رفتن به محتوا

سه نکته مهم برای شاخص بازگشت سرمایه با استفاده از پایش/رصد فضای مجازی

کتی هاول بیش از نه سال تجربه در فعالیت های رسانه های اجتماعی و ۲۵ سال در بازاریابی،  در ارتباطات اجتماعی یک قدرت شناخته شده است. وی راجع به رویدادهای سراسر آمریکا صحبت می کند. همچنین به شرکت ها کمک می کند که در شبکه های اجتماعی استراتژی قابل اندازه گیری و قدرتمندی داشته باشند. او در کنار یک تیم مشاوره در حوزه آموزش کسب و کار اجتماعی و  مدیریت جامعه برای حمایت از تازه کاران و ایجاد توانایی در مشتریان، کار می کند.

کتی ایده های بسیار عالی در حوزه استراتژی رسانه های اجتماعی به ما گفت. ما تصمیم گرفتیم که مصاحبه او را به دو بخش تقسیم کنیم.

چرا برند ها باید از ابزارهای پایش فضای مجازی استفاده کنند؟

برندها باید حداقل مکالمات فضای مجازی را گوش کنند. شما چرا نمی خواهید از مزیت گوش دادن به صدای مشتری خود استفاده کنید؟ گوش دادن یک چالش است. قطعا مستلزم کار بیش از نگاه ۲۴ ساعته به یک رشته اطلاعات است. و نیاز به سازمان دهی، پردازش و از همه مهمتر منابع و به عبارتی نیاز به سرمایه گذاری دارد.

در نتیجه شما می توانید از طریق رصد فضای مجازی به یک معامله بزرگ دست یابید. بطور حتم شما می توانید در برنامه کاری خود توییت ها را دقیقه به دقیقه ببینید و به آنها جواب دهید. و با کمی تمعق، شما یک معدن با ارزش کسب وکار خواهید داشت. از نظر من ۳ راه اثربخش عبارت است از:

  • روندها را مهار کنید

شما چه محصول ارائه دهید و چه یک روند صنعتی، هوشمندی کسب و کار در فضای مجازی، شما را می تواند از ارتباطات بازاریابی گرفته تا درصد سهم شما در بازار مطلع سازد. و شما می توانید بهترین موقعیت برای کمپین خود و بهترین روش برای راه اندازی یک محصول را شناسایی کنید. هیچ چیز قدرتمند تر از این نیست که کسب و کار خود را با علایق مشتریان هم سو و هم راستا سازید.

  • تماس خود را بهینه کنید

ظاهرا سال ۲۰۱۳ سال مرکزیت محتوا بوده است. ولی قبل از اینکه شما تمام بودجه خود را به ویدئو ها، عکس ها و اپلیکیشن ها اختصاص دهید، وارد تجزیه و تحلیل های اجتماعی شوید تا با شناسایی برخوردها تصمیم بگیرید که چه نوع محتوایی تولید کنید. مطالبی که از همه بیشتر به اشتراک گذاشته می شود ، نظرهایی که ایجاد انگیزه می کند و نوع محتوایی که تعامل ایجاد می کنند را بیابید.

  • کارایی را ارزیابی کنید

فرآیند گزارش نتایج فعالیت های فضای مجازی کاری فراتر از نقل قول فالوورها، طرفداران و ریتوییت هاست. وارد جزئیات شوید.داده های خود را با داده های رقبا و فعالیت های قبلی مقایسه کنید. حتی بیشتر، فعالیت های فضای مجازی را به فروش نسبت دهید- داده های با ارزش از اولین تا آخرین کلیک را استخراج کنید.

چگونه هزینه های رصد فضای مجازی را کاهش دهیم؟

  • تصویر بزرگی از جایگاه برند خود را در جهان بنا کنید.

به عنوان یک مدیر بازاریابی یا روابط عمومی، شما چه به منظور برطرف کردن نیاز مشتری و افزایش آگاهی باشد و چه به منظور حفظ حوزه رقابت باشد، باید از اهداف بلند مدت خود تصور کامل داشته باشید.
برای سنجیدن میزان شهرت و اعتبار برند خود و رقبایتان، یک ایده خوب اینست که بر KPI  لیدهای خود در فضای مجازی ( با استفاده از ابزار NPS)  تمرکز کنید. NPS میزان وابستگی مصرف کنندگان به برند را با یک پرسش کوتاه می سنجد:

به احتمال چند درصد شما (این برند را) به دوستان یا همکاران خود پیشنهاد می کنید؟

مشتریان ما، رهبران خودرو نیسان و تویوتا، روش یکسانی را بکار گرفته اند و از نظرات موجود در رسانه های اجتماعی بعنوان یک ابزار استفاده می کنند و میزان اعتبار خود، اشتراک صدا و وفاداری به برند را می سنجند. به این ترتیب می توان یک امتیاز واحد از ۱-۱۰۰ تولید و کارایی کل را ذخیره کرده و در زمان مناسب و در سطح سازمان با رقبا مقایسه کرد.

یک هدف کوتاه مدت را شناسایی کنید و براساس آن اندازه گیری کنید

طبق قانون پارکینسون ، رهبران می دانند که داشتن اهداف مشخص و کوتاه مدت، راه رسیدن به موفقیت است. این قانون در مورد رسانه های اجتماعی بخوبی صدق می کند. یک هدف کوتاه مدت در مدت زمان مشخص و KPI مشخص یک روش موثر برای کنترل فعالیت های خود و تیم است و این درحالی است که شما یک راه مشخصی را برای رسیدن به اهداف بلند مدت خود طی می کنید.

  • دشمنان خود را نزدیک به خود داشته باشید

هیچ چیز بدتر از این نیست که با وجود داشتن ظرفیت کامل رصد فضای مجازی تجربه یک وضعیت بحرانی را داشته باشید، بنابراین تنظیم هشدارهای بجا خیلی مهم است.

یک KPI ساده به شما در زمان درست هشدار می دهد و از اینکه شما با یک سری داده در زمان حیاتی غلفلگیر شوید، جلوگیری می کند. هشدارهای خود را این گونه بنا کنید:

۱- هشدارهای ریئل تایم در مورد حساس ترین موضوعات

۲- هشدارهای مربوط به هجوم یک سری داده برای مکالمات آنلاین منفی مربوط به برند شما.

برای کسب دقیق ترین داده های ممکن که بخوبی اهداف برند شما را منعکس می کند، به یاد داشته باشید که سادگی را حفظ کنید. KPI  بدون پیچیدگی و مشخص برند خود را ایجاد کنید که به راحتی امکان گزارش و اشتراک گذاری توسط دیگر بخش ها را داشته باشد.

منبع: https://www.synthesio.com/blog/3-expert-tips-for-roi-through-social-media-monitoring

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *