Skip to content

پاسخ به سه پرسش مهم راجع به پایش فضای مجازی

پایش یا رصد فضای مجازی یک بخش جدایی ناپذیر از زندگی روزمره اکثر بازاریابان، متخصصان روابط عمومی و مدیران جامعه است.برندهای صنعت های مختلف برای مدیریت بحران، تولید سرنخ (lead)، خدمات مشتری، بازاریابی لحظه ای فضای مجازی را رصد می کنند. ولی آیا شما می دانید ابزار رصد فضای مجازی شما، چگونه مکالماتی که راجع به برند شما می باشد را پیدا و دسته بندی می کند. در پشت پرده چیزهای زیادی است که می تواند به استراتژی شما در فضای مجازی کمک کند.

رصد یا پایش فضای مجازی چیست؟

نظارت بر فضای مجازی بسیار بیشتر از دانستن تعداد فالوورها، لایک ها، پیام های مستقیم و.. است.

رصد فضای مجازی ، نظارت فعال بر رسانه های اجتماعی برای اطلاعات درباره یک شرکت یا یک سازمان است که معمولا از طریق دنبال کردن مکالمات رسانه های اجتماعی و محتوای بلاگ ها، سایت های جدید، میکروبلاگ ها (مثل توییتر)، شبکه های اجتماعی (مثل تلگرام)، سایت های اشتراک ویدئو (مثل آپارات و یوتیوب)، سایت های اشتراک عکس (مثل اینستاگرام)، فوروم ها، برد های پیام (message boards) انجام می پذیرد.

برندها چگونه از رصد فضای مجازی برای فعالیت های خود استفاده می کنند؟

پاسخ به این سوال آسان نیست. چون هر برند متفاوت بوده و از داده ها به شکل متفاوتی استفاده می کند. در ادامه به چگونگی همکاری سایت سینتسایو (یکی از برجسته ترین ابزارهای پایش فضای مجازی در دنیا) با پژو، برند جهانی در زمینه خودروسازی، اشاره می کنیم. عین همین کارکرد را محصول کاوان برای زبان فارسی و رسانه های موثر در ایران دارد. کاوان در حال حاضر به خیلی از شرکت ها از جمله کاله، مهرام، صدا و سیما و … سرویس مشابهی ارایه می دهد.

سینتسایو به پژو کمک کرد که سفیر های اصلی خود و هم چنین با نفوذترین منابع در صنعت خودروسازی در رسانه های اجتماعی را بیابد. به وسیله هوشمندی حاصل از گوش دادن به شبکه های اجتماعی، این برند بلاگرها و سفیر ها را برای کمپین های آنلاین و آفلاین گرد هم آورده است.

پژو هم چنین از امکانات و نفوذ پلتفرم سینتسایو برای ایجاد یک داشبورد دقیقا قبل از یک برنامه تلویزیونی راجع به موتورهای دیزل و صنعت خودروسازی استفاده کرد. این موضوع کمک زیادی به تیم پژو کرد که در کانال های فضای مجازی موضوع های به روز را دنبال کنند و با جامعه در لحظه در ارتباط باشند.

یک برند با داده های حاصل از رصد فضای مجازی چه کار می تواند بکند؟

اطلاعات حاصل از رصد شبکه ها و سایت های فضای مجازی یک دید با ارزش از کل برند در رسانه های اجتماعی را فراهم می کند. به آن ها این امکان را می دهد که تاثیر برنامه های بازاریابی را اندازه گیری کنند. فرصت های برقراری تماس با مشتریان و سایر مخاطبین را شناسایی کنند. فعالیت رقیب را در رسانه های مختلف اعم از رسانه های دیجیتال و سنتی ارزیابی کنند. همچنین هنگام بحران های احتمالی هشدار لازم را در زمان مناسب دریافت کنند. داده های اجتماعی اطلاعات با ارزشی درباره اینکه کاربران و مشتریان درباره یک موضوع، محصول یا برند خاص چه نظری دارند، به ما می دهد.

رصد فضای مجازی به شرکت ها این امکان را می دهد که با مکالماتی که پیرامون برند یا محصولشان صورت می گیرد بازخورد کنند. امکان پاسخ در کوتاه ترین زمان ممکن و در لحظه به برندها می دهد. برندها می توانند دیدگاه های فضای مجازی را باهم مرتبط سازند تا در کسب و کار در زمینه های فروش، ارتباطات، مدیریت بحران، روابط عمومی، بازاریابی، خدمات مشتری و منابع انسانی  نتایج خوبی را کسب کنند.

منبع: https://www.synthesio.com/blog/social-media-monitoring-questions