رفتن به محتوا

شنود رسانه‌ای چیست و چرا مهم است؟

هر شرکتی می داند که ایجاد شهرت جامع و دنبال کردن آن در شبکه‌های اجتماعی اهمیت زیادی دارد. ایده‌آل ترین حالت برای برندها این است که پس از کسب آگاهی برند (brand awareness) به شهرت خوبی برسند. گرچه همه چیز همیشه سیاه سفید نیست. قطعا نمی خواهید به شهرت بد برسید – سرویس بد، رسوایی و دیگر مسائلی که در شبکه های اجتماعی تاثیر منفی بر شهرت‌تان خواهد داشت. با توجه به موانعی که ممکن است در مسیر وجود داشته باشد، رسیدگی مداوم و دنبال کردن روندها در کانال های شبکه‌های اجتماعی برندتان و هم چنین توجه به خطرات و ریسک های موجود بسیار اهمیت دارد. این دقیقا جایی است که شنود رسانه‌ای وارد کار می شود.

شنود رسانه‌ای چیست؟

شنود رسانه‌ای همان رصد کانال های شبکه‌های اجتماعی برندتان می باشد که برای رسیدگی به بازخوردهای مشتریان، منشن هایی که از برند شما می شود یا بحث هایی در مورد موضوع یا کلیدواژه خاص، یک رقیب یا صنعت خاص انجام می پذیرد. رصد همه این داده های به شما اینسایت داده و شما با تحلیل آن ها می توانید وارد عمل شوید و از فرصت ها استفاده کنید.

بنابراین شنود فضای مجازی یک فرآیند دو بخشی است، بر خلاف رصد فضای مجازی. رصد فضای مجازی صرفا مرحله اولیه بررسی رسانه ها و پیگیری مکالمت فضای مجازی می باشد. در حالیکه، بدون تجزیه و تحلیل و پاسخ های عملی، برند شما نمی تواند به اندازه کافی نیازهای مشتریان خود را برآورده کند. شنود فضای مجازی دلیل ریشه‌ای را در مکالمات فضای مجازی پیدا کرده و تغییرات استراتژیک دراز مدت اجرا می کند.

با شنود فضای مجازی، می توانید نوع محتوایی را که طرفداران شما می خواهند ایجاد کنید، ایده های جدید بر اساس روند صنعت تولید کنید، تجربه مشتری خود را با تعامل مستقیم با مشتریان بهبود بخشید و به طور مداوم استراتژی مشتری خود را به تناسب نیاز فعلی تغییر دهید.

۴ دلیل استفاده از شنود فضای مجازی

به طور کلی، مهم این است که به این نتیجه گیری ها بپردازید زیرا این امر باعث می شود که یک ذهنیت مشتری محور در شرکت شما پرورش داده شود. به جای اینکه درباره آنچه مشتریان شما میخواهند یا نیاز دارند حدس بزنید، باید دقیقا همان چیزی را که میخواهند بشنوید. امروزه خیلی مرسوم است که مردم نظرات خود را به اشتراک میگذارند – چه در مورد وضعیت سیاسی ملت ما و چه در مورد آخرین اخبار روز جذاب برای جوانان – بنابراین خیلی چیز عجیبی نیست که درمورد برندهایی که استفاده می کنند نیز این روند را داشته باشند.

۱-مشتریان می خواهند از برندها پاسخ بگیرند

مشتریان دوست دارند که در شبکه‌های اجتماعی شنیده شوند. طبق تحقیقاتی که در Sprout Social انجام شده است، ۸۳% مشتاق هستند که به سوالاتشان پاسخ داده شود، ۶۸% می خواهند که برندها وارد مکالمات شوند. پاسخگو بودن در شبکه‌های اجتماعی تفاوت زیادی را ایجاد می کند؛ به  هر حال ۴۸% مشتریان از برندی خرید می کنند که در شبکه‌های اجتماعی به سوالات مشتریان یا مخاطبان خود پاسخ بدهد.

آنها از شما می خواهند که پاسخ دهید. اما بیش از همه این ها باید انجام شود. باید با استفاده از شنود رسانه‌ای پاسخ هایی را تولید کنید که ارزش واقعی ایجاد می کنند. این دسته از پاسخ ها وفداری برند ایجاد کرده و نرخ بقای مشتری را افزایش می دهد.

۲-شما می توانید نرخ رشد برند خود را ارزیابی کنید

گاهی اوقات، برندها با رسوایی یا مسائل جدی مواجه می شوند. این گونه اتفاقات پیش می آید، اما حتی یک حادثه می تواند منجر به ایجاد موجی منفی در شبکه‌های اجتماعی شود. نادیده گرفتن چند کامنت منفی کار آسانی است، اما اگر کامنت های مثبت در مقابل کامنت های منفی ناچیز باشند ممکن است برایتان مشکل ایجاد کند.

زمان خوبی است که از شنود رسانه‌ای استفاده کنید. با تحلیل حوادث اخیر، می توانید تحقیق کنید و ببینید آیا افزایش کامنت های منفی تاثیری بر کاهش تعداد فالوورهایتان، میزان فروش یا دیگر معیارها دارد یا خیر. سپس، شما می توانید تصمیم بگیرید که آیا اقدامات جدی برای پاسخگویی باید انجام شود یا اینکه این فقط فازی است که اثرات پایداری ندارد.

۳-فرصت های جدیدی را کشف کنید

اغلب مشتریان شما برای شما کار می کنند. هنگامی که اکثر مشتریان از مشکل مشابه شکایت می کنند – یا ریشه یابی برای پیروزی مشابه – این نشانه می دهد که باید به آن مورد توجه شده و کاری انجام شود. به جای مشاهده این تغییرات، می توانید از شنود فضای مجازی برای نوآوری در تغییرات استفاده کنید.

مثالا شما در باشگاه بدنسازی کار می کنید. مشتریان شما میزان علاقه مندی خود به کلاس های بدنسازی را به اشتراک می گذارند. این برای شما فرصتی است تا کلاس های بیشتری برگزار کنید، دستگاه های بیشتری فراهم کنید – که نیاز به فضای بزرگتر دارد – یا قرار دادن محدودیت برای ثبت نام هر فرد در کلاس های مختلف در طول هفته. همه این گزینه ها مزایا و معایب خود را دارند، اما امتحان کردن روش های متفاوت می تواند نتایج مفیدی داشته باشد و در نهایت مشتریان بیشتری را راضی نگه دارد.

۴-شما می توانید خرید مشتری را افزایش دهید

شبکه‌های اجتماعی دارای فرصت های زیادی برای گسترش ریچ و تبدیل آن به لید می باشد. به هر حال همه فالوورهای شما مشتریان وفادار شما نیستند، بلکه افرادی هستند که از محتوای شما لذت برده‌اند یا به صفحه شما در شبکه‌های اجتماعی هجوم برده‌اند. این افراد باید مخاطبان هدف شما باشند.

بازاریابی جاذبه‌ای (inbound marketing) اهمیت ارائه محتوای جالب و مفید که برای مردم ارزش ایجاد می کند را برجسته می کند. این گونه آنها با برند شما آشنا شده و از اینکه توسط شما بمباران تبلیغاتی شوند، جلوگیری می شود. بهتر است بینندگان محتوا و فالوورهای خود را به لید و نهایتا به مشتری تبدیل کنید تا اینکه بصورت رندم افراد غریبه را هدف قرار داده و امیدوار باشید که آنها به محصول یا سرویس شما علاقه‌مند شوند.

با استفاده از شنود رسانه‌ای و با مشاهده پست ها، هشتگ ها و عکس هایی که فالوور های شما و کسانی که شما را منشن می کنند به اشتراک می گذارند، می توانید متوجه شوید که آنها چه نوع محتوایی را می پسندند. سپس می توانید مطالبی را مطابق سلیقه آنها تولید کنید و در نهایت آنها را به سمت برند خودتان هدایت کنید.

خوشبختانه، ابزارهایی برای این کار موجود است که به شما کمک می کند تا نتایج شنود رسانه‌ای خود را تجزیه و تحلیل کنید.

کاوان ابزار رصد و تحلیل فضای مجازی که با هدف تحلیل فضای وب، تلگرام، توییتر، اینستاگرام و رسانه های چاپی برای سازمان ها و کسب و کارها راه اندازی شده است و در حال حاضر با ارائه داشبوردهای مدیریتی و تحلیلی این امکان را برای واحد های بازاریابی و روابط عمومی فراهم آورده است که بتوانند برند یا سازمان خود را در فضای مجازی رصد کرده و کمپین های خود را به درستی مدیریت و تحلیل کنند. برای درخواست دمو اینجا کلیک کنید.

منبع:
https://blog.hubspot.com/service/social-listening

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *