختلف در پست های مرتبط با نشت اطلاعات تپسی

از همان ابتدا تقریبا مشخص بود که موضوع داده های رانندگان تپسی بوده است و از این جهت این موضوع از بیشترین تکرار برخوردار بوده است.

رابطه خبر با اسنپ

اما نکته جالب توجه پرداختن تنها ۱۲ درصد از توییت ها به «اسنپ» است که نشان دهنده عدم توجه کاربران به هم صنف بودن این دو شرکت بوده و به نوعی اعمال کل بار منفی خبر به «تپسی» بوده است

نمودار ۵، تغییر روند پست های اسنپ و تپسی در مدت انتشار خبر نشت اطلاعات

واکنش به بیانیه های روابط عمومی تپسی

از نکات مهم دیگر توجه بسیاری از توییت کنندگان به «بیانیه» های روابط عمومی تپسی بوده است. و در مرحله بعد منشن کردن وزیر ارتباطات برای پاسخ دهی به این اتفاق بیشترین تکرار را داشته است.

همانگونه که از نمودار ۶ مشخص است، دو موضوع عذرخواهی و ربط دادن مشکل به تحریم بیش از همه مورد انتقاد کاربران و رسانه های فضای مجازی بوده است.

عذرخواهی

از جمله مهم ترین مسایلی که در رابطه با این اتفاق مطرح شده است، «عذرخواهی» مدیران این شرکت بوده که پیش از عذرخواهی میلاد منشی پور در ۳۰ فروردین به صورت درخواست و پس از آن در پاسخ به این اتفاق مطرح شده است.

در ادامه بخش جداگانه ای برای بحث عذرخواهی خواهیم داشت. در اینجا ولی به درخواست های عذرخواهی اشاره می کنیم که تقریبا از همان زمان طرح موضوع نشت اطلاعات در میان رسانه های مجازی مشاهده می شد و در ساعت ۱۶-۱۷ با انتشار پست عذرخواهی مدیرعامل تپسی بار دیگر اوج گرفت

نمودار ۷، روند طرح موضوع عذرخواهی در خصوص نشت اطلاعات

ابرهشتگ

به عنوان یک جمع بندی از موضوعات مطرح شده، ابرهشتگ های کلیه توییت های مرتبط را در نمودار زیر مشاهده می کنید.


۳. توییت میلاد منشی پور

در بخش قبل اشاره شد که در توییتر بسیاری خواستار عذرخواهی رسمی تپسی بابت این اتفاق بودند. این درخواست ها و البته بررسی های تپسی در نهایت منجر به این امر شد. میلاد منشی پور، از هم بنیانگذاران و مدیرعامل تپسی، در روز ۳۰ فروردین ماه توییت عذرخواهی منتشر کرد.

شکل ۲، دو توییت عذرخواهی و پاسخ آن توسط میلاد منشی پور در تاریخ ۳۰ فروردین

این توییت، روند منفی پست های مرتبط با این رویداد را تغییر داد. ابتدا به نمودار احساسات پست های مرتبط با نشت اطلاعات در فضای توییتر (پیش از عذرخواهی مدیرعامل تپسی) نگاهی بیندازیم

نمودار ۹، حدود ۲ درصد از واکنش ها به نشت اطلاعات تپسی در فضای توییتر قبل از عذرخواهی مدیرعامل آن مثبت بوده است

پس از عذرخواهی توییت های مثبت منتشر شده در پاسخ به توییت میلاد منشی پور از ۲ درصد به ۱۳ درصد افزایش می یابد.

نمودار ۱۰، تعداد توییت های مثبت و منفی و خنثی در پاسخ به توییت عذرخواهی میلاد منشی پور

اما تغییر روند مثبت به همین جا ختم نمی شود. اگر به میزان لایک پست های منشر شده در پاسخ به توییت عذرخواهی میلاد منشی پور نگاه کنیم، پست های مثبت به مراتب بیش از پست های منفی لایک خورده اند و مورد قبول مخاطبین واقع شده اند و با وجود تعداد پست کمتر، میزان لایک را بالاتر برده اند.

نمودار ۱۱، میزان لایک پست های مثبت و منفی و خنثی پست های مرتبط با عذرخواهی میلاد منشی پور

۴. ناشران پیشرو در پرداختن به این موضوع

در بخش آخر به ناشرینی می پردازیم که بیش از سایرین به این موضوع پراخته اند. در سه محیط توییتر، اینستاگرام و وب این لیست استخراج شده است. محیط توییتر، به نوعی مخاطبین خاص و تحصیلکرده و احتمالا علاقه مند به IT را در برمیگیرد. محیط اینستاگرام، مخاطبین عام دارد. محیط وب نیز خبرگزاری ها و ناشران رسمی را پوشش می دهد.

نمودار ۱۲، وب سایت های با بیشترین پست راجع به نشت اطلاعات تپسی
نمودار ۱۳، اکانت های توییتر با بیشترین توییت مرتبط با نشت اطلاعات تپسی
نمودار ۱۴، صفحات اینستاگرام با بیشترین پست راجع به به نشت اطلاعات تپسی

به طور خاص کاوان تحلیل های دقیق تری روی برخی از محیط ها از جمله توییتر و اینستاگرام ارایه می دهد. جدول زیر در همین راستا برای ناشرین با بیشترین پست در توییتر راجع به نشت اطلاعات تپسی تهیه شده است.

جدول ۱، لیست کاربران با بیشترین پست راجع به نشت اطلاعات تپسی در توییتر (در سه روز نخست)

پانوشت

می توان تحلیل های متنوع دیگری نیز با کاوان تهیه کرد که بازخوردهای شما می تواند به این منظور راهگشا باشد. لطفا نظرات خودتان را از طریق [email protected] در اختیار ما قرار دهید.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *