رفتن به محتوا

گزارش کاوان از اکوسیستم استارتاپی کشور در فضای مجازی (۲۴ اردیبهشت)

کاوان ابزاری جهت پایش و تحلیل رسانه های فارسی زبان اعم از شبکه های اجتماعی، وب سایت ها، روزنامه ها و مجلات و رادیو وتلویزیون است. این گزارش با هدف بررسی بازخورد اتفاقات اکوسیستم استارتاپی کشور در فضای مجازی و میزان اهمیت هر اتفاق از نگاه کاربران شبکه های اجتماعی و رسانه های فارسی زبان هر دو هفته یک بار ارایه خواهد شد.

اگر علاقه مند هستید بیشتر با کاوان آشنا شوید، می توانید فرم درخواست دمو را تکمیل کنید یا به info[at]ikavan.com ایمیل بزنید.

مهم ترین اتفاقات سه هفته ابتدای اردیبهشت ماه ۹۸

نمودار ابرکلمه در همه فضاهای مجازی می تواند تصویر کلی بیشترین موضوعات پرداخته شده را مشخص کند.

مهم ترین نکته ابرواژه کلی روی همه فضاهای مجازی، میزان بالای آگهی های پخش شده برای گرفتن وام های کارآفرینی و کار در منزل است که هر چند در هیاهوی اکوسیستم استارتاپی و کارآفرینی کشور چندان موردتوجه نیست ولی کارآفرینی و حمایت های دولت ابزاری برای کسب درآمد عده ای در فضای مجازی است. این تبلیغات را از نمودار ابرکلمه حذف کردیم تا به نمودار معنادار تری برسیم:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 1.png است
نمودار ۱، مقایسه کلمات کلیدی پرتکرار در فضای مجازی راجع به کارآفرینی (پس از حذف تبلیغات)

اهمیت اقتصاد دانش بنیان، صحبت های مقام معظم رهبری در این خصوص و حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مراسم های مختلف (از جمله سفر به یزد) از جمله پرتکرار ترین صحبت های فضای مجازی (اعم از وب، تلگرام، توییتر و اینستاگرام) در خصوص اکوسیستم استارتاپی بوده است.

ابرهشتگ در توییتر (نمودار ۲) ولی می تواند برای شناسایی مهم ترین موضوعات از دید فعالان اکوسیستم استارتاپی مفید باشد.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 2.png است
نمودار ۲، مهم ترین هشتگ های مرتبط با اکوسیستم استارتاپی در توییتر

با نگاه به این ابرهشتگ می توان مهم ترین موضوعات را به ترتیب زیر شناسایی کرد:

  • مسعود_تهرانچی: مصاحبه برنامه پایش با مسعود تهرانچی کارآفرین پیشکسوت حوزه حمل و نقل و اشک ریختن او به واسطه تحمل فشارهای متعدد از جمله پرسر و صدا ترین موضوعات فضای مجازی بوده است.
  • آن چه بیشتر اکانت های توییتر و وب سایت ها به آن پرداخته اند، جمله ناامیدکننده مسعود تهرانچی است که با چشم گریان می گوید: «خاک بر سر من کارآفرین که به جای حضور در وزارت صنعت برای پیشرفت کارم باید آواره دادگاه ها باشم!»
  • الوپیک، الوپست و شرکت_ملی_پست: خبر خوب قرارداد الوپیک با شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران نیز از خبرهای مهم و مورد توجه فضای مجازی در اردیبهشت ماه بوده است.
  • جهرمی: آقای آذری جهرمی، وزیر محترم ارتباطات کشور، احتمالا در هر ابرهشتگی در توییتر حضور دارند. فضای استارتاپی هم بسیاری از انتقادات خود را با هشتگ ایشان می گویند.
  • رویداد جاده ابریشم: در اردیبهشت ما چند رویداد بزرگ و کوچک برگزار شده است که پرتوجه ترین آن رویداد جاده ابریشم بوده است. در ادامه این مقاله، کمی دقیق تر به این رویداد خواهیم پرداخت.
  • جهش: هشتگ جهش به واسطه صحبت های مقام معظم رهبری در اهمیت کارآفرینی در کشور برای جهش اقتصادی در میان توییت های پربحث قرار گرفته است.
  • معافیت_مالیاتی و خدمت_سربازی: از مدیران استارتاپ بوتیک تجارب خود را در خصوص استفاده شرکت آن ها از خدمات معافیت مالیاتی و خدمت سربازی دانش بنیان به اشتراک گذاشته است و مورد توجه بسیاری از فعالان اکوسیستم قرار گرفته است.
  • بامیلو و اسنپ_مارکت: پایان یافتن بامیلو با ریدایرکت شدن آدرس سایت آن به سایت اسنپ مارکت، از جمله موضوعات مورد توجه فضای استارتاپی توییتر بوده است.
  • بلاکچین: حوزه بلاکچین هم از حوزه های پربحث فضای استارتاپی توییتر در سه هفته ابتدایی اردیبهشت ماه ۹۸ بوده است.

رویداد جاده ابریشم

در بخش قبل مشاهده کردیم که رویداد جاده ابریشم، پربحث ترین رویداد استارتاپی سه هفته ابتدایی اردیبهشت ماه بوده است. این رویداد که توسط استارتاپ جاده ابریشم برگزار شد، سخنرانان زیادی داشت که البته در فضای مجازی به نسبت یکسان موردتوجه قرار نگرفته اند.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 3.png است
نمودار ۳، مقایسه میزان پرداخته شدن به سخنرانان رویداد جاده ابریشم

رادمان ربیعی در صدر افرادی قرار دارد که به واسطه رویداد جاده ابریشم در فضای مجازی حضور داشته است که البته بیشترین حضور رادمان ربیعی در فضای وب و اخبار وب سایت های مرتبط با این رویداد بوده است.

بخش دیگر این رویداد به انتخاب استارتاپ برگزیده جاده ابریشم اختصاص داشته است که در نهایت سه استارتاپ انتخاب شده اند. این که این سه استارتاپ به چه نسبتی مورد توجه فضای مجازی قرار گرفته اند نیز می تواند موضوع نمودار ۴ باشد:

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 4.png است
نمودار ۴، مقایسه سه استارتاپ برگزیده رویداد جاده ابریشم

استارتاپ های خبر ساز سه هفته اول اردیبهشت ماه

اما چه استارتاپ هایی بیشتر خبرساز بوده اند؟

  1. الوپیک (۳ اردیبهشت): الوپیک و ماجرای قرارداد با پست جمهوری اسلامی ایران
این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 5.png است
نمودار ۵، روند انتشار پست در فضای مجازی راجع به الوپیک

۲. کافه بازار (۷ اردیبهشت): کافه بازارو ماجرای نشت اطلاعات کافه بازار که در نهایت درست نبود.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 6.png است
نمودار ۶، روند انتشار پست در فضای مجازی راجع به کافه بازار

۳. بامیلو (۲۱، ۲۲ و ۲۳ اردیبهشت): بامیلو و پایان یافتن آن با ریدایرکت شدن به اسنپ مارکت

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 7.png است
نمودار ۷، روند انتشار پست در فضای مجازی راجع به بامیلو

امید در اکوسیستم استارتاپی

سخنرانی اخیر اکبر هاشمی، سردبیر مجله شنبه، در رویداد نون بربری ۲۲ اردیبهشت، حاکی از امید بود. امیدی که جامعه استارتاپی بیش از بقیه جامعه دارد؛ شاید به دلیل حضور شور و نشاط کارآفرینی و فرصت های زیاد پیش روی استارتاپ ها برای ورود به بازار جهانی. در پایان این مقاله می خواهیم ببینیم فضای اکوسیستم استارتاپی ایران چقدر از امید می گوید، و چقدر از ناامید و یأس.

این تصویر دارای صفت خالی alt است؛ نام پروندهٔ آن 8.png است
نمودار ۸، روند انتشار پست های امیدبخش در مقابل پست های ناامید کننده در اکوسیستم استارتاپی

علی رغم همه سختی ها، اکوسیستم استارتاپی کشور امیدوار است. امروز، اقتصاد ایران چشم امیدش به استارتاپ ها و استارتاپی هاست.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *