رفتن به محتوا

رصد فضای مجازی چیست؟ پاسخ به سوالات و سوء تفاهم ها

رصد فضای مجازی به معنای پایش شبکه‌های اجتماعی و وبسایت‌های خبری است. برخی سرویس‌ها علاوه بر این موارد متن روزنامه‌ها را هم رصد می‌کنند. پلتفرم‌های رصد فضای مجازی خارجی مطالب فارسی کاربران ایرانی را رصد نمی‌کنند. به همین دلیل سرویس‌های ایرانی برای این کار طراحی به وجود آمدند. قوی‌ترین سرویس ایرانی که روزنامه‌های هر روز را در کنار فضای مجازی رصد می‌کند کاوان نام دارد. شما برای استفاده از این سرویس قدرتمند ایرانی روی درخواست دمو کاوان کلیک کنید.

امروز می خواهیم در مورد رصد فضای مجازی و سوء تفاهم هایی که ممکن است درمورد رصد داشته باشید، صحبتی پایه‌ای داشته باشیم. پاسخ به چند سوال متداول در این زمینه:

اول، رصد فضای مجازی چیست؟

به طور اساسی، رصد فضای مجازی ، عمل استفاده از ابزاری برای شنود چیزی است که در سراسر اینترنت گفته می شود؛ نه تنها رصد رسانه‌ای بر ناشران سنتی، بلکه بر میلیون ها سایت های مجازی.

گاهی اوقات نیز رصد فضای مجازی به اسم یا همراه با شنود فضای مجازی، تحلیل های آنلاین، ارزیابی فضای مجازی، هوشمندی فضای مجازی، مدیریت فضای مجازی بکار برده می شود.

اما ابزارهای رصد فضای مجازی چگونه‌اند؟

البته پاسخ  به سوال فوق بسیار اساسی است. در حقیقت، کمی پیچیده تر است.

اکثر ابزارهای رصد به طور مداوم روی سایت ها خزش (crawl) و سپس ایندکس (index)  می کنند.  خزش برخی از آنها مانند توییتر در زمان واقعی انجام پذیر است. سایت های دیگر کمتر خزش می شوند – مثلا  هر ۱۰ دقیقه یکبار یا روزانه اگر اهمیت کمتری دارند. برخی ابزارها مانند کاوان کار خزش را خودشان انجام می دهند. برخی از ارائه کنندگان داده استفاده می کنند. نتیجه گیری اینکه کدام روش بهتر است را به خودتان واگذار می کنیم.

به هر حال همه این سایت ها وقتی ایندکس می شوند، می توانند جستجو شوند. اکثر ابزارها از پایش (query) یا رشته‌ای از جستجوها استفاده می کنند، که منشن هایی که که حول کلمه مشخصی در این سایت ها می شود را مشاهده کنند. سپس این منشن ها وارد پنل ابزار رصد می شوند که در نهایت می توانند خوانده و تحلیل شوند.

رصد فضای مجازی؟ آیا فقط شبکه های اجتماعی را پوشش می دهد؟

خب، در حقیقت نه. نام آن گمراه کننده است…

در واقع همه ابزارهای رصد فضای مجازی – آنهایی که ابزارهای رصد شایسته‌ای هستند – هر نوع وبسایتی را خزش می کنند. رصد رسانه‌ای شامل فوروم‌ها، بلاگ ها، سایت های خبری در کنار شبکه‌های اجتماعی اصلی (فیسبوک، توییتر، گوگل پلاس، یوتیوب و غیره) می باشد.

طبیعتا میزان پوشش دهی ابزارها و مناطق متفاوت با هم فرق دارد و همینطور تکلیف شما هنگام ارزیابی ابزارهای مختلف، متفاوت است. به یاد داشته باشید که برخی سایت های اجتماعی قوانین سرسختی دارند یعنی برای ابزارها امکان ناپذیر است که همه محتوای موجود در سایت ها را پوشش دهند (مانند لینکدین).

بسیار خوب… چگونه باید مکالمه موردنظر خود را پیدا کنم؟

همانطور که در بالا گفته شده، نحوه استفاده از اکثر ابزارها طوری است که کاربر باید پایشی تعریف کرده و در آن همه منشن های مورد نظر خود را مشاهده کند. ممکن است در مورد یک برند، محصول یا یک موضوع کلی تر باشد.

اپراتورهای بولیئن مختلف به این معنی است که رشته های جستجوی پیچیده می توانند نوشته شوند که دقیقا همان چیزی که مورد نظر شماست را پیدا کنند و از محتوای نامرتبط چشم پوشی کنند. این به این معنی است که علاوه بر جستجوی کلمات و اصطلاحات خاص، کاربران می توانند موارد خاص را در سایت‌های خاص، با زبان‌ها و در مناطق مختلف، با عناوین صفحه خاص و غیره جستجو کنند.

آیا اکثر چیزهایی که در اینترنت پیدا می شود اسپم نیستند؟

بله درست است، اکثر اینترنت اسپم است. به همین علت ابزارهایی نظیر کاوان سیستم پیچیده‌ای برای شناسایی اسپم دارند که شامل لایه‌های چندگانه الگوریتم‌های تطبیق الگو، ظرفیت کلیدواژه می باشند.

داشتن دامنه وسیعی از عملگرها برای ایجاد پایش به این معناست که کاربر می تواند مفاهیم مشخصی را بطور دقیق تعریف کرده و مفاهیم نامرتبط را حذف کند و بنابراین منشن های اسپم در نتایج جستجو شامل نشود.

اما گوگل می گوید میلیارها داده موجود است، پس چرا ابزارها داده های کمتری پیدا می کنند؟

اعداد گوگل، اگر این چنین باشد، نادقیق است. آنها اسپم، داپلیکیت‌ها و بازه زمانی را به حساب نمی آوردند. به علاوه، اکثر ابزارها می خواهند به شما داده های ارزشمند بدهند، بنابراین سیستم هایی دارند تا اطمینان حاصل کنند که محتوای مورد نظر ارزش دیدن را دارد. همانطور که در بالا ذکر شد، پایش به شما اجازه می دهد تا داده ها را دقیق تر جستجو کنید، بطوری که داده نامرتبط شامل نشود و نتایج حاصل مرتبط‌تر از جستجو در گوگل باشد.

آیا شما به حریم خصوصی افراد تجاوز نمی کنید؟

ما (و ابزارهای دیگر) مجاز به خزش داده های عمومی (public data) هستیم. بنابراین، تمام محتویاتی که در ابزار مشاهده می کنید عمومی است و ما فقط آن ها را گردآوری و در یک جا نشان می دهیم.

ما هرگز به صفحات فیسبوک با تنظیمات خصوصی، توییت خصوصی، پیام های توییتر ، پیام‌های فیسبوک، پیام های خصوصی در فوروم ها و غیره دسترسی نداریم. آنچه ابزارهای رصد گردآوری می کنند، پست های عمومی فیسبوک و توییت ها، وبلاگ ها و نظرات، جوامع انحصاری مانند فوروم ها، مقالات خبری، کمپین های عمومی، ویدیو های عمومی، نظرات و غیره می باشد.

خب، با داده چه می توان کرد؟

هنگامی که داده ها را پیدا کردید، ابزار رصد این امکان را به شما می دهد که روی داده‌ها کارها و تحلیل های مختلفی انجام دهید. ابزار های مختلف امکانات نتفاوتی در اختیار کاربر قرار می دهند، اما برخی ویژگی ها شامل ارائه ابرداده‌ها در مورد سایت ها و ناشران، چیدمان (برای مثال حجم در طول زمان)، تحلیل احساسات، دسته بندی، تجزیه و تحلیل موضوع، مقایسه نمایش ها، هشدارها و غیره می باشد.

از داده ها می توان برای گزارش گیری، تحقیق، تصمیم گیری استفاده کرد، شرکت ها و برندها از داده ها و تحلیل ها به روش های مختلف استفاده می کنند.

در مورد مدیریت حساب شبکه‌های اجتماعی

برخی از ابزارهای رصد فقط و فقط کار رصد را انجام می دهند. اما برخی دارای قابلیت های دیگر هستند، از جمله لینک مستقیم پست ها. بعضی از ابزارها داده‌های مربوط به اینگیجمنت صفحه‌های شبکه‌های اجتماعی هم در اختیار کاربر قرار می دهد و برخی دیگر برای جستجو و تحقیق خوب هستند. شما با توجه به نیازهایتان می توانید تصمیم بگیرید که کدام برای شما بهتر است. اگر مدیریت حساب شبکه اجتماعی برایتان مهم است، باید دنبال ابزار رصدی باشید که این امکان را داشته باشد.

خب، چه ابزارهایی در بازار موجودند؟

بازار ابزارهای رصد رقابتی است. همواره ابزارهای جدید وارد بازار می شوند و دیگر ابزارها از بازار حذف می شوند. همچنین ابزارهای رصد انواع مختلفی دارند – نوع شرکتی، نوع اینگیجمنتی، نوع تحقیقاتی، نوع پایه و غیره. بسیاری از آنها وارد صنعت و بازارهای دیگر مانند بازار CRM می شوند. در این فهرست چندین منبع خارجی وجود دارد( توجه داشته باشید که برخی از آنها ممکن است اطلاعات قدیمی داشته باشند).

  • ابزار رصد شبکه‌های اجتماعی WebLiquid
  • ابزار رصد شبکه‌های اجتماعی Fathom
  • ابزار رصد شبکه‌های اجتماعیLonelybrand
  • ابزار رصد شبکه‌های اجتماعیGoldbach

اما بهترین ابزار رصد کدام است؟

پاسخ این سوال مشخص است، کاوان. 🙂 اما بطور جدی، این یک سوال معمولی است و واقعا پاسخ به آن ساده نیست. کلمه “بهترین” با توجه به نیاز شما تعریف می شود. حتی ابزارهایی که به ظاهر شبیه به هم هستند ممکن است در کارکرد و میزان پوشش دهی متفاوت باشند. به عنوان مثال، ممکن است ابزاری دارای پوشش دهی عالی محتوای فرانسوی باشد، اما تعاملی نباشد. یا یکی دیگر قابلیت عملکردی خوبی داشته باشد، اما اسپم ها را بخوبی تشخیص ندهد. ممکن است یک ابزاری مورد پسند شما باشد و دیگری خیر.

بودجه را نیز، طبیعتا، باید در نظر گرفته شود، همانند دیگر موارد مثل دسترسی به API، برچسب سفید و غیره. به نظر ما نوشتن لیستی از قابلیت ها و ویژگی ها یا چیزهایی که می خواهید با ابزار انجام دهید، کمک می کند. نیاز خود را برای استفاده از ابزار تعریف کنید. سپس در مورد ابزارهای مختلف تحقیق و جستجو کنید. از همه این ابزار ها درخواست جلسه دمو کرده و آنها را با توجه به لیست نیازهای خود با یکدیگر مقایسه کنید. شما باید درجلسه دمو برای آنها نیاز خود را تعریف کرده و کاربردی که ابزار برای شما باید داشته باشد را بخوبی شرح دهید.

هزینه آن چقدر است؟

همانطور که گفته شد، ابزارهای زیادی در بازار موجود است. برخی از آنها رایگان هستند. برخی از آنها براساس تعداد کاربران، قیمت گذاری می کنند، برخی از میزان داده هایی که شما استفاده می کنید، برخی با توجه به ویژگی هایی که می خواهید شامل شوند. اکثرا بصورت یک مدل اشتراکی کار می کنند.

به طور کلی قیمت ابزار رصد به نوع ابزار مورد نیاز شما، اطلاعاتی که شما نیاز دارید، میزان پشتیبانی که از شما می شود و غیره بستگی دارد.

شما می توانید برای درخواست دموی کاوان اینجا کلیک کنید.

منبع: https://www.brandwatch.com/blog/what-is-social-media-monitoring-answers-to-common-questions-and-misconceptions/

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *