رفتن به محتوا

رصد فضای مجازی در خاورمیانه: چالش ها و فرصتها برای برندها

برند های جهانی زیادی بازارهایی نظیر خاورمیانه و آفریقای شمالی را مثل یک جعبه سیاه می بینند چون انتظارات و درک مصرف کنندگان در این مناطق از سایر مناطق که سالهاست فعالیت دارند، متفاوت است. طبق نتایج حاصل از تحقیقات انجام شده، کاربران منطقه خاورمیانه نسبت به کاربران دیگر کشورها، به ابراز عقاید و نظرات سیاسی و اجتماعی خود از طریق رسانه های اجتماعی متمایل تر هستند. به همین دلیل ابزارهای رصد فضای مجازی در خاورمیانه اهمیت بالایی دارند.

اهمیت رصد فضای مجازی در خاورمیانه

ازدیاد تنوع فرهنگی در این منطقه باعث شده که نظارت و رصد فضای مجازی سخت تر شود. دلیل اصلی این مساله کمبود ابزارهایی است که الفبای عربی را شناسایی، تجزیه و تحلیل کنند. یعنی در صورت استفاده از ابزارهای پیشرفته برای تعامل و رصد فضای مجازی، این دو منطقه حدود دو سال از آمریکا عقب تر هستند.

امروزه کاربران از فرصت هایی که وب های اجتماعی در اختیار آنها گذاشته اند، برای اشتراک نظرات خود، برقراری ارتباط با افراد هم عقیده خود و خرید استفاده می کنند. تحقیقات نشان می دهد که ۸۸% جمعیت آنلاین کشورهای خاورمیانه از حساب های شبکه های اجتماعی خود به صورت روزانه استفاده می کنند. به طوریکه دبی به تازگی به عنوان بیستمین شهر پیشرو جهان از نظر نفوذ در فیس بوک شناخته شده است.

به دلیل تنوع فرهنگی، گوش دادن به مکالمات کاربران و دانستن ترمینولوژی و زبانی که آنها استفاده می کنند، برای استراتژی های بومی سازی بازاریابی و اطلاع رسانی برای توسعه محصول حیاتی شده است.

متخصصان بازاریابی منطقه بطور غریزی می دانند که ترجیحات و علایق کاربران درامارات متحده عربی، عربستان سعودی، مصر، لبنان، قطر، مراکش، تونس و عراق بسیار متنوع است، ولی آنها ابزارهای کمی برای اندازه گیری این تفاوت ها در اختیار دارند.

سوال مهم اینست که آیا توییتر مکان مناسبی برای اینکه مردم راجع به برندها به عربی صحبت کنند می باشد یا آیا انجمن ها به واقع بر دنیای آنلاین عربی تسلط دارند؟ پاسخ آنها نامشخص است زیرا اکثر ابزارهای غرب گرای رصد فضای مجازی مناسب آنها نیست. اهمیت سایت هایی نظیر یوتیوب، پینترست، اینستاگرام و تاثیر بلاگرها نیز  موضوع مورد بحث دیگری است. همچنین دموگرافیک ها برای کاربرانی که راجع به برندها یا موضوعات خاصی در هر کشور صحبت می کنند و مکالماتی که از برندها که به اشتراک گذاشته می شود، موضوع مهمی است.

اهمیت ابزارهای رصد فضای مجازی در خاورمیانه

تنها راه برای پاسخ موثر به این سوالات اینست که از ابزارهایی که قادر به اندازه گیری کیفی و کمی هستند استفاده کنیم و آنها را به اعداد تبدیل کنیم.

توییتر ۶ سال صرف درک زبان های چپ به راست کرد. ولی این چالش در مقایسه با دشواری پردازش زبان طبیعی عربی و توانایی های ابزار های خودکار رصد ناچیز است. بدون این ابزارها رصد و تجزیه و تحلیل یک پروسه  غیر قابل اندازه گیری می شود  و نیازمند کار زیادی است.

محتوای تولید شده توسط کاربر، ترکیب برهمی از عربی استاندارد مدرن، لهجه (گویش های عربی، با توجه به منطقه) و کاراکترهای لاتین، شامل استفاده از اعداد بعنوان جایگزین برای حروف ( مثلا «ع» شبیه عدد ۳ برعکس است و هنگام چت کردن اغلب استفاده می شود). بعلاوه کلمات اصطلاحی بسیار متنوع بوده و ممکن است مخصوص یک کشور باشند. مثلا کلمه “cute” انگلیسی در مصر بهمان شکل کیوت تلفظ می شود ولی درالجزایر از ملیح و در تونس از فینو استفاده می کنند.

تنها راه برای آموزش به کامپیوترها برای اینکه تشخیص دهند که یک خوشه از کلمات در عربی مثبت هستند یا منفی اینست که بطور مداوم منبع دایره کلمات و اصطلاحات خود را بروز رسانی کنید.از کاربران وب در هر کشور درباره اینکه آنها برای توصیف چیزهای مختلف از چه کلماتی استفاده می کنند، پرسیده می شود. سپس به نرم افزارهایمان آموزش می دهیم که چگونه از طریق موقعیت جغرافیایی تفاوت ها را تشخیص بدهند.

استفاده از تجزیه و تحلیل های احساسی خودکار برای آنالیز کردن روی مجموعه داده بزرگ و اندازه گیری احساسات درمورد موضوعات مختلف، نتایج خوبی برای انجام آنالیزهای دقیق خواهد داشت.

نتیجه این تحلیل می تواند یک دید عملی باشد که تصمیم گیری در یک کسب و کار را بهینه می کند؛ چه در حوزه توسعه یک محصول جدید و چه برای اندازه گیری تاثیر بازاریابی برای KPI های از پیش تعیین شده.

نمونه های زیادی از این نظیر برای رصد و تجزیه و تحلیل در خاورمیانه وجود دارد که باعث تغییرات در فرآیندهای کسب و کار می شود. اخیرا رصد فضای مجازی به یک برند دارویی بزرگ کمک کرد که تجربه های بیمارهای دیابتی را بداند. این موضوع باعث شد که یکی از برندهای زیبایی به توسعه خود سرعت بخشید و بر اساس تجزیه و تحلیل تمایلات مشتریان آنلاین، کرم های خود را برای بازه گسترده تری از رنگ پوست تولید کرده است.

این روش ها فقط چند راه از راه هایی است که شرکت ها در خاورمیانه از رصد فضای مجازی استفاده می کنند تا پیشنهادات خود را بهبود بخشند.

مشابه این مشکلات در زبان فارسی وجود دارد. زبان فارسی نیز کمتر مورد توجه ابزارهای رصد فضای مجازی بین المللی بوده است. از طرفی بسیاری از فارسی زبانان در دنیای مجازی اظهار نظر می کنند و دنیا مجازی محل مناسبی برای دستیابی به بازخورد کاربران و شناخت کشورهای فارسی زبان است. به همین دلیل ابزارهای بومی که به طور تخصصی روی زبان فارسی و شبکه های اجتماعی مورد استفاده فارسی زبانان متمرکز هستند توسعه یافته است تا این ضعف را برطرف کنند. کاوان، یکی از پیشرفته ترین ابزارهای پایش فضای مجازی است که روی زبان فارسی متمرکز است و عمده امکانات تحلیلی و هوشمندی ابزارهای مشابه بین المللی را پوشش می دهد.

منبع: https://www.synthesio.com/blog/social-media-monitoring-middle-east-challenges-opportunities-brands

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *