رفتن به محتوا

هفت درس روابط عمومی که هر متخصص بازاریابی محتوا باید بداند

گاهی ممکن است که در فضای بازاریابی و تبلیغات شرکت‌ها مفاهیم روابط عمومی با بازاریابی اشتباه شوند. اما روابط عمومی به معنای “به دست آوردن توجه” و تبلیغات به معنای “تلاش برای جلب توجه” است. مفاهیم بازاریابی و روابط عمومی به قدری درهم تنیده هستند که بعید است که بتوان تفکیکی بین این دو موضوع گذاشت. به همین دلیل در بسیاری از موارد متخصصین بازاریابی در سازمان‌های مختلف کارهای روابط عمومی هم انجام می‌دهند. به همین جهت در استراتژی بازاریابی و به خصوص در استراتژی بازاریابی محتوا نیز از روابط عمومی و به خصوص روابط عمومی آنلاین استفاده می‌کنند. به همین جهت ما در این مطلب سعی کردیم که هفت نکته بسیار مهم روابط عمومی را برای متخصصین بازاریابی محتوا بپردازیم.

تفاوت تعریف روابط عمومی و تبلیغات در استراتژی بازاریابی محتوا

روابط عمومی چیست؟

روابط عمومی یعنی قراردادن شرکت در برابر مخاطبین مناسب در زمان مناسب. به بیان دیگر، سخن گفتن با مخاطبین به عنوان یک انسان نه به عنوان یک ربات بازاریابی!

در این مسیر باید محتوای مناسب ساخت. هدفی که همه کسب و کارها و متخصصین و سرمایه گذاران و … پیگیری می کنند.

چه انتظاراتی در نوشته ها وجود دارد؟

هر انتشاراتی که قبول می کند یک مطلب را منتشر کند قواعدی دارد که باید در نوشته های روابط عمومی هم لحاظ شوند. به عنوان مثال می توان به این موارد اشاره کرد:

  • مخاطبین را موقع نوشتن در نظر داشته باشید.
  • راهنمایی های به دردبخور ارایه دهید.
  • روان و ساده بنویسید.
  • از عبارات الهام بخش و انگیزشی استفاده کنید.
  • مطلب جدیدی بنویسید که در جای دیگری منتشر نشده است.

آیا نوشتن مقاله تنها راه روابط عمومی است؟

در یک نگاه کلان، خیر!

هدف از روابط عمومی رفع مشکلات کسب و کار است. مسایلی نظیر جذب نظر مخاطبین از جمله مهم ترین مسایل کسب و کاری هستند که در روابط عمومی مد نظر قرار می گیرند. یک تیم کامل روابط عمومی گستره زیادی از فعالیت ها را در این راستا پوشش می دهد که بیش از نوشتن مقاله است. از جمله، انتشار مطالب در شبکه های اجتماعی، اجرای یک برنامه جامع نوشتن وبلاگ، پخش محتواهای باکیفیت مثل کتاب الکترونیک، تصاویر اینفوگرافیک و …، مدیریت و ترویج یک خبرنامه ایمیلی، و ترکیبی از این فعالیت ها و تاکتیک ها.

 آیا رقابتی بین روابط عمومی و بازاریابی محتوا وجود دارد؟

وقتی بازاریابی محتوایی توسعه پیدا کند، روابط عمومی هم رشد می کند. در حالی که بازاریابی محتوا سعی می کند مخاطبین را با نوشتن محتوا جذب کند به جای این که مطالب را به زور نشر دهد روابط عمومی هم اهداف مشترکی را دنبال می کند. البته روابط عمومی از ابزارهای متنوع تری در کنار تولید محتوا استفاده می کند.

آیا روابط عمومی قابل سنجش است؟

بله.

مانند بازاریابی محتوایی، روابط عمومی هم اهدافی را دنبال می کند که قابل سنجش هستند. از جمله این اهداف می توان به آگاهی، engagement، lead generation، فروش و علایق سرمایه گذاران اشاره کرد. البته وقتی وبسایت یا کانال اجتماعی شما به ابزارهای tracking و تحلیل مجهز باشد این اندازه گیری راحت تر رخ می دهد.

ابزارهایی نظیر کاوان نیز می توانند به منظور سنجش دقیق تر وضعیت برند و کمپین روابط عمومی در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها استفاده شوند.

اگر روابط عمومی و بازاریابی محتوا این قدر همپوشانی دارند، چرا باید هر دو را داشته باشیم؟

اگر شما هم متخصص بازاریابی محتوا دارید و هم متخصص روابط عمومی می تواند خیالتان راحت باشد که برای اهداف کسب و کاری خودتان مطالب مناسب تولید خواهید کرد و از مسیرهای مناسب و در زمان مناسب در اختیار مخاطبین اصلی خود قرار خواهید داد.

یک تیم بازاریابی محتوا چگونه با روابط عمومی همسو می شود؟

ارتباطات، مسیر اصلی همسویی تیم بازاریابی محتوا و روابط عمومی است.

وقتی تیم بازاریابی محتوا قصد تولید یک کتاب الکترونیک دارد، روابط عمومی می تواند به او کمک کند که محتوا را مجدد هدف گذاری کند. به این ترتیب به سطح بیشتری از انتشار در شبکه های اجتماعی و وب سایت ها دست می یابد. ضمن این که درگیری بیشتری با افراد اثرگذار صنعت ایجاد کرده و اهداف بیشتری از بازاریابی محتوا را محقق میسازد.

الان اگر از من بپرسید که چه کار می کنی خیلی بهتر می توانم توضیح بدهم. من در روابط عمومی به شرکت ها کمک می کنم که داستان هایشان را مردم بشوند. احتمالا فردی که در بازاریابی محتوا هم مشغول است چنین پاسخی می دهد.

منبع: https://blog.hubspot.com/marketing/important-pr-lessons

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *