رفتن به محتوا

عنوان ۳۰ مطلب برتر هافینگتون پست و دلیل شایع شدن آن ها

همه این جمله را بارها شنیده ایم که نمی توان یک کتاب را با جلد آن قضاوت کرد. در مورد آدم ها هم این را بارها شنیده ایم که از ظاهر افراد در مورد آن ها قضاوت نکن!

اما اتفاقا در مورد کتاب این گزاره رعایت نمی شود. کتاب را معمولا از روی جلد آن قضاوت می کنند و به خاطر همین ناشران هزینه زیادی برای طراحی جلد خود پرداخت می کنند.

در این جا به بررسی ۳۰ مطلب برتر وبلاگ هافینگتون پست می پردازیم و دلایل آن را شرح می دهیم.

 1. یک نکته که مسیحیان نباید بگویند.


در این لیست ۳۰ مطلب، شما با عناوین زیادی مواجه می شوید که از نوع نصیحت و راهنمایی هستند. این مطلب ولی یک نکته دیگر هم دارد که آن هم برانگیختن احساسات مخاطب است. مساله ای که به شدت در شایع شدن یک مطلب نقش دارد.

مردم نسبت به دین و مذهب خود حساسیت بالایی دارند و بنابراین گنجاندن اسامی ادیان و مذاهب می تواند در جذب مخاطب نقش کلیدی بازی کند. از طرف دیگر در این عنوان نوعی مخالفت و انتقاد نهفته است. احتمالا شما هم با ما هم عقیده هستید که در این شرایط بدون تردید مردم کلیک می کنند تا مطمئن شوند که یک باور و عقیده مهم آن ها به اشتباه توسط نویسنده مورد نقد قرار نگرفته باشد.

 1. پنج دقیقه در ذهن یک مادر

یکی از مهم ترین مخاطبینی که در این لیست ۳۰ مطلب مشاهده خواهید کرد، والدین هستند. بدیهی است که همه علاقه مند هستند که والدین بهتری برای فرزندان خود باشند و بنابراین علاقه مند هستند هر مطلبی که اندکی هم به آن ها در این راه کمک می کند را مطالعه کنند.

نکته دیگری که در این تحقیق مشخص شده است این است که قراردادن اندکی راز در عنوان باعث بیشتر دیده شدن و مطالعه شدن مطلب می شود. هیچ کس علاقه مند نیست در یک فضای تاریک رها شود!

 1. در خودکشی هیچ اثری از خودخواهی نیست.


این مطلب هم نوع دیگری استفاده از احساسات در عنوان را می بینید. بعید است مطلبی حساس تر و احساسی تر از خودکشی پیدا کنید.

نکته دیگر ارایه یک عنوانی است که با ذهنیت عموم افراد همخوانی ندارد. این عناوین احساسات افراد را برمی انگیزند و محرک خوبی برای شایع شدن آن هستند.

 1. به جای دیوار ترامپ، بیایید مرزی از پنل های خورشیدی ایجاد کنیم.


ترامپ هم یک کلمه موفق در این لیست ۳۰ مطلبی است! مستقل از هر چیزی، رییس جمهور احساسات افراد از دسته های مختلف را برمی انگیزد.

از طرف دیگر ترامپ در یک سال گذشته یک روند رو به رشد حضور در رسانه ها را تجربه کرده است. هر وقت روی یک روند محتوایی سوار شوید می توانید از شایع شدن مطلب خود مطمئن باشید.

 1. برای هر کسی که فکر می کند در زندگی عقب افتاده است.


در این عنوان هم برانگیختن احساسات استفاده شده است و هم از نصیحت انرژی بخش بهره گرفته شده است. قطعا نویسنده قصد ندارد به مخاطبین خود بگوید: «شرمنده! دیگر خیلی دیر شده است!»

نوید بخشیدن یکی دیگر از ابزارهای جذب مخاطب است. مخاطبین بالقوه با مشاهده عناوینی که نوید بخش شرایط بهتر است فکر می کنند که مطالعه آن مطلب حتما ارزشمند خواهد بود.

 1. ۹ واقعیت که فقط مادران دارای پسر باید بدانند.


این هم مطلب دیگری راجع به والدین است. ضمنا این مطلب از عنوان لیست استفاده کرده است. استفاده از عناوینی که لیستی از نکات را نشان می دهند به دو دلیل جذاب هستند.

اول این که این عنوان شکل مطلب را هم مشخص می کند. این که مطلب دارای ۹ بخش مجزا است.

دوم این که با مشخص شدن شکل لیستی مطلب، مخاطب متوجه می شود که می تواند با بازکردن و مطالعه یک یا دو سرفصل به راحتی راجع به ادامه مطالعه تصمیم بگیرد و اگر مطلب ارزش مطالعه داشت آن را ادامه دهد.

 1. عشق حقیقی یک انتخاب است!

عشق هم موضوع دیگری است که احساسات را به شدت برمی انگیزد.

از طرف دیگر نویسنده از عنوانی انتقادی نسبت به نظر عموم بهره گرفته است. در ذهن مخاطب سریع این سوالات شکل می گیرد که آیا واقعا عشق حقیقی را می توان با ذهن و عقل کنترل کرد؟ آیا این که در دام عشق دیگری بیفتید قابل تصمیم گیری است؟

این پرسش ها مخاطب را ناگزیر به بازکردن و مطالعه مطلب خواهد کرد. شما غیر از این فکر می کنید؟

 1. سرجی پلونین، رقاص باله، به راحتی آهنگ معروف «مرا به کلیسا ببر» هوزیر را، ذبح کرد.


آهنگ «مرا به کلیسا ببر» دو ماه قبل از به چاپ رسیدن این مطلب ارایه شده بود. این مطلب زمانی که همچنان روند رو به رشدی در آهنگ مشاهده می شد ارایه شد و بر موج آن سوار شد تا شایع شود.

 1. شرکت «رد کالر» شش میلیون خانه با کمک نیم میلیارد دلاری مردم برای هائیتی ساخت.


زلزله سال ۲۰۱۰ هائیتی از حوادث تکان دهنده ای بود که جهان را تسخیر کرد. سال بعد، شرکت رد کالر کمپینی برای کمک به مردم هائیتی ایجاد کرد که با کمک نیم میلیارد دلاری مردم جهان همراه بود.

هر چند این خبر یک سال بعد منتشر شده است ولی چون با احساسات شدید شوکه شدن و غم همراه بوده است مورد توجه مردم قرار گرفته است.

 1. چرا خانم ها به دوستان خانم خود نیاز دارند؟

نوع عنوان: نقطه نظر

هر چند این عنوان خیلی ساده به نظر می رسد ولی احتمالا نویدبخش بودن آن از دلایل شایع شدن آن باشد.

نمی توان گفت که نوید خیلی عجیبی در این متن است. اصلا نیازی نیست که همیشه یک راز را برملا کنید تا مخاطب نیاز به مطالعه احساس کند. بعضی وقت ها یک واقعیت ساده و روزمره که از اهمیت یک موضوع خبر می دهد هم می تواند جذاب باشد.

 1. رنگ کردن اشکال فقط برای کودکان نیست، گاهی اوقات برای کنترل استرس بزرگترها هم لازم است.


ممکن است به یاد بیاورید که یک سال یا دو سال پیش رنگ کردن اشکال توسط بزرگترها یک مطلب رو به رشد و شایع بود. این مطلب در همان راستا و سوار بر موج آن تولید شده است. اما یک نصیحت و کاربرد مهم برای آن برشمرده که از دلایل اصلی شایع شدن آن است: غلبه بر استرس.

 1. ۱۰ راهی که افراد درونگرا می توانند با بقیه دنیا تعامل کنند.


این مطلب هم به صورت لیستی نوشته شده است و هم دو دسته مخاطب دارد که به شدت به آن جذب می شوند.

دسته اول افرادی که درونگرا هستند و حتما دوست دارند راه هایی که می توانند با دنیا تعامل کنند را بشناسند.

دسته دوم افرادی که درونگرا نیستند ولی فردی را می شناسند که درونگراست و فکر می کنند با مطالعه این مطلب او را بهتر خواهند شناخت.

 1. چرا پرونده جدید تجاوز رونالد ترامپ به یک کودک را نباید صرفه نظر کرد.

نوع عنوان: سیاسی

همانطور که قبلا اشاره شد اشاره به یک مطلب با روند رو به رشد می تواند باعث شایع شدن مطلب شود.

در کمپین های تبلیغاتی انتخابات، مطالب انگشت شماری بودند که از رونالد ترامپ شایع تر بودند. در اینجا هم نویسنده از اشتراک پذیری مطالب راجع به ترامپ استفاده کرده است و البته از یک موضوع احساسات برانگیز نیز بهره گرفته است.

 1. من زندگی کودکم را اسرارآمیز کرده ام.


همان طور که اشاره شد موضوعات با مخاطب والدین می تواند بسیار شایع شود. والدین نه تنها می خواهند راه های بهتر بودن را بدانند بلکه علاقه مند هستند کارهایی که سایر والدین انجام می دهند را هم بدانند.

این مقاله نوعی راز و اسرار هم در عنوان خود گنجانده است تا والدین را ترغیب به مطالعه آن کند.

چرا پدر و مادر نباید روی این مطلب کلیک کنند؟ چرا باید مخالف علاقه بی اندازه خود برای مطالعه این مطلب بایستند؟

 1. ۱۷ عادت افراد بی نهایت حساس.


این مقاله هم از ارایه لیست و البته ارایه یک مطلب جذاب بهره گرفته است.

خیلی از ما قطعا نمی توانیم ۱۶ مشخصه برای افراد حساس بشماریم! علاقه مند هستیم این موارد را بدانیم. افرادی که به حساس بودن هم شهره هستند دیگر مخاطب اصلی این مطلب خواهند بود.

 1. ۵ دلیل که پدر و مادری مدرن در بحران به سر می برد، بر اساس نظرات یک پرستار کودک.


باز هم لیست، باز هم والدین و باز هم شایع شدن. نیازی به توضیح بیشتر هست؟

بله، البته این مطلب علاوه بر این موارد روی احساسات والدین هم حساب کرده است. وقتی نقش اصلی والدین در بحران است، وقتی ممکن است هر کاری که یک پدر یا مادر انجام می دهد اشتباه باشد، فکر می کنید چه چیزی مانع از مطالعه این مطلب خواهد شد؟

 1. یکی از پدرها ۶ دقیقه سر خوردن دانش آموزان روی یخ را گزارش کرده است.


شما این مطلب را دیده اید؟ البته که آره. (البته ایرانی ها بعید است دیده باشند ولی آن طرف آبی ها مثل این که دیده اند J)

نمی دانم راجع به ذات انسان چه باید گفت ولی همه دوست دارند سر خوردن و زمین خوردن دیگران را ببینند! کتمان نکنید

 1. دلیل اصلی که سفیدپوستان می گویند همه حق زندگی دارند


نقد این عبارت که «همه حق زندگی دارند» در تابستان ۲۰۱۶ خیلی رایج شده بود و این عنوان هم به همین دلیل تعیین شده است.

استفاده از عبارت دلیل اصلی این مطلب را در ذهن متبادر می کند که نویسنده مطلبی در این خصوص می داند که شما نمی دانید. در نتیجه مستقل از این که کدام طرف بحث باشید علاقه مند خواهید شد که این «دلیل اصلی» را بخوانید.

 1. ساخت «سوپر تروپرز ۲» به صورت رسمی اعلام شد.


شما می دانید در صورت کلیک روی این عنوان دقیقا چه چیزی را مطالعه خواهید کرد و این نوعی در عنوان مشخص شده است. ضمن این که عنوان از یک موضوع مورد علاقه عموم و روند به نام ساخت فیلم جدید استفاده کرده است. ترکیب این دو می تواند دلیل رشد بی سابقه شایع شدن این مطلب باشد.

 1. ۳۰۰ لوله کش برای نصب رایگان فیلتر آب به فیلنت میشیگان رفتند.


احتمالا در اخبار شنیده اید که در فلینت میشیگان کیفیت آب بسیار پایین بوده است. بنابراین این مطلب با توجه به پوشش زیاد خبر نامناسب بودن آب انتخاب شده است.

ضمن این که یک جنبه احساسی نیز لحاظ شده است. احساسی که می توان آن را «دلگرمی» خواند. شما هم احتمالا از کمک تعداد زیادی به دیگران به دلایل انسان دوستانه، دلگرم می شوید.

 1. ۱۰ چیز که مادر شما هرگز به شما نگفته است.


دو نکته واضح این عنوان بیان لیستی و همچنین رازآلود آن است. با این وجود نکته فراموش نشدنی و مهم دیگر آن طرح موضوعی راجع به مادران است. نیازی به تاکید مجدد نیست که هر موضوعی که به والدین مربوط می شود احتمال شایع شدن زیاد دارد. این موضوع نیز به خصوص برای مادران جوان و جدید خیلی خواندنی محسوب می شود.

 1. این دولتمرد میلیاردر، از ثروتمندان مالیات گرفت و حداقل حقوق را افزایش داد – الان، اقتصاد ایالت او یکی از بهترین های کشور است.


شما دوست ندارید علت بهترین بودن اقتصاد ایالت خودتان را بدانید؟ اکثر مردم علاقه مند هستند!

ضمن این که این عنوان از احساسات مخاطبین هم استفاده کرده است. خیلی ها هستند که علاقه مندند راجع به مالیات از ثروتمندان یا حداقل حقوق و تاثیر آن بر اقتصاد بیشتر بدانند یا راجع به آن بحث می کنند.

 1. زوج های هم جنس می توانند در بیش از ۵۰ ایالت فرزندخوانده داشته باشند


این مطلب هم از جمله روندهای محتوایی دنیای آنلاین بوده است و هم از احساسات بسیاری از انسان ها در رد و تایید آن بهره گرفته است. احتمالا افراد زیادی روی آن کلیک خواهند کرد.

 1. مجلس سنا اولین قاضی فدرال زن آمریکا را تایید کرد.


بدون شک یکی از شایع ترین مطالب این روزها همین خبر است.

خیلی از مردم آن را الهام بخش هم محسوب می کنند.

شاید خیلی ها اهمیت موضوع را ندانند ولی عنوان به گونه ای انتخاب شده است که اهمیت را می رساند. هیچ موقع فرض نکنید مخاطبین شما اهمیت موضوع را درک می کنند، به دنبال عبارتی باشید که این را به مخاطب منتقل کند.

 1. ۵ دلیل که باید با همسر خود هر شب رابطه جنسی داشته باشید.


همه می دانند که موضوعات این حوزه خیلی خوب می فروشد. اما عجیب است که در این لیست بلندبالا فقط یک عنوان در این موضوع وجود دارد! احتمالا چون موضوعاتی از این دست هنوز تابو محسوب می شوند و کمتر توسط مردم در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته می شوند.

در این جا هم موضوع جذابی انتخاب شده است و هم از بیان لیستی استفاده شده است. البته شکل بیان نیز به گونه ای است که هم شوهرها علاقه مند هستند بخوانند چون احتمالا به این موضوع نیاز دارند و هم زن ها علاقه مند هستند تا دلیل این فرد برای خواستن چیزی به این حد غیرممکن را ببینند.

 1. ۵۰ شهری که باید در عمر کوتاه خود ببینید.


این مطلب دومین مطلب از نظر تعداد به اشتراک گذاری در توییتر است.

علت این موضوع هم بیان لیستی آن است و هم علاقه مردم به دیدن لیست و ارزیابی سفرهای خودشان است. هر چند عمده افراد این را به اشتراک می گذارند تا نظرها و ایده های خودشان را هم به آن اضافه کنند و به دوستان خود پیشنهاد دهند.

 1. نامه سرگشاده من به دوستم که از دونالد ترامپ حمایت می کند.


چند عنوان در خصوص رییس جمهور در این مطلب آمده است ولی این مورد از بقیه بیشتر شایع شده است.

این مطلب به دلیل نامه سرگشاده بودن برای مردم جذاب است. همان طور که مطالبی که چگونگی و راه ها را نشان می دهند جذاب هستند.

البته ممکن است افرادی این مطلب را به اشتراک گذاشته اند تا به دوستان خود که حامی ترامپ هستند دلایل عدم حمایت را یادآوری کنند.

 1. راز زن ۱۰۹ ساله برای زندگی طولانی مدت


این موضوع برای خیلی ها که به دنبال زندگی طولانی مدت هستند جذاب است. ضمن این که از راز هم برای جذابیت بیشتر آن استفاده کرده است.

و البته نکته مهم دیگر این که یک منبع معتبر (کسی که خودش بیش از حد معمول طول عمر داشته) آن را بیان کرده است.

 1. علت اعتیاد کشف شد، علتی که در ذهن شما نیست.


اعتیاد موضوع جذابی برای عموم مردم است. اگر خودتان معتاد نباشید دست کم کسی را می شناسید که معتاد است.

این مطلب نه تنها دلیل اعتیاد، مساله به این مهمی را به شما می گوید بلکه دلیلی را بیان می کند که شما هم هرگز به آن فکر نکرده اید. احتمالا دوست دارید این مطلب را بخوانید تا صحت نظریه خودتان را هم با آن بسنجید.

 1. ۱۰ دلیل که باید کودکان زیر ۱۲ سال را از استفاده از دستگاه های دستی ممنوع کرد.


و شایع ترین عنوان در این لیست رقابتی، عنوانی است راجع به والدین!

این مطلب از لیست هم استفاده کرده است. از احساسات هم برای منع استفاده از دستگاه و عدم خرید این دستگاه ها بهره گرفته است.

استفاده از واژه هایی مثل ممنوعیت هم باعث شدت بخشیدن به اهمیت و احساسی شدن آن می شوند.

و البته مطالب شما هم در وبلاگ خودتان می توانند به همین میزان اثرگذار و شایع شوند. کافی است بیشتر به نکات آن دقت کنید و کمی هم برای آن وقت بگذارید.

منبع: http://buzzsumo.com/blog/top-30-huffington-post-most-shared-headlines-why-they-went-viral

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *