رفتن به محتوا

شایعات در مورد برند و کسب و کار خود را جدی بگیرید!

در سوم اکتبر سال ۲۰۰۸ میلادی احتمال حمله قلبی شدید استیو جابز در سایت iReport منتشر شد که با وجود عدم قطعیت موجود در گزاره مطرح شده در آن سایت، سریع میان مردم دست به دست شد. این شایعه باعث کاهش ارزش ۹ میلیارد دلاری سهام شرکت اپل شد!

شایعات در خصوص برند و کسب و کار را باید جدی گرفت. این شایعه می توانند در کوتاهترین زمان ممکن که حتی تصور آن هم دشوار است میان مردم دست به دست بگردد و اثرات جبران ناپذیر برای یک برند یا کسب و کار پدید آورند. دلایل متعددی برای ترویج این شایعات میان مردم مطرح است؛ اما در حوزه بورس و مالی، شاید مهم ترین دلیل پخش یک شایعه اثر بسیار زیادی است که درستی آن شایعه بر بازار سرمایه می گذارد. به عنوان مثال در مورد شایعه حمله قلبی استیو جابز، چون درگذشت او می توانست سهام این شرکت را به مقدار قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد، احتمال درستی شایعه هم برای سهامداران ناگوار بود و به همین خاطر مردم ترجیح می دادند که آن را طرح کنند. از طرف دیگر ترویج هر چه بیشتر شایعه باعث از بین رفتن تردید گزاره می شد و به تدریج به یک گزاره واقعی تبدیل شد.

شایعه اگر در اسرع وقت پاسخ داده نشود، با وجود شبکه های اجتماعی خیلی سریع میان مردم پخش می شود و با هر بار نقل قول مقداری از تردید آن از بین می رود تا پس از مدتی به یک واقعیت تبدیل شده و از سوی مردم پذیرفته می شود. به همین دلیل است که رصد شبکه های اجتماعی و وب سایت ها به جز جدایی ناپذیر روابط عمومی در دنیای امروز تبدیل شده است. پس از مشخص شدن شایعه در مورد برند، واکنش مناسب با هدف کاهش اثر منفی شایعه باید انجام گیرد.

منبع: دوبیوس، راکر، تورمالا (۲۰۱۱)، از شایعه تا واقعیت، از واقعیت تا شایعه: نقش کاهش قطعیت گزاره ها در ارتباطات مشتریان، مجله Journal of Marketing Research.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *