رفتن به محتوا

واکنش فضای مجازی به ماجرای راننده اسنپ و بدحجابی مسافر

مقدمه

با توجه به اتفاقات اخیر در مورد شرکت اسنپ، بسیاری افراد در تلا ش بودند تا بتوانند رفتار و واکنش‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی را در این خصوص مورد بررسی قرار دهند. لذا ما با استفاده از اطلاعات موجود در پلتفرم هوشمند کاوان به این مهم پرداخته و نتایج آن را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

در همین راستا، پست‌های منتشر شده در مورد “اسنپ” در فضای مجازی، در بازه‌ی زمانی ۱۷ الی ۲۲ خرداد ماه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. به طور کلی، نتایج نشان دهنده‌ی حجم عظیم واکنش‌ها درباره‌ی این موضوع می‌باشد.

آمار تعداد پست های منتشر شده در فضای مجازی و رسانه های چاپی

رسانه تعداد پست سهم هر رسانه
تلگرام ۱.۹۳۵ ۴۱/۱%
وب ۴۲۸ ۳۲/۰%
توییتر ۱۳۴.۴۴۵ ۹۴/۹۷%
اینستاگرام ۳۶۵ ۲۶/۰%
چاپی ۹۹ ۰۷/۰%
کل ۱۳۷.۲۲۳ ۱۰۰%


تحلیل احساسات کلی در کل فضای مجازی

نمودار ۱: درصد پست های مثبت، منفی و خنثی در فضای مجازی

واکنش ها در اینستاگرام و وب کمتر از توییتر منفی بوده اند

در هر کدام از رسانه های فوق، تحلیل احساسات کاربران با کمک هوش مصنوعی به صورت زیر است:

وب

نمودار ۲: درصد پست های مثبت، منفی و خنثی در فضای وب

تلگرام

نمودار ۳: درصد پست های مثبت، منفی و خنثی در فضای تلگرام

اینستاگرام

نمودار ۴: درصد پست های مثبت، منفی و خنثی در فضای اینستاگرام

توییتر

نمودار ۵: درصد پست های مثبت، منفی و خنثی در فضای توییتر

برخلاف آن چه از بیرون به نظر می آید، همه فضاهای مجازی یک واکنش یکسان به این موضوع نداشته اند و عمده پست های منفی در توییتر منتشر شده است و سپس در تلگرام بازتاب داشته است و به همین دلیل این دو فضا عمده پست های منفی مرتبط را شامل شده اند

نمودار ابر هشتگ

جهت بررسی کلی موضوع در یک نگاه، هشتگ های پرتکرار روزهای اخیر حول اسنپ در فضای توییتر (که فعال‌ترین شبکه اجتماعی در این ماجرا بوده است) بررسی می‌شود. نمودار ابر هشتگ زیر نشان دهنده‌ی این موضوع است. همانطور که پیداست، یکی از پرتکرار ترین هشتگ‌ها #تحریم_اسنپ است که ۲۳.۱۹۰ بار در تاریخ مذکور در فضای توییتر تکرار شده و همین تعداد نشان دهنده‌ی موج عظیمی است در این رسانه به راه افتاده است.

نمودار ۶: ابرهشتگ توییتر در واکنش به اتفاقات اخیر

با توجه به هشتگ‌های فوق، متوجه موج‌های گوناگونی که در توییتر ایجاد شده می‌شویم:

  • اکثریت افراد با طرز تفکرهای گوناگون پیرو تحریم اسنپ هستند.
  • عده‌ی دیگری به حمایت از راننده پرداخته و او را مطیع قانون دانسته‌اند.
  • بعضی از کاربران تاکسی‌های اسنپ را با “گشت ارشاد” مقایسه کرده‌اند.
  • تعداد دیگری از کاربران به موضوع حریم خصوصی اشاره کرده‌اند و فاش کردن آن را در فضای مجازی کاری نادرست خوانده‌اند.
  • برخی از کاربران توییتی را بازنشر کردند که مربوط به احضار خانم مسافر به دادسرای ارشاد بوده است.
  • در این میان عده‌ای تصمیم داشتند نشان دهند ماجرای اسنپ ساختگی است و بهانه‌ای است برای فراموش کردن زندانی سیاسی (علیرضا شیر محمد علی) و جریان جنبش ۲۲ خرداد (جنبش ملی خرداد)
  • جریان دیگری نیز در راستای تحریم اسنپ، از تپسی سخن به میان آورده و گفتند منبعد از این تاکسی اینترنتی استفاده خواهند نمود. اما عده‌ای در مقابل نظرشان خلاف این بود.

در نمودار زیر می‌توان به حجم پست‌های منتشر شده در خصوص مطالب فوق پی برد:

نمودار ۷: نسبت پرداختن به مهمترین موضوعات مطرح شده در توییت های فارسی مرتبط

نمونه توییت‌های مربوطه را می‌توانید در زیر مشاهده کنید:

مقایسه روند انتشار مطالب

روند انتشار مطلب در هر یک از شبکه‌های اجتماعی تلگرام، توییتر، اینستاگرام و همچنین وب‌سایت‌ها حول اتفاقات اخیر اسنپ به صورت زیر است. همانطور که در نمودارها نیز مشخص است، شبکه اجتماعی توییتر تاثیر بسیار زیادی در جریان‌سازی ها دارد. همچنین پس از هر فعالیت خانم مسافر و شرکت اسنپ در برهه‌های مختلف، تاثیر آن به وضوح بر رفتار کاربران شبکه‌های اجتماعی دیده می‌شود.

نمودار ۸: روند انتشار مطالب در فضای مجازی در خصوص این واقعه

خانم مسافر ابتدا در عصر پنجشنبه توییت اعتراض آمیزی منتشر و جریان اتفاق افتاده را بازگو کرده است. این توییت مسافر مورد توجه سایر کاربران قرار گرفته و تعداد نسبتا زیادی از افراد نسبت به آن واکنش نشان داده اند.

روند انتشار برخی از توییت های خانم مسافر در زیر مشخص است؛ همانطور که گفته شد توییت اصلی در عصر ۱۶ خرداد رخ داده و پس از آن در صبح روز ۱۷ خرداد مسافر مجددا توییتی منتشر کرده و در آن اعتراض خود را با جزییات بیشتری بیان می کند (پیاده شدن در وسط اتوبان در هوای طوفانی). تعداد زیادی از کاربران در پاسخ به ایشان گفته اند که می بایست برای جلوگیری از جریمه شدن راننده قوانین را رعایت می کردند. نهایتا پس از انتشار اطلاعات راننده در ساعت ۱۱:۲۳ ۱۷ خرداد، داستان ادامه پیدا کرده و به اولین اوج خود در ساعت ۱۸ همان روز می رسد. بیشترین مطلبی که در این ساعت منتشر شده، باز نشر توییت خانم مسافر مبنی بر افشای اطلاعات راننده اسنپ است.

پس از انتشار این رشته توییت ها، سهیل کریمی در بامداد ۱۸ خرداد ماه جنبشی را با عنوان #تحریم_اسنپ را آغاز می کند و این موضوع به سرعت در فضای مجازی وایرال می شود. به طوری که در کمتر از ۲۴ ساعت به نقطه اوج خود در ساعت ۱ بامداد روز ۱۹ خرداد می رسد. تعداد پست های مرتبط منتشر شده در توییتر در این ساعت حدود ۳۲۰۴ عدد می باشد.

همچنین خانم pooooyeh صبح روز ۱۸ ام توییتی مبنی بر عذرخواهی اسنپ از ایشان منتشر می کند:

حتی ایشان در ادامه ذکر کردند که پشتیبانی اسنپ گفته است هم به دلیل تماس ایشان با واحد پشتیبانی اسنپ و هم به دلیل توییت وایرال شده با ایشان تماس گرفته اند، اما بعدا این موضوع توسط شرکت اسنپ انکار شده است.

چند دقیقه بعد، همانطور که در توییت قبلی خانم مسافر (ساعت ۱۵ روز ۱۷ خرداد ماه) نیز گفته شد، به دلیل این مورد قضاوت های بسیار قرار گرفته و دیگر توان این حجم از قضاوت را ندارد، توییت های قبلی خود را حذف خواهد کرد.

در همین راستا شرکت اسنپ در عصر ۱۸ خرداد بیانیه ای صادر می کند:

تصویر ۱: اولیه بیانیه اسنپ

پس از گذشت چند ساعت، دومین بیانیه اسنپ در عصر ۱۹ خرداد ماه منتشر می شود:

تصویر ۲: بیانیه دوم اسنپ

در واکنش به این بیانیه، سپس موج دیگری در ساعت ۱۱ شب ۱۹ خرداد ماه به راه میفتد و تعداد زیادی از کاربران در موج مخالفی نسبت به موج قبلی، از اسنپ می خواهند با راننده ای را که امنیت مسافر برایش مهم نیست برخورد کنند.

سرانجام کار تا جایی ادامه پیدا می کند که خانم مسافر پس از حذف اکانت توییتری خود و ساخت اکانت جدید، توییتی مبنی بر عذرخواهی منتشر کرده و چند ساعت بعد، شرکت اسنپ نز همین کار را انجام می دهد.

در جریان این اتفاق، پیک دیگری با تعداد حدود ۳۷۰۰ توییت در ساعت ۱۱ تاریخ ۲۰ خرداد ماه مشاهده می شود که اکثر توییت های منتشر شده در رابطه با همین جریان عذرخواهی بوده است. عبارات و کلمات پر تکرار در این نقطه به صورت زیر است:

نمودار ۹: ابرواژگان توییت های فارسی پس از انتشار پست عذرخواهی

پس از این تاریخ، جریان انتشار توییت ها با وجود نوسان های نسبی، به طور کلی روند نزولی داشته است. روند انتشار پست در رسانه‌های دیگر نیر به صورت زیر است:

تلگرام

نمودار ۱۰: روند انتشار پست های مرتبط در تلگرام

همانطور که در تصویر نیر مشخص است، روند انتشار پست ها در تلگرام از نظر رفتاری و وقوع پیک ها بسیار نزدیک به توییتر است.

وب سایت ها

نمودار ۱۱: روند انتشار پست های مرتبط در وب

با توجه به نمودار فوق، ورود خبرگزاری های رسمی و وب سایت ها به این جریان با مقداری تاخیر اتفاق افتاده و در واقع در روز ۲۱ خرداد و از زمانی که بحث امر به معروف و نهی از منکر مطرح شد، شاهد فعالیت آن ها هستیم. نمودار عبارات پرتکرار برای ساعت ۱۱ صبح روز ۲۱ خرداد ماه را در زیر مشاهده می نمایید:

نمودار ۱۲: ابرواژگان پست های منتشر شده در وب سایت ها

ناشران در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها

در نمودارهای زیر کانال ها، حساب‌های کاربری و وب سایت هایی که بیشترین پست را پیرامون این ماجرا منتشر کرده اند قابل مشاهده است.

نمودار ۱۳: کانال های تلگرام با بیشترین تعداد پست مرتبط
نمودار ۱۴: وب سایت های با بیشترین تعداد پست مرتبط
نمودار ۱۵: اکانت های توییتر با بیشترین تعداد پست مرتبط
نمودار ۱۶: صفحات اینستاگرام با بیشترین تعداد پست مرتبط

جمع بندی

اتفاقی که برای اسنپ در این ماجرا رخ داد، اتفاقی نادر بود که هر واکنش اسنپ با واکنش منفی عده ای از جامعه مواجه می شد. در توییت ها بحث های مختلفی راجع به تقصیر کاری اسنپ، پویه، راننده اسنپ و حتی قانون کشور مطرح شده است که می تواند موضوع بررسی دیگری در کاوان باشد.

آن چه روشن است، برخلاف برخورد بسیاری منفی توییتر، سایر بخش های فضای مجازی به این شدت به این ماجرا نپرداخته اند و تا این حد واکنش منفی نداشته اند.

کاوان چیست؟

کاوان ابزاری است جهت پایش و تحلیل فضای مجازی که با استفاده از ابزارهای متعدد امکان تحلیل های عمیق به کاربران می دهد. برای آشنایی بیشتر از دکمه بالای صفحه (درخواست دمو)، فرم مربوطه را تکمیل کنید.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *