رفتن به محتوا

پنج گام برای اجرا و اداره کمپین روابط عمومی

در این مقاله به دنبال ارایه پنج گام برای اجرا و اداره کمپین روابط عمومی (PR) با هدف ایجاد نتایج واقعی کسب و کار هستیم. اطمینان از این که کمپین های PR با بازاریابی و استراتژی کسب و کارتان ادغام و یکپارچه شده است، آسان نیست. راهنمای جدید ما به شما کمک می کند تا کار شما کمی ساده تر شود. ضمن اینکه اطمینان حاصل کنید که کمپین PR نتایج واقعی کسب و کار را نشان می دهد.

یک استراتژی خوب روابط عمومی، برای حفظ نام تجاری حیاتی است. به عنوان خط مقدم برند، مطمئن شوید که تیم روابط عمومی شما آماده است تا به صورت فعال از طرف نام تجاری شما عمل کند.

ارتباطات سازمانی بر همه بخش های کسب و کار تاثیر دارد. اما وجود بحران در روابط عمومی بر کل صنعت تاثیر می گذارد. بنابراین اکثر کسب و کارها در روابط عمومی سرمایه گذاری می کنند. این کمپین ها باید نشان دهند که اهدافشان با اهداف کلی شرکت هماهنگ و هم راستا است.

انتظار می رود کار تیم های PR بیشتر از نقش سخنگوی نام تجاری باشد. مدیریت صدای شرکت، استاندارد سازی فرایندهای کارکنان وهم چنین اثبات اینکه کمپین PR بر روی کل امور شرکت تاثیر دارد نیز از وظایف آنهاست.

این کار آسان نیست، بنابراین کارشناسان روابط عمومی ما این راهنما را ایجاد کرده اند که از هماهنگ بودن اهداف شرکت و روابط عمومی اطمینان حاصل کنند.
این مقاله شما را به طور مختصر از طریق پنج مرحله راهنمایی می کند، اما برای یادگیری چگونگی اجرای این مراحل در سازمان خود، خودتان باید آنرا اجرا و امتحان کنید.

۱- درک اهداف و ماموریت سازمان خود

بهترین زمان برای شروع، همان ابتدای کار است. قبل از هر چیز دیگر باید مطمئن شوید که تیم PR از اهداف اصلی شرکت آگاه است.
از طرفی، این گفتگوها با رهبران شرکت کمک خواهد کرد تا کارهای تیم PR محسوس تر باشد، تعداد خریداران بیشتر شود و می تواند تاثیر کمپین های آینده را افزایش دهد.

۲- با توجه به اهداف سازمان، یک کمپین روابط عمومی را توسعه دهید

پس از نهایی کردن اهداف و استراتژی کسب و کار خود، فعالیت های PR را در همان حوزه استراتژی شرکت تعیین کنید. برای مثال، اگر هدف شما دو برابر شدن درآمد درشش ماه آینده است، این دقیقا همان جایی است که برنامه ریزی های آینده خود را برای همه کمپین های خود باید از آن شروع کنید.

راشل کی: اندازه گیری PR بسیار دشوار است، ولی تقویت آن بوسیله معیارهای ملموس که بر اهداف کلی بازاریابی سازمان تاثیر خواهد داشت، بسیار حیاتی است. به عنوان مثال شما می توانید برای اندازه گیری ترافیک وب لینک های اختصاصی در نظر بگیرید، یا یک اودیت از مشتریان برای اندازه گیری افزایش آگاهی از محصول تهیه کنید.

۳- با دیگر تیم های داخل سازمان خود روابط نزدیک داشته باشید

ساده ترین راه برای اینکه مطمئن شوید تیم PR با دیگر بخش ها هماهنگ است، برقراری ارتباط منظم با تیم های بازاریابی، تبلیغاتی و فروش ودیگربخش های کسب و کار است هم چنین تماس با مشتریان نیز بسیار اهمیت دارد.

آیا کمپین PR شما با زبان مشابه تیم فروش یا کمپین های تبلیغاتی شما صحبت می کند؟ آیا به صدای مشتری خود دسترسی دارید؟ شکستن موانع در سازمان می تواند به ایجاد کمپین هایی که ارزشمندتر و تاثیر گذار باشند، کمک کند.

۴- نتایج کمپین خود را ارزیابی کنید

برگشت سرمایه (ROI) تیم PR کار غیرممکنی نیست. با این حال، همانطور که راشل کی در بالا به آن اشاره کرده است، اندازه گیری آن بسیار دشوار است.

کمتر از یک دهه قبل، کمپین های PR بر اساس رسانه های چاپی، تلویزیون و پوشش رادیویی اندازه گیری و ارزیابی می شدند. در حال حاضر، میزان کانال های رسانه ای که می توانند بر سلامتی یک نام تجاری تأثیر بگذارد یا می تواند در اندازه گیری یک کمپین تبلیغاتی کمک کند، بسیار گسترده است.

خوشبختانه، با فناوری مناسب، متخصصان PR این فرصت را دارند تا در سطح عمیق تری فعالیت کنند و اندازه گیری KPI خود را به سطح بعدی برسانند.

ما در راهنمای خود به چهار تکنولوژی که به متخصصان PR کمک می کند تاثیر کار خود را بصورت روزانه اندازه گیری کنند، اشاره می کنیم.

۵- به مشاهده و هماهنگی ادامه دهید

ارتباط بین صنایع، کسب و کارها و مشتریان یک ارتباط متقابل و ثابت است. با بوجود آمدن شرکت های جدید، اهداف بیشتر و بیشتر دیجیتالی می شود. ترجیحات مشتریان نیز تغییر می کند و در نتیجه استراتژی شرکت نیز نیاز به تغییر دارد.

زمانی که استراتژی شرکت شما تغییر می کند، اهداف PR شما باید تغییر کند. با تغییر استراتژی شرکت نه تنها کمپین PR باید تغییر کند، بلکه ابزارهایی که استفاده می کنید و معیارهای KPI نیز باید تغییر کند.

منبع: https://www.brandwatch.com/blog/pr-campaign

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *