رفتن به محتوا

پنج پارامتر که مشخص می کند رسانه اجتماعی برای کسب و کار شما مفید بوده است

می دانیم که صرفا داشتن چندین اکانت در رسانه های اجتماعی مختلف و پست چندین محتوا در آن به تنهایی موجب گسترش کسب و کار نمی شود. برای اثربخش بودن محتوا و تاثیر آن بر مشتری استراتژی هایی را می توان به کار برد که رسانه اجتماعی را به عنوان برترین گزینه بازاریابی تبدیل می کند.

در کنار استراتژی خوب، نظارت و مدیریت اکانت ها نشان می دهد که آیا در مسیر بازاریابی دیجیتال درست عمل کرده اید و یا این نوع بازاریابی در کسب و کار شما اثری داشته است؟ متیو گولارت (Matthew Goulart) بنیانگذار شرکت Ignite Digital سنجش تاثیر این نوع بازاریابی در کسب و کار را به پنج دسته تقسیم کرده است که آن را در ادامه باهم می خوانیم:

  • بیننده و شنونده هایی که به مشتری تبدیل شده اند

هر شرکت یا سازمانی در بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال به دنبال تغییر هر چه بیشتر شنوندگان به مشتریان است است. در صورتی که این تغییر وجود نداشته باشد یعنی هدف بازاریابی دیجیتال شکست خورده است.

در بازاریابی در رسانه های احتماعی هدف اصلی پیدا کردن افرادی است که آنها را به مشتری تبدیل کند (Conversions). آمار این افراد نشان می دهد چه تعداد فروش به خاطر تبلیغات در رسانه های اجتماعی بوده است. برای به دست آوردن این اطلاعات میتوان ترافبک سایت، فروش آنلاین، ثبت نام های کامل در سایت، فرم های اشتراک پر شده و غیره را دنبال کرد.

برای ایجاد مشتری اثرگذار از طریق رسانه اجتماعی، باید با محتوایی تاثیرگذار نظر آن ها را جلب کنید تا بر روی تبلیغ شما کلیک کنند و بعد از ابزارهای تحلیل گر مثل Google Analytics استفاده کنید تا پیشرفت این تبدیلات را دنبال و نظارت کنید.

  • تعداد افرادی که در جستجوگرها کلیدواژه خاصی را جستجو کرده اند (ترافیک کلید واژه ای)

با استفاده از ترافیک کلید واژه می توانید ببینید چند نفر شرکت شما را در جستجوگرها سرچ کرده اند. این مسئله مهمی است زیرا مشتریان برند شما را جستجو می کنند و احتمالا فروش آنلاین شما بالا می رود.
Search Engine Land گزارش داده است که ۸۵ درصد از مشتریان از اینترنت برای پیدا کردن کسب و کارهای محلی استفاده میکنند و اگر برای کسب و کارتان جستجویی صورت نگرفته یعنی بهتر است در استراتژی های بازاریابی رسانه ایتان تجدیدنظر کنید.

چندین ابزار برای دنبال کردن ترافیک کلیدواژه وجود دارد برای مثال گوگل ابزارهای خوبی ارايه داده است. Google Analytics  و Google Trends دو نمونه محبوب هستند.

این ابزارها می توانند به بهبود ارتباط با مشتری اثربخش باشند به علاوه رفتار رقبا را نیز آنالیز کرده و نتایج ترافیک رقبا  را با شما مقایسه کنند.

  • حضور برند و تصویر سازی

داشتن اکانت و پست کردن چند مطلب به عنوان تبلیغ شما را به نتیجه دلخواه از بازاریابی در رسانه های اجتماعی نمی رساند. در دنیای بازاریابی مدرن امروز لازم است ابزارهای بازاریابی را بشناسید و حضور قدرتمندی در رسانه های اجتماعی داشته باشید. با رسانه اجتماعی می توان با تک تک مشتریان ارتباط برقرار کرد و از خواسته های آن ها آگاه شد و خدمات بهتر ارائه داد با این کار وفاداری آنها بیشتر می شود،‌ برند تصویر خوبی از خود به جا می گذارد  و در عرض مدت کوتاهی فروش آنلاین بالا می رود.

البته همه واکنش مشتریان به برند شما نمی تواند مثبت باشد و باید استراتژی ای برای دریافت بازخورد های منفی وجود داشته باشد. برای مقابله با موج منفی اول باید بتوانید قبل از اینکه برندتان مخدوش شود بازخوردها را دریافت کنید. کاوان ابزاری است که هر لحظه میتواند شما را از اوضاع و احوال رسانه های اجتماعی باخبر کند و شما اولین نفری خواهید بود که از بازخوردها در رسانه ها آگاهی پیدا می کنید. از ابزارهای عمومی (که عمدتا برای زبان انگلیسی کاربرد دارند) دیگر می توان از Facebook Insights، Twitter Analytics و Google’s Me نام برد. این ابزارها به محض پیدا کردن خبری در موضوع موردنظر پیغام هشدار یا آلارم میفرستند.

  • دنبال کننده ها و تعداد پسندیده شدن

یکی از راه های آسان برای دنبال کردن تاثیر بازاریابی در رسانه های اجتماعی بررسی کردن تعداد دنبال کننده ها و تعداد بار پسندیده شدن محتوایی است که در رسانه ها پخش کرده اید. اگر تعداد دنبال کننده هایتان زیاد است و همچنان رشد می کند پس در مسیر درستی از بازاریابی دیجیتالی قرار دارید. و البته پسندیده شدن محتواها را دست کم نگیرید زیرا که به اندازه تعداد دنبال کننده ها مهم هستند.

پویش پست ها در تمامی پروفایل ها زمان زیادی میخواهد، کاوان این زمان را برای شما کوتاه کرده و تعداد دنبال کننده ها و تعداد بار پسندیده شدن پست هایتان را یکجا نمایش می دهد و با دیدن نمودار هایی که کاوان در اختیارتان می گذارد به سرعت اوضاع رسانه ها را خبر می دهد البته فیسبوک، توییتر و اینستاگرام هر کدام جداگانه ابزار نظارتی مخصوص خود را در اختیارتان قرار می دهند اما با کاوان هر سه را یکجا نظارت کنید. ابزارهای دیگر برای این مورد وجود دارند مانند  Epoxy app، Klout widget، Social Blue Book.

  • اثربخشی سرمایه گذاری ها (ROI)

مزیت رسانه های اجتماعی در این است که برای ایجاد اکانت و پست گذاشتن نیازی به پول خرج کردن ندارد تنها برای مدیریت آن با مقدار کمی هزینه می توان از ابزارهای مفید استفاده کرد تا نتیجه سرمایه گذاری در دنیای مجازی را نشان دهد.

منبع:

https://www.forbes.com/sites/forbesagencycouncil/2017/03/03/five-metrics-that-prove-social-media-is-working-for-your-business

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *