رفتن به محتوا

راهنمای کامل برای رصد شبکه‌های اجتماعی: از رصد به تصمیم گیری استراتژیک

درک و دریافتن مقدار داده هایی که هر روزه هر ثانیه در هر گوشه و کنار دنیا به اشتراک گذاشته شده است یا به عبارتی رصد شبکه‌های اجتماعی ، به سختی درک اندازه کهکشان است. هر ساعت میلیون ها توییت ارسال می شود و پست های اینستاگرام و فیسبوک آپلود می شوند و ما را به اطلاعاتی در شبکه‌های اجتماعی می رساند که پیگیری و دنبال کردن آنها غیرممکن است. این بمباران داده ها که «شوک محتوا» یا « اطلاعات بیش از حد» نامیده می شود، باعث شده که برندها بخواهند آنچه در مورد آنها در پلتفرم‌های مختلف و در زمان‌های متفاوت گفته می شود را بدانند.

آنچه در دنیای آنلاین در عرض ۶۰ ثانیه اتفاق می افتد

هر روزه در سراسر جهان۱.۴میلیارد نفر وارد فیسبوک می شوند، ۵۰۰ میلیون توییت ارسال می شوند و ۹۵ میلیون عکس در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می شود. چگونه شرکت ها همه این اطلاعات را دریافت کرده و از این داده ها برای تصمیم گیری در مورد کسب و کار خود استفاده می کنند؟

ورود به رصد شبکه‌های اجتماعی

این برای شرکت ها امکان ردیابی، مدیریت ، تجزیه و تحلیل میلیاردها اطلاعات در حال تغییر را فراهم می سازد.شرکت‌ها نیز از این اطلاعات برای دانستن و در نهایت، برای تصمیم گیری بهتر استفاده می کنند. این مقاله مفاهیم اولیه رصد شبکه‌های اجتماعی را پوشش می دهد و به شما می گوید چگونه از داده‌های حاصل از رصد رسانه‌ها برای کسب و کار خود بهره‌مند شوید.

به طور خاص، این دسته ها را پوشش می دهد:

 1. رصد شبکه‌های اجتماعی چیست؟
 2. چرا باید از رصد شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد؟
 3. مزایای رصد شبکه‌های اجتماعی.
 4. چه نوع داده ها را می توان در شبکه‌های اجتماعی ارزیابی کرد؟
 5. این داده ها چگونه بازیابی می شوند؟
 6. روش های مختلف استفاده از رصد شبکه‌های اجتماعی.
 7. چگونه پروژه های رصد شبکه‌های اجتماعی خود را باید آغاز کرد؟

رصد شبکه‌های اجتماعی چیست؟

رصد شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های مربوط به نظارت و تحلیل پیام های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی پیرامون یک موضوع انتخاب شده می باشد. این نه تنها شامل همه پلتفرم‌های بزرگ اجتماعی مانند فیسبوک، اسنیتاگرام و توییتر است، بلکه وب سایت های کوچکتر مبتنی بر نظرات مشتری مانند وبلاگ ها، ولاگ ها، فوروم هارا نیز شامل می شود.

این نظارت برای به دست آوردن دید گسترده ای از آنچه در اطراف یک شرکت از جمله رقبا و صنعت اتفاق می افتد، می باشد. با یک ابزار قدرتمند رصد شبکه‌های اجتماعی شرکت ها می توانند هوش رقابتی و شهرت آنلاین خود را مشاهده کرده و روندها را تحلیل کنند و خواسته‌های مشتریان را بفهمند.

امروزه با هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و با استفاده از بهترین ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی، رصد بصورت خودکار و در زمان واقعی انجام می شود. تحلیل ها معمولا به صورت داشبورد ارائه می شوند تا به راحتی حجم زیادی از داده ها قابل تحلیل باشد.

چرا باید از رصد شبکه‌های اجتماعی استفاده کرد؟

همه ما از گستردگی عظیم دنیای آنلاین آگاه هستیم. پلتفرم‌های شبکه‌های اجتماعی با میلیاردها کاربر روزافزون در حال گسترش هستند. شرکت هایی که در دنیای آنلاین حضور ندارند، قابل اعتماد نیستند. امروزه جایگاه شبکه‌های اجتماعی نیز در حال افزایش است.  اکثر پلتفرم‌های آنلاین دارای مخاطبان خاص خود بوده، هدف داشته و برای ارتباط با مخاطبان خود روش‌های مخصوص خود را دارند. پیام ها، تصاویر به اشتراک گذاشته شده و همه تبادل‌های آنلاین در دنیای وب رد خود را می‌گذارند. شرکت‌ها از این طریق می توانند با تحلیل مخاطبان خود بینش و روند آنها را در شبکه‌های اجتماعی شناسایی کنند.

دید اجتماعی

“دید” (insight) یک کلمه است که معمولا در زبان حرفه ای بازاریابی و ارتباطات استفاده می شود، هرچند که معنای مبهم  و دوپهلویی است. دید به تفسیر مشاهدات شما برمی‌گردد. این تفسیر زمینه‌ای برای تحقیق، کشف و عمل را ایجاد می کند. امروزه، وقتی که در مورد دید صحبت می شود، اکثر مواقع منظور همان دید مشتری است – به دنبال راه‌حلی برای مشکلاتی که مشتریان یک محصول یا خدمات مواجه می شوند.

دید اجتماعی بر اساس مشاهدات و تحلیل‌های مکالمات آنلاین راجع به یک برند یا مشکل است و همانطور که جلوتر خواهیم دید، می تواند به تصمیم گیری استراتژیک منجر شود.

مزایای رصد شبکه‌های اجتماعی

گفته می‌شود رصد شبکه‌های اجتماعی جایگزین روش سنتی مطالعات بازار می شود – دیگر نیازی نیست که بازاریابان فرم‌های نظرسنجی برای مصرف کنندگان ارسال کنند – اما در واقع خیلی بیشتر از اینهاست.

 • رصد شبکه‌های اجتماعی باعث دسترسی به مخاطبان گسترده تری می‌شود – چندین میلیون، از هر گوشه‌ای از جهان، در طیف وسیعی از زبان ها.
 • از ریسک اختلال پاسخ (پاسخ‌هایی که در اجتماع مقبول‌تر است) در نظرسنجی ها و مصاحبه ها جلوگیری می شود.
 • این یک فرایند سریع بوده وبصورت یک سیستم خودکار عمل می کند. داده ها در زمان واقعی رصد و تحلیل می‌شوند.
 • این فرآیند نیاز به بودجه کمتر، زمان کمتری و منابع انسانی کمتری دارد – فقط یک رایانه و یک ابزار رصد شبکه‌های اجتماعی لازم هستند.

اگرچه ابزارهای شنیداری و رصد شبکه‌های اجتماعی تحلیل‌های کیفی بهتری از قبیل تحلیل احساسات و شناسایی روندها فراهم می کنند، اما مطالعات بازار به طور کامل منسوخ نشده است. این مجموعه‌ای از تحلیل‌ داده ها در مورد مخاطبان هدف، رقبا و محیط است که هدف آن افزایش درک عمیق تر از یک شرکت است. این دو مکمل یکدیگر هستند: دید اجتماعی می تواند برای اثبات یک روند نشان داده شده در مطالعه بازار، مورد استفاده قرار گیرد.

چه نوع داده ها را می توان در شبکه‌های اجتماعی اندازه گیری و ارزیابی کرد؟

داده های کمی تعداد را (برای اثبات نکاتی از تحقیق شما) بهتان نشان می دهد. داده های کیفی به شما جزئیات و عمق را نشان می دهد تا متوجه منظور کامل آنها را شوید. این دو مکمل یکدیگر هستند و برای درک کامل داده ها، معمولا هر دو مورد نیاز هستند.

۱- داده‌های کمی

– تعداد منشن‌ها: تعداد دفعاتی که یک کلمه کلیدی خاص (یک محصول، نام تجاری، عبارت یا هشتگ) در شبکه‌های اجتماعی ذکر شده است.

– محدوده منشن‌ها: تعداد کاربران اینترنتی که به طور بالقوه در معرض یک پیام قرار می گیرند و آنرا می بینند، که بر اساس تعداد افرادی که پیام را به اشتراک گذاشته اند، محاسبه می شود.

– تعداد اینگیجمنت: تعداد تعاملات بین کاربران و محتوا.

داده های کمی را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

 • داده های توصیفی: به شما یک روند یا شاخص کلیدی مانند تعداد مشترکین جدید، تعاملات، برداشت ها یا کلیک ها را نشان می دهد.
 • داده‌های اجرایی: با تحلیل‌های عمیق‌تر، این اطلاعات را مفهومی‌تر می سازد. به سوالاتی از این نظیر پاسخ می‌دهد: مشترکان جدید من کجا هستند؟ چه نوع محتوایی بیشترین اینگیجمنت را دارد؟ چه زمانی تاثیر (impression) من بیشترین است؟

۲- داده‌های کیفی

داده های کیفی کمک می کند تا این اعداد را بهتر درک کنیم. این کار با رصد تبادلات و مکالمات آنلاین مصرف کنندگان انجام می شود، که بدون شک پر از اطلاعات مفید می باشد. اگر داده های کمی به ما می گوید که چه اتفاقی می افتد، داده های کیفی به ما کمک می کند تا بدانیم چرا این اتفاق می افتد.

دو مثال اصلی از داده های کیفی تحلیل احساسات و تحلیل روند می باشد.

تحلیل احساسات: توسعه تکنولوژی های تجزیه و تحلیل معناشناسی امکان تحلیل احساسات را فراهم کرده است. به کمک تحلیل احساسات می توان دریافت که یک عبارت یا کلمه مثبت، منفی و یا خنثی است. این یک شاخص بسیار مفید برای ارزیابی محصول، مدل به روز رسانی شده، شرکت، کمپین یا مدیر عامل می باشد. با شناسایی پیک ها و نقاط سقوط در احساسات، ما فرصتی بهتر برای درک حس مخاطبان در مورد یک موضوع خاص را داریم. این در تعیین پیک‌های مثبت مفید است – که احتمالا به علت اینفلوئنسری است که در مورد شما پستی را منتشر کرده – یا سقوط‌های منفی – که اغلب گواه از یک بحران دارد.

مقایسه درصدی احساسات مثبت و منفی یک پست

تحلیل روند: هیچ کس توانایی خواندن میلیون ها پستی که روزانه به اشتراک گذاشته می شود را ندارد. اما می توان به طور خودکار ارتباطات بین مبادلات و مکالمات را تحلیل کرد و گرایش آنها را استخراج کرد. پس از آن می توان حوزه‌ و تم هایی که در آن برند یا محصول شما مورد بحث می‌باشد را پیدا کرد.

این داده ها چگونه بازیابی می شوند؟

در شبکه‌های اجتماعی : اکثر شبکه‌های اجتماعی طیف وسیعی از ابزارهای آمار و تحلیلی دارند که برای دیدن عملکرد پروفایل‌های شما عالی هستند. این داده ها به شما امکان مشاهده عملکرد هر تک پست وهم چنین تکامل حساب را می دهد.

با ابزار مدیریت رسانه های اجتماعی: اکثر ابزارهای مدیریت رسانه اجتماعی، تحلیل‌های خودکار پیشرفته تر را برای درک عمیق تر اطلاعات در رسانه های اجتماعی را ارائه می دهند. به عنوان مثال، کاوان شرکت ها را قادر می سازد تا تمامی حساب های اجتماعی را از یک پلتفرم مدیریت کرده و پست‌های خاص مخاطبان هدف را جدول بندی کنند – با صرفه جویی در وقت و تلاش مدیران رسانه های اجتماعی – و همچنین تعیین معیارهای رقابتی و اندازه گیری تاثیر استراتژی های رسانه ای.

با ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی: امروزه برای تحلیل دقیق تر، که نه تنها بر منطقه فعلی شما، بلکه بر همه افراد آنلاین (به عنوان مثال میلیون ها نفر) تمرکز دارد، نیاز به رصد شبکه‌های اجتماعی داریم. این ابزارها نه تنها امکان تحلیل شبکه‌های اجتماعی بلکه وبلاگ‌ها  یا فوروم‌ها را نیز فراهم می کند. با ابزار رصد شبکه‌های اجتماعی کاوان، می توان در عرض چند دقیقه میلیون‌ها داده را تحلیل کرده و آماده تصمیم گیری های آگاهانه و استراتژیک بود.

روش های مختلف استفاده از رصد شبکه‌های اجتماعی

 • شهرت و اعتبار آنلاین: تمام منشن‌های برند و محصولات خود را برای دیدن همه صحبت‌های حول برندتان، پیگیری کنید.
 • مدیریت بحران: در صورت بروز اتفاقی با رصد و تحلیل احساسات و کلیه کلمات کلیدی به طور بالقوه منفی می توانید بحران ها را پیش بینی کرده و به آن‌ها واکنش نشان دهید. در صورت وقوع بحران، این جستجو به شما امکان اندازه گیری میزان آسیب و تاثیر بازسازی را می دهد.
 • هوش رقابتی: ارتباطات، اخبار و شهرت رقبای خود را تحلیل کنید. با رصد شبکه‌های اجتماعی شما قادر خواهید بود روندهای به روز را با نوآوری های صنعت پیش بینی کرده و از رقبای خود جلوتر باشید.
 • گزارش روندها: موضوعات کلیدی که سمت و سوی بازار را تعیین می کنند، موضوعات مربوط به مخاطبان مورد نظر شما و یا روند هایی که شرکت شما می تواند پیشگام باشد، همه این ها را می توانید شناسایی کنید.
 • هوش کسب و کار: فرصت های کسب و کار جدید را با رصد جنبه های مختلف محصول خود، با “چگونه” یا “کدام ابزار را انتخاب کنم” و با اینگیج شدن با مصرف کنندگان شناسایی کنید.

چگونه پروژه های رصد شبکه‌های اجتماعی خود را باید آغاز کرد؟

اهداف خود را تعریف کنید: از ابزار خود چه انتظاراتی دارید – آیا میخواهید مشتریان خود را بشناسید، از رقبای خود جلوتر باشید، از شهرت خود محافظت کنید؟

کانال هایی را برای رصد تعیین کنید: بسته به اهدافتان و آنچه می خواهید به آن دست یابید، رسانه‌ای که استفاده می کنید و تعداد و ماهیت کلمات کلیدی شما متفاوت خواهد بود.

ابزار صحیحی را انتخاب کنید:

 • حالت جستجو: جستجوها می توانند کاملا پیچیده شوند، بنابراین ضروری است که جستجوهای خود را به آنچه مهم تر است، فیلتر کنید (مخصوصا اگر شما یک شرکت با نام عمومی هستید). اگر با جستجوی بولین آشنا شوید اهمیت تأثیری که رصد شبکه‌های اجتماعی می تواند بر روی برند شما داشته باشد را متوجه می شوید.
 • تعداد فضاهای رصد: آیا ابزار رصد موردنظر با وجود نامحدود بودن مدیا، فضاهای رصد را محدود می کند؟
 • خدمات مشتری: برخی از ابزارهای رصد شبکه‌های اجتماعی، مانند کاوان، به شما امکان می دهند که به بهترین شکل ممکن استفاده کنید – این ابزارها در زمان بحران بسیار مفید هستند چون شما هرگز نمی دانید چه زمانی و چه چیزی اتفاق می افتد.

تنظیم هشدارها: برای اینکه در بازی همسشه جلوتر باشید، هشدارهایی را تنظیم کنید تا هرگز اتفاقی را از دست ندهید. شما می توانید انتخاب کنید که آیا می خواهید در صورت اضافه شدن یک پست هشدار را ببینید و یا در صورت وقوع یک بحران.

داده خود را تحلیل و مقایسه کنید: تجزیه و تحلیل با داشبورد همراه است – در اینجا، شما می توانید در چند گام بسیار ساده یک صفحه جذاب ایجاد کنید که به راحتی قابل فهم باشد. از آنجایی که کاربر خودش تعامل دارد بنابراین می تواند خودش انتخاب کند که نمودارهای روند را در چه فضایی بکشد، تحلیل احساسات اعمال شود یا خیر و… – به هدف کاربر بستگی دارد.

نتایج خود را به اشتراک بگذارید: شما از این نمودارها در نهایت می توانید یک گزارش تهیه کنید. این گزارش ها به طور خاص برای شما گردآوری شده و شامل همه آمار و موارد انتخابی شما می‌باشند. پس از آن می توانید نتایج را با همکاران، مشتریان یا هر بخشی که نتایج حاصل برایش اهمیت دارد، به اشتراک بگذارید. کاوان در پلتفرم خود گزارشگر اختصاصی ارائه می دهد که در طراحی، جمع آوری و تهیه این گزارش ها به شما کمک می کند.

یک برنامه عملیاتی تهیه کنید: رصد شبکه‌های اجتماعی صرفا مشاهده و نظارت نمی باشد، بلکه آنچه اهمیت دارد عمل است. بعضی از ابزارها چنین تحلیل کامل و دید عملیاتی ارائه می دهند که تهیه یک برنامه عملیاتی سریع و آسان را ممکن می سازند – در دنیای دیجیتال پرسرعتی که در آن زندگی می کنیم، توانایی این نوع تصمیم گیری های سریع حیاتی است.

آیا می‌خواهید داده‌های خارجی و چندپارچه‌‌ای که در مورد شرکت شما می باشد را تحلیل کنید؟

برای درخواست دمو اینجا کلیک کنید.

منبع: https://www.meltwater.com/me/blog/the-ultimate-guide-to-social-media-listening-from-monitoring-to-strategic-decision-making/

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *