Skip to content

راهنمای کامل برای شنود رسانه‌

تعداد مکالمات شبکه های اجتماعی همواره بسیار زیاد است. آنها همگام با همه اخبار روز بوده و همه و همه مباحث را پوشش می دهند. از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها گرفته که عکسهای محلی و قدیمی را در گروه های فیس بوک به اشتراک می گذارند تا بحث های بی پایان فرهنگ پاپ در ردیت.شنود رسانه‌ای این امکان را به شما می دهد که از همه این مکالمات اینسایت های مفیدی بدست آورید و از اطلاعات بدست آمده بهره مند شوید. این راهنما در تمام جنبه های شنود رسانه‌ و چگونگی استفاده از آن به شما کمک می کند.

شنود رسانه‌ چیست؟

شنود رسانه‌ فرایند جمع آوری داده از فوروم ها و پلتفرم های شبکه های اجتماعی در خصوص یک موضوع انتخاب شده می باشد. این موضوع ممکن است یک برند باشد، یک شاخه صنعتی یا هر چیز دیگر.

سپس داده های جمع آوری شده برای یافتن روندها و اینسایت های مفید تجزیه و تحلیل می شوند. این داده ها می توانند طیف گسترده ای از فرآیندها از جمله عملیات تجاری ، آپدیت های محصول و رویکردهای تبلیغاتی را تحت تأثیر قرار دهند.

این روش رویکرد جدیدی نیست بلکه تکنووژی متفاوتی دارد. برندها سعی دارند نظر عموم و مشتریان خود را بسنجند و در این راستا همواره تحقیقاتی انجام می دهند.

با وجود تکنولوژی، دیگر نیازی به این تحقیقات نیست. مردم درمورد هر چیزی آنلاین صحبت می کنند، آنچه اهمیت دارد پیدا کردن این صحبت ها و نظرات می باشد.

ابتدا قبل از اینکه به طور عمیق به این موضوع بپردازیم، مثالی می زنیم از اینکه چرا شنود رسانه‌ اهمیت دارد.

مثال کافه هارت اند هند

فرضا شما کافه هارت اند هند را در منطقه‌ای از تهران راه اندازی کرده‌اید. هارت اند هند  کافه‌ای است به سبک قدیمی و سنتی. بعد از مدتی متوجه می شوید چهارشنبه ها خیلی شلوغ می شود اگرچه آخر هفته نیست. شما همیشه آمادگی ها و کارهای لازم را انجام می دهید تا اطمینان حاصل کنید که دو نفر از کارکنان همیشه در ساعات شلوغ، تمام وقت حاضرند و غذا به مقدار کافی وجود دارد. به ظاهر همه چیز خوب بوده و شما نیز از این شلوغی و زیاد بودن مشتری لذت می برید و غذا نیز برای همه به اندازه موجود است.

تنها نکته این است که شما همچنان نمی دانید چرا روزهای چهارشنبه نسبت به بقیه روزها شلوغ‌تر است. ممکن است شما با ندانستن دلیل شلوغی فرصت با ارزشی را از دست می دهید.

غیر از کارهای لازم برای سرویس خوب در این روزها، از مشتریان حاضر در کافه می پرسید که عصر خود را چگونه گذرانده‌اند. پس از کمی پرسش متوجه نکته جالبی می شوید.پس از اینکه از هشت نفر پرسیدید به این نتیجه می رسید که سه نفر از آنها از باشگاه شطرنج نزدیک کافه آمده‌اند. اکثر آنها چهارشنبه ها به کافه می آیند که در مورد ادامه بحث های مربوطه صحبت کنند.

شما با آگاهی بر این موضوع می توانید تخفیف خاصی برای کسانی که عضو باشگاه شطرنج هستند در نظر بگیرید که افراد بیشتری به کافه شما بیایند. یا می توانید میز بزرگتری را در اختیار آنها قرار دهید که همه کنار هم باشند. حتی می توانید بازی های فکری دیگری را به آنها پیشنهاد کنید.

به این طریق می توانید مطمئن شوید که آنها بعد از بازی شطرنج به کافه شما خواهند آمد. تخفیف می تواند باعث افزایش فروش شود. به علاوه ممکن است باعث شود آنها روزهای دیگر بجز چهارشنبه ها به کافه شما بیایند. تنها کاری که باید انجام می دادید این بود که زمینه ای برای یک روند کلی فراهم کنید.

این کار شنود است. نه تنها روندها را می یابید بلکه عمیق‌تر می شوید به اینکه مردم چه می گویند ، و براساس اینسایت های حاصل تصمیم می گیرید.

تفاوت بین شنود، تحلیل و هوشمندی در چیست؟

ممکن این دو واژه را شنیده و فکر کرده‌اید که همان شنود است. بین این اصطلاحات متقاطع زیادی وجود دارد ، اما اختلافاتی وجود دارد.  در مورد شنود قبلا صحبت شده بنابراین اکنون به تحلیل و هوشمندی می پردازیم.

تحلیل رسانه

تحلیل رسانه فرایندی است که می توان همان داده ها را تجزیه و تحلیل کرد ، اغلب با ابزاری مانند ما (کاوان). ممکن است تحت عنوان تحلیل شبکه های اجتماعی نیز به آن برخورده باشید.

بخش تحلیل به پیدا کردن اینسایت از داده برمی گردد – چی کسی چه چیزی می گوید، موضوعات مکالمات، کجا رخ داده، ناشر آن کیست و غیره. همه اینها ابزارها و ویژگی هایی مانند تحلیل ناشر، تحلیل نوع صفحه، تحلیل احساسات و … را دربرمی گیرد.

این اصطلاح اغلب به معنای رصد رسانه یا شنود رسانه است ، به طور کلی شما بدون انجام بخش تحلیل، شنود یا رصد نمی کنید و معمولاً برای هر دو مرحله می توان از همان ابزار استفاده کرد.

هوشمندی رسانه

هوشمندی رسانه – یا هوشمندی شبکه های اجتماعی- دانش یا اینسایتی است که از تحلیل داده های شبکه های اجتماعی بدست می آید.

این دانش ممکن است در مورد یکی از ویژگی های محصول شما باشد که مشتریانتان آن را نمی پسندند. بنابراین شما با داشتن این دانش می توانید این موضوع را به تیم پشتیبانی خود اطلاع دهید.

یا دانشی که در مورد مخاطبان هدف دارید – مثلا اگر موسیقی سبک رپ دوست دارند، ایده خوبی است که در برنامه های مارکتینگ خود این موضوع را درنظر بگیرید.

این ها کیس هایی است که مخاطبان بسیار وارد جزئیات می شوند و برایشان اهمیت دارد.

در نهایت می توان گفت، هوشمندی رسانه کمک به تصمیمات بیزنسی براساس داده های موجود در شبکه های اجتماعی می باشد. به همین دلیل گاهی اوقات به آن هوشمندی بیزنس رسانه‌ای نیز گفته می شود.

چه کسی از شنود رسانه‌ استفاده می کند؟

مردم در مورد همه چیز بصورت آنلاین صحبت می کنند. این بدان معناست که تقریباً هر شرکت یا سازمانی می تواند از شنود رسانه‌ استفاده کند. در مورد این موضوع باید دانش کافی کسب کنیم تا زمانی که کار به درستی انجام شود.

B2C

اگر بیزنستان B2C است، بنظر ایده خوبی است آنچه را که مردم در مورد برندتان می گویند، شنود کنید. آیا زیاد در مورد شما صحبت می کنند؟ آیا منفی صحبت می کنند؟ محصولی که بیشتر درموردش صحبت می شود را پیدا کنید، فیدبک بگیرید و در مورد ویژگی های دموگرافیکی آنها اطلاعات جمع آوری کنید.

به علاوه شما می توانید از این مورد استفاده کرده و در رابطه با استراتژی بیزنس تحقیق کنید. اگر می خواهید محصول جدیدی عرضه کنید، تحقیق کنید مردم در خصوص این محصول چه چیزهایی گفته‌اند. هم چنین از مشتریان فعلی خود نظرشان را در رابطه با محصول جدیدتان بپرسید.

B2B

برای بیزنس های B2B شنود رسانه‌ به کار بنچمارک کردن رقبا کمک می کند. می توانید ببینید کدامیک از رقبای شما عمومیت بیشتری دارند، آخرین تحولات را دنبال کنید. این کار مهمترین کار برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مشتریان بالقوه است.

بعنوان مثال، گرچه شما به بیزنس ها می فروشید، شما همچنان باید با شخص در ارتباط باشید. می توانید برای شناسایی مخاطبان هدف – مانند مدیران اجرایی یا مدیران فنی – برای دانستن اینکه به چه چیزهایی علاقه دارند، ویژگی های دموگرافیکی و اینکه چگونه با آنها تعامل کنید، تحقیق کنید.

خیریه ها

از مبارزه با سرطان گرفته تا موزه های محلی ، موسسات خیریه نیز می توانند از شنود رسانه‌ استفاده کنند. دیدن مکلمات حول یک موضوع خاص می تواند اینسایت خوبی بدهد. موضوع فقط رصد نیست، بلکه تحلیل احساسات که در رابطه با سازمان شما چقدر منفی صحبت می شود.

این موضوع می تواند به کمپین های بعدی شما کمک کند. می توانید مخاطبان اهدا کننده یا یک فرد خیر را شناسایی کنید. بعد از تحلیل متوجه می شوید که اکثر مخاطبان گربه دوست دارند. بنابراین در فیلم تبلیغاتی بعدی خود ، از گربه ها استفاده می کنید تا توجه آنها را بیشتر جلب کنید.

دولت ها

حتی دپارتمان های دولت ها می توانند استفاده کنند. راه های مختلفی وجود دارد که دموگرافیک ها، نارضایتی ها و فیدبک ها را در رابطه با سیاست ها و استراتژی های جدید بدست آورید.

بعنوان مثال شما وزارت محیط زیست ، تغذیه و امور روستایی هستید و کمپین جدیدی را برای حمایت از کشاورزی انگلیسی شروع کرده اید. می توانید از شنود رسانه‌ استفاده کرده و میزان موفقیت آمیز بودن کمپین خود را – میزان وایرل شدن، نظرات مردم در رابطه با کمپین – ارزیابی کنید.

آماده سازی شنود رسانه

بطور کلی شما نیازمند یک ابزار یا پلتفرم مخصوص برای شنود رسانه هستید. برای دنبال کردن و بررسی منشن هایی که درمورد موضوع خاصی وجود دارد، کارهایی پایه‌ای می توان انجام داد  مانند تعریف هشدار گوگل. اما همه این کارها سطحی و ناکافی می باشد.

پلتفرم کاوان آنچه که شما برای شنود رسانه نیاز خواهید داشت را دارد. برای اطلاعات بیشتر یا برای درخواست دمو اینجا کلیک کنید. پلتفرم های مشابه خارجی رایگان هم وجود دارد. اما در نهایت پلتفرمی که پولی باشد، بهتر است.

نمونه سوالاتی که برای شروع کار شنود باید پاسخ هایشان را بدانید، به شرح زیر است:

چه چیزی را می خواهید ارزیابی کنید؟

اولین کاری که باید بکنید، این است که بنویسید هدفتان از این کار چیست؟ کارهایی که می توان با استفاده از شنود رسانه انجام داد، بسیار گسترده است، بنابراین احتمال سردرگمی زیاد است. از رصد اینکه چه کسی در مورد برند شما صحبت می کند گرفته تا تعریف سیستم هشدار بر روی موضوعات بحرانی ، شما باید دقیقاً بدانید که چه چیزی می خواهید به دست آورید.

برای برخی افراد ، شنود رسانه بخشی از یک استراتژی در حال جریان خواهد بود. برخی ممکن است دنبال پاسخ سوالی باشند. با تیم خود صحبت کرده و تعیین کنید که چه چیزی را می خواهید بدست آورید.

نمونه کاربردهای شنود رسانه‌ :

 • مدیریت بحران
 • خدمات مشتریان
 • اعتبار و شهرت برند
 • تولید محتوا
 • پردازش تصویر
 • دنبال کردن میزان تاثیر کمپین ها
 • اینسایت های دموگرافیکی و روندها
 • آژانس تحقیقات پیچ

چه داده‎‌ای مورد نیاز است؟

وقتی هدف های شما روشن شد، می توانید تعیین کنید که چه داده‌ای  را نیاز دارید. صحبت با افرادی که مستقیماً در این زمینه دخیل هستند، بسیار مهم است.

تیم خدمات مشتریان شما نقاط مشترک مشتریان را می داند و اینکه در مورد چه موضوع مشترکی بیشتر صحبت می کنند. کارشناسان کمپین می دانند چه معیارهایی مهم‌اند. دپارتمان توسعه بیزنس می داند به چه مشتریان بالقوه‌ای باید بیشتر توجه کرد.

با همه آنها تعمل کنید تا چک لیستی از نقطه داده هایی را پیدا کنید که برای دستیابی به هدف اعلام شده مفید هستند. سپس از آن برای تعیین پارامترهایی درخصوص جمع‌آوری داده، استفاده کنید. این پارامترها ممکن است یک منشن از نام برندی باشد، یا همه مکالماتی که در رابطه با موضوع خاصی شکل گرفته است.

به چه تعداد داده نیاز دارید؟

شما همچنین باید تصمیم بگیرید که به چه مقدار داده نیاز دارید یا به عبارتی دیگر ، تا چه زمانی می خواهید کار شنود رسانه را انجام دهید.

برای برخی از پروژه ها ، مانند خدمات مشتریان، این روند ادامه دارد. اما در موارد دیگر باید مشخص‌تر تعریف شود. آیا به مدت یک سال به داده نیاز دارید؟ داده های یک کشور خاص یا در سطح جهان؟ آیا از همه شبکه های اجتماعی داده می خواهید یا فقط یکی از آنها؟

آنچه شما سعی در یافتن آن دارید همه این موارد می باشد. یکی از مهمترین بخش ها پوشش دهی زمانی مفید است. شما نمی توانید روندها را در مدت زمان یک هفته شناسایی کنید. مطمئن شوید که برای استفاده از اینسایت های مفید بدست آمده، داده کافی جمع آوری می کنید.

استفاده از داده های شنود رسانه

همانطور که گفتیم ، دلایل زیادی برای شنود رسانه وجود دارد. ما نمی توانیم همه چیز را تحت پوشش قرار دهیم ، اما در اینجا برخی از توصیه های کلی هنگام برخورد با داده ها مطرح شده است. شما حتی می توانید از دوره های رایگان در خصوص علوم داده استفاده کنید که اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید.

تمیز کردن داده ها

داده های جمع آوری شده از شنود رسانه اغلب می توانند پر از نویز یا نامرتب و غیر مرتبط باشند. ممکن است داده هایی را داشته باشید که نمی خواهید. گاهی اوقات این داده ها ناچیز خواهند بود ، اما بعضی وقت ها ممکن است اینسایتی را که به شما دهد، که دور از واقعیت باشد.

اولین کاری که باید انجام دهید این است که بطور دستی مواردی را که جمع آوری کرده اید بررسی کنید. نیازی نیست که تک تک داده ها را بررسی کنید ، اما اگر داده‌ای نامرتبط وجود داشته باشد، متوجه می شوید.

به عنوان مثال ، شما می خواهید توییت های مربوط به تیم فوتبال چلسی انگلیس را ببینید. کلیدواژه “چلسی” را وارد می کنید ، اما به شما داده هایی در خصوص مکان ، برنامه تلویزیونی ساخته شده در چلسی و افرادی به نام چلسی نشان می دهد.

این خروجی ایده آل نیست. شما باید داده ها را از نو تعریف کنید. باید داده هایی را انتخاب کنید که کلمه “فوتبال” به همراه “چلسی” ذکر شده است. همچنین می توانید هشتگ های مربوط به تیم را نیز به عنوان کلیدواژه انتخابی وارد کنید.

این گونه، داده های شما بسیار متمرکزتر می شوند. درس اصلی این است که اولین مجموعه نتایج را مبنای تحلیل های خود قرار ندهید. قبل از آنکه داده ها را تحلیل کنید دو بار چک کنید.

تجزیه و تحلیل داده ها

اینجاست که دوره های رایگانی که ذکر کردیم مفید واقع می شوند. ممکن است کمی سخت باشد که تصمیم بگیرید از کجا شروع کنید، به خصوص با یک مجموعه داده بزرگ. اما در نهایت هدف پروژه شما در هدایت این فرآیند مفید خواهد بود. همچنین اطمینان از این که داده کافی وجود دارد، اهمیت فراوانی دارد.

توصیه هایی در خصوص چگونگی تجزیه و تحلیل داده ها ، در سایر پست های بلاگ موجود است، اما در اینجا به چند نکته اشاره شده که می توانند به شما اینسایت دهند:

 • پیک های ناگهانی در روند انتشار پست ها
 • روند های فصلی
 • تغییر احساسات
 • تفاوت های دموگرافیکی
 • موضوعات مرتبط
 • تفاوت های محتوای مکالمات در خصوص محصولی خاص
 • نتیجه گیری های خلاف دانش فرضی

رصد مداوم

اگر می خواهید داده ها به طور نامحدود جمع آوری شوند ، بهتر است که این موضوع را در سریع ترین زمان ممکن در میان بگذارید. اگر بعد از شش ماه متوجه شوید که داده های اشتباه را جمع آوری کرده اید یا داده های مهم را از دست داده‌اید ، همه زحمات شما بیهوده خواهند شد.

همانطور که قبلاً گفتیم ، تمام تیم های مربوطه را درگیر کنید. بازخورد مداوم دریافت کنید تا هر مشکلی را سریعا متوجه شوید. تنبلی نکنید. مکالمات آنلاین خیلی سریع وایرال می شوند. کلمات ، محصولات و حتی الگوهای رفتاری جدید می توانند به طور غیر منتظره از داده های شما استفاده کنند. نتایج را همواره چک کنید.

به همین دلیل شما باید آنچه را که دنبال می کنید به روز کنید. اگر رقیب جدیدی وارد بازار می شود یا شما محصول جدیدی را تولید کرده‌اید، باید مطمئن شوید که در حال جمع آوری داده های جدید هستید.

در نهایت شنود رسانه ، اگر درست انجام شود، ابزار بسیار قدرتمندی است. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

منبع : https://www.brandwatch.com/blog/social-listening-guide/