رفتن به محتوا

مدیریت روابط عمومی آنلاین چیست؟

تعریف روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی مجموعه فعالیت هایی است که یک شرکت یا سازمان برای برقراری ارتباط موثر و هدفمند با مخاطبین خود انجام می دهد. در دنیای غیرآنلاین از مجاری مختلف مثل روزنامه، کنفرانس یا برنامه تلویزیونی روابط عمومی انجام می گرفت. اکنون اما با گسترش استفاده از فضای مجازی و رسانه های دیجیتال، روابط عمومی آنلاین با استفاده از رسانه های اجتماعی مجازی نظیر توییتر و اینستاگرام و تلگرام و همچنین وب سایت ها مدیریت می شود.

روابط عمومی می تواند با اطلاعات و محتواهای متنوعی که به منافع مشترک سازمان و مخاطب برمی گردد انجام شود. به این منظور در مرحله نخست سازمان یا شرکت که به دنبال ایجاد یک تصویر روشن در ذهن مخاطبین بالفعل و بالقوه خود هست، باید از وضعیت نگرش این افراد به سازمان و برند خود مطلع شود. در مرحله بعد باید در برابر رویدادهای مختلف بیرون از سازمان و همچنین تولیدها و توسعه های درون سازمان خود، محتوایی تولیدکرده و به دست مخاطب برساند.

در فضای آنلاین، ابزارهایی نظیر کاوان که به ابزارهای پایش و تحلیل رسانه های دیجیتال و سنتی شناخته می شوند می توانند کمک زیادی به فهم نگرش مردم نسبت به سازمان و برند انجام دهند. امکاناتی نظیر جستجو، هشدار، بولتن و داشبوردهای تحلیلی به همین دلیل در این ابزارها توسعه یافته اند. در مرحله بعد اما نیاز است که به شبکه های تبلیغاتی آنلاین برای ایجاد کمپین روابط عمومی و بهبود نگرش مردم مراجعه کرد.

تفاوت های روابط عمومی آنلاین با روابط عمومی سنتی

روابط عمومی در دنیای آنلاین از نظر هدف و نوع فعالیت تفاوت چندانی با روابط عمومی آفلاین یا سنتی ندارد ولی می توان این تفاوت ها را به طور کلی برای این سبک نوین روابط عمومی برشمرد:

  • روابط عمومی آنلاین، یک طرفه نیست و مخاطبین نیز می توانند از مجاری استفاده شده در این نوع روابط عمومی مشارکت داشته باشند. امکان به اشتراک گذاری محتوا، پسندیدن و نظردادن زیر محتوای روابط عمومی از جمله مشارکت های مخاطبین در یک فرآیند روابط عمومی دوطرفه آنلاین است.
  • امکان هدف گذاری دقیق مخاطبین در روابط عمومی آنلاین به واسطه مجاری فرد به فردی که در فضای مجازی فراهم است وجود دارد. سامانه هایی نظیر مدیا اد می توانند برای رساندن محتوا به یک مخاطب خاص به کار گرفته شوند.
  • امکان ارزیابی یک فعالیت روابط عمومی در دنیای آنلاین به دلیل دسترسی به حجم بالای داده و اطلاعات فراهم است. در دنیای آفلاین و سنتی امکانات ارزیابی بسیار گران و در عین حال کمتر اثربخش بوده اند.
  • روابط عمومی آنلاین به حجم بسیار بیشتری از مخاطبین بالقوه دسترسی دارد که در دنیای سنتی به دلیل عدم دسترسی نادیده گرفته می شدند.

روابط عمومی آنلاین رسانه های متنوعی در اختیار دارد که می توان به روش های قدیمی تر مثل ایجاد وب سایت و روش های جدیدترین مثل به اشتراک گذاری محتوای متنی، تصویری یا چند رسانه ای در شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن ها و همچنین پلتفرم های ترویج محتوا نظیر مدیا اد اشاره کرد.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *