راهنمای کامل برای بازاریابی شبکه های اجتماعی

آیا می خواهید برای برند خود بازاریابی شبکه های اجتماعی را شروع کنید اما نمی دانید چگونه؟راهنمای ما به شما برای شروع و پیشرفت کمک می کند. آن را مطالعه کنید.

بازاریابی همیشه باید با فناوری جدید همگام و سازگار باشد و اگرچه امروزه دیگرشبکه های اجتماعی خیلی تکنولوژی جدیدی نیست، بسیاری از مشاغل هنوز به آن روی نیاورده و به آن توجه نمی کنند.

بازایابی شبکه های اجتماعی چیست؟

هر نوع بازاریابی که در سطح شبکه های اجتماعی انجام گیرد، بازایابی شبکه های اجتماعی می باشد.با کمال تعجب ، این شامل طیف گسترده ای از فعالیت هایی است که مشترکا همه آنها شبکه های اجتماعی را دارند.بنابراین چه تبلیغ پست وبلاگ باشد و چه درایو استخدام، اگر پلتفرم هایی مانند فیسبوک یا توییتر را دربرگیرد، بازاریابی شبکه های اجتماعی است.

آیا بازاریابی شبکه های اجتماعی را باید شروع کنید؟

امروزه بازاریابی در شبکه های اجتماعی واقعیتی است برای بیزنس ها و سازمان ها.چه رایگان و چه با تبلیغات پولی ، شبکه های اجتماعی به شما امکان دسترسی به مخاطبان عظیمی را می دهند که میتواند به ساخت و رشد شما کمک کند.

البته از نظر فنی گزینه “رایگانی” وجود ندارد. به هر حال یک نفر برای اشتراک در شبکه های اجتماعی زمانی را صرف می کند، اما حتی رویکرد سرمایه گذاری با زمان کم نیز اگر به درستی انجام شود می تواند باعث شگفتی شود.

بازاریابی شبکه های اجتماعی برای همه نتیجه نخواهد داشت و هیچ کس نباید آن را راهی ساده و کم تلاش برای کسب درآمد در نظر بگیرد. بهترین استراتژی ها به برنامه ریزی احتیاج دارد و باید با استراتژی کلی شرکت پیوند داشته و هم راستا باشد. برای بیزنس های مختلف رویکردهای متفاوتی نتیجه بخش است، به این موضوع خواهیم پرداخت.

نکته اصلی این است که در اکثر شرکت ها پتانسیل بازاریابی در شبکه های اجتماعی وجود دارد ، اما این کار قطعا در حد اشتراک گذاری چند توییت و انتظار برای ورود پول، ساده نیست.

چه نتیجه‌ای می توانم از بازاریابی شبکه های اجتماعی داشته باشم؟

همانطور که اشاره کردیم ، استراتژی های مختلف زیادی وجود دارد ، و نتایج به مواردی که شما انتخاب می کنید بستگی دارد. در اینجا به مزایای اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی می پردازیم:

 • ارائه خدمات سریع به مشتریان در هر کجا که هستند.
 • ایجاد راه های بیشتر برای فروش و تبلیغ محصولات خود
 • ایجاد وفاداری و شناخت برند با مشتریان خود
 • برای اینکه بدون هزینه های سنگین به افراد جدید دسترسی داشته باشید، محتوای خود را تبلیغ کنید.
 • برای کمک به تیم استخدام، فرهنگ سازمانی خود را نشان دهید.
 • همانطور که می بینید، در حالی که همه این موارد به شرکت شما برای سودآوری کمک می کند ، اما مسیری تک مرحله‌ای برای فروش نیستند.باید شبکه های اجتماعی را به عنوان پلتفرمی دید که بسیاری از جنبه های بیزنس در آن قرار دارد.

گری واینچوک، کارشناس شبکه های اجتماعی ، اهمیت بازاریابی در شبکه های اجتماعی را این گونه بیان می کند:”در خصوص شبکه های اجتماعی به مانند اینترنت فکر کنید. من نمی توانم به کسی فکر کنم که در سال ۲۰۱۲ بر ضد اینترنت شرط بندی کند. “

چگونه شروع کنم؟

مرحله اول ساخت لیستی از اهداف برای رویکرد اجتماعی شما است.همانطور که قبلاً گفتیم ، رویکرد انتخابی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی کاملاً به تجارت شما بستگی دارد.به عنوان مثال ، اگر محصولی را می فروشید یا خیریه هستید، رویکردهایتان بسیار متفاوت خواهد بود.در اینجا با استفاده از ایده های بسیار کلی ، به فرایندهای فکری یک سازمان انتفاعی و یک سازمان غیر انتفاعی اشاره می کنیم.

مثال انتفاعی

ProductCo برخی از محصولات بسیار معروف را در فروشگاه های فیزیکی به فروش می رساند.محصولات آنها بسیار محبوب هستند بنابراین به بصورت ارگانیک در کانال های اجتماعی خود فالوور دارند ، اما در این کانال ها چندان فعال نیستند.

آنها تصمیم می گیرند که می خواهند از هر دو مورد استفاده کنند تا فروششان هم به صورت آنلاین و هم در فروشگاه های فیزیکی افزایش یابد و در عین حال محصولات جدیدی را نیز که عرضه می شود ، تبلیغ کنند.

این به ما کمک می کند تا یک استراتژی را پایه گذاری کنیم.در اینجا به چند مثال برای شروع اشاره شده است:

 • با هدف ایجاد فروش در فروشگاه های فیزیکی و بصورت آنلاین ، مرتباً درمورد محصولات خود پست به اشتراک بگذارید.
 • برای افزایش فالوور و فروش، کمپین های هدفمند پولی را شروع کنید.
 • برای دنبال کردن علاقه مندی های فالوور های خود محتوای مخصوص تولید کنید.
 • تبلیغات و مسابقات شبکه اجتماعی داشته باشید.

مثال غیرانتفاعی

PeaceOrg به لطف کمپین های آفلاینPR و تبلیغات تلویزیونی ، یک موسسه خیریه شناخته شده است.به همین دلیل آنها هرگز در شبکه های اجتماعی حساب کاربری راه اندازی نکرده اند ، بنابراین آنها باید از ابتدا شروع کنند.

آنها تصمیم دارند که وارد بازاریابی شبکه های اجتماعی شوند تا در خصوص مسائل مربوطه آگاهی را ارتقا دهند ، رویدادهایشان را تبلیغ کنند و کمکهای بیشتری را جمع آوری کنند.

برای مورد گفته شده، در اینجا چند گزینه برای شروع وجود دارد:

 • کانال های خود را ایجاد کرده و برای تبلیغ آنها از رسانه های دیگر (ایمیل، پست، تبلیغات تلویزیونی و در وب سایت آنها) استفاده کنند تا تعداد فالوورهای خود را سریعترافزایش دهند.
 • استفاده از تبلیغات پولی برای رشد تعداد فالوور
 • تولید محتوای جذاب برای جذب فالوور به صورت ارگانیک، بطوری که فالوور ها خودشان محتوا را به اشتراک بگذارند.

این فقط نوک کوه یخ است ، اما می بینید که چگونه دو سازمان بر اساس اهداف، نتایج و جایگاهشان نیاز به استراتژی های جداگانه‌ای دارند.

با این وجود ، برخی جنبه های اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی در اینجا آورده شده است:

ایجاد اودیت

اول از همه ، موقعیت فعلی خود را در نظر بگیرید.اگر در شبکه های اجتماعی حساب ندارید، مشکلی نیست–اودیت (حسابرسی) شما انجام می شود و می توانید به کار خود ادامه دهید.

غیر از این ، مهم نیست در چه موقعیتی قرار دارید ، می بایست موارد زیر را بررسی کنید:

 • در چه کانالهایی فعال هستید.
 • آیا بقیه کانالها بهتر یا بدتر از سایرین عمل می کنند.
 • چه نوع پست هایی که در گذشته به اشتراک گذاشته‌اید، تاثیر گذار بوده و کدام نوع تاثیر گذار نبوده است.
 • آیا مخاطب شما با شرکتتان در ارتباط هستند؟
 • آیاهر یک از کانالهایتان نیاز به پاکسازی دارد؟ برای خلاص شدن از محتوای نامربوط یاقدیمی (این یک موضوع خاص در مورد YouTube است)

چه چیزی را نباید به اشتراک گذاشت؟

نمونه های زیادی وجود دارد که بیزنس های بزرگ و کوچک توییت هایی را که نباید، به اشتراک گذاشته و دردسرهای زیادی برایشان ایجاد شده است. این توییت ممکن است یک شوخی اشتباه باشد یا ایده‌ای نامناسب، به هر حال شبکه های اجتماعی می توانند مانند شمشیر دو لبه عمل کنند اگر شما مراقب نباشید.

قانون خاصی برای اینکه چه چیزی را باید پست کرد، وجود ندارد. به نوع بیزنس شما بستگی دارد. سایت هایی که برنامه های کمدی و خنده دار دارند، می توانند حتی در شوخی های خود کمی بزرگنمایی و زیاده روی کنند. اما طبیعتا این موضوع برای همه بیزنس ها صادق نیست.

برند خود را در نظر بگیرید. می توانید جک، طنز یا موضوعات خنده داری را به اشتراک بگذارید اما همه اینها باید با توجه به مخاطبان شما انجام شود. شبکه های اجتماعی جایی است که می توان به خیلی چیز ها قدرت بخشید اما گاهی به ریسکش نمی ارزد.

ابتدا آمادگی لازم را باید داشته باشید. شما حتما باید اطمینان حاصل کنید از این که کسی که قرار است پست های شما را تولید کرده و به اشتراک بگذارد، از شهرت و اعتبار شرکت مطلع است. لیستی از محدودیت های خود تهیه کنید. سپس یک رویکرد خدمات مشتری تنظیم کنید تا در حد امکان با مسیر کلی شرکتتان سازگاری داشته باشد.

لینک های خود را برای فروش محصولات خود با اسپم کردن نسوزانید. ما در توییتر لاگین نمی کنیم که چیزی به ما فروخته شود، اما به این معنا نیست که اگر چیزی که برای ما جالب است در توییتر موجود باشد، آن را نمی خریم.

اشتراک گذاری چند پست برای فروش در اینجا و آنجا مشکلی ندارد، اما در مورد نحوه پیام رسانی خود باید فکر کنید.به جای اینکه برای محصول خود بی وقفه تبلیغ کنید بطوری که مردم از آن زده شوند، باید کاری کنید که مردم دنبال محصول شما باشند.

درک پلتفرم های خود

ما در اینجا به همه پلتفرم ها نمی پردازیم، اما شما باید در خصوص اینکه چه نوع محتوایی در چه فضایی بهتر است، تحقیق کنید. قالب ها تفاوت داشته و مخاطبان متفاوت هستند.

یک توییت کوتاه و گاهی طعنه آمیز می تواند در توییترنتیجه خوبی داشته باشد، اما برای لینکدین محتوای عملی تر و مبتنی بر توصیه بهتر است.

در مورد الگوریتم های پلتفرم ها، مطالعه کنید و برای یادگیری نحوه عملکرد آنها ، مدت زمان معینی را صرف کنید. رفتاری متناسب با پیام های خود داشته باشید تا تعامل، علاقه و ترافیک به مراتب بهتری داشته باشید.

دریافت خدمات مشتری مناسب

اینجا نقش خدمات مشتری پررنگ می شود. بسیار پیش آمده که بیزنس ها به دلیل جدی نگرفتن یا بی پاسخ گذاشتن نارضایتی های مشتریان در شبکه های اجتماعی اعتبار خود را خراب کرده‌اند.

شبکه های اجتماعی دسترسی بی واسطه به شرکت ها را برای همگان فراهم می کنند. راه دسترسی کوتاه بوده و نیازی به تماس تلفنی یا نامه نگاری نیست. مشتری می تواند نارضایتی خود را از طریق صفحه فیسبوک به اشتراک بگذارد – بصورت کاملا عمومی که همه بتوانند ببینند. تغییر بسیار بزرگی است.

عمومی بودن کلید کار است. ممکن است نارضایتی نابجا باشد ولی به هر حال باید با آنها بطور حرفه‌ای برخورد کرد. برخورد نامناسب و هجومی کمکی نخواهد کرد و می تواند توجهات زیادی را به اشتباه به سمت شما جلب کند.

جلب فالوور بصورت ارگانیک

اگر برند بزرگ و مشهوری نیستید ، این یکی از سخت ترین کارهایی است که باید انجام دهید.هیچ راه خاصی برای انجام این کار وجود ندارد ، بلکه مجموعه ای از راه کارها برای این کار وجود دارد. مانند مشعل آهسته ای است. مدت زمانی را صرف این کار بکنید، کار را به درستی انجام دهید و سرانجام مخاطبی خواهید داشت که مخاطبان واقعی شما هستند.

در اینجا به چند قدم برای این کار اشاره شده است:

 • محتوایی را ایجاد کنید که افراد بخواهند آن را به اشتراک بگذارند. به این طریق محتوای شما توسط افرادی فراتر از شبکه فعلی‌تان مشاهده می شود.
 • برای افرادی که از محصول و خدمات شما استفاده می کنند، یک منبع مفیدی برای کسب اطلاعات باشید.
 • کاری کنید که مردم از طریق روش های ارتباطی دیگر بدانند که شما در شبکه های اجتماعی حضور دارید.
 • در مورد محتوای دیگران نیز صحبت کنید، فقط در مورد خودتان صحبت نکنید و به این صورت با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • جالب یا مفید باشید، اما طوری نباشد که هیچکدام از این ویژگی ها را نداشته باشید.

محتوای اجتماعی قابل اشتراک گذاری

ایجاد ” محتوای اجتماعی قابل اشتراک” توصیه‌ا‌ی است که اغلب بدون توصیه واقعی با آن انجام می شود.محتوای قابل اشتراک چیست؟به چه طریقی می توان انجام داد؟ چگونه می توانم آن را کشف کنم؟

به نظر، بهترین و جامع ترین توصیه ای که در این مورد وجود دارد، ” مسری و تراشه “از جونا برگر  و “ساخت برای چوب” از دن هد می باشد.هردو را می توانید ارزان تهیه کنید و کاملا ارزش دارند.

برای آشنایی خوب با برخی از مباحث و توصیه های مسری به این لینک مراجعه کنید.

تبلیغات اجتماعی پولی

بیزنس ها و شرکتهای بزرگ میلیاردها میلیارد دلار برای دستیابی به مخاطبان از طریق توییتر ، فیس بوک و … هزینه می کنند.افرادی که از پلتفرم های تبلیغاتی خود برای تلاش در تأثیرگذاری بر دیدگاههای سیاسی مردم استفاده می کنند، مخصوصا در فیسبوک توجهات منفی بسیاری را به خود جلب می کند.

اما اجازه ندهید که این موضوع شما را دلسرد کند. فشارهای بیشتری در شبکه های اجتماعی وجود دارد بطوری که نحوه عملکردتان باید کاملا باز و شفاف باشند، و تا زمانی که قوانین را رعایت کرده و کارها را به درستی انجام دهید ، مشکلی نخواهید داشت.

تبلیغات اجتماعی پولی هیچ تفاوتی با تبلیغات دیگر ندارد.سعی می کنید بخش خاصی از افراد را هدف قرار داده و تبلیغاتی را به سمت آنها بسازید.تنها تفاوت اینجاست که شما می توانید از داده های شبکه های اجتماعی برای هدف قرار دادن مخاطبان خود استفاده کنید.

این موضوع خیلی گسترده‌تر از چیزی است که اینجا به آن بپردازیم، اما با وجود برخی پلتفرم ها که ریچ ارگانیک را کمرنگ‌تر می کنند، اکثر شرکت ها از تبلیغات پولی استفاده می کنند تا محتوا و محصول خود را تبلیغ کنند.

مدت زمانی را بگذارید تا به تفصیل در هر شبکه اجتماعی جستجو کنید.عملکرد آنها متفاوت بوده و هزینه های متفاوتی دارند.در هر صورت ، این گونه تبلیغات پولی راهی عالی است برای اینکه محصول شما در مقابل افراد جدید قرار گیرد. این موضوع را حتما در نظر بگیرید.

تقویم ها و برنامه ریزی ها

نکته دیگری که باید در نظر بگیرید این است که چند وقت یکبار پست ارسال کنید. این به استراتژی شما و نوع پست هایی که می خواهید به اشتراک بگذارید، بستگی دارد.

به عنوان مثال ناشران معروف می توانند زود به زود به اشتراک بگذارند زیرا دائماً داستان ها و مقالات جدید تولید می کنند، همچنین طرفداران آنها انتظار دارند و می خواهند که از این نوع مطالب استفاده کنند.

برای بیزنس ها این موضوع متفاوت است. بیزنس ها نباید مرتباً محتوا تولید کنند، بنابراین فکر نکنید مجبورید همیشه در توییتر حضور داشته باشد. اگر این طور باشد، مخاطبان از دیدن همان محتوا خسته می شوند.

 ما در کاوان پست هایی در مورد مسائل اجتماعی و اقتصادی روز از طریق حساب های شبکه های اجتماعی‌مان به اشتراک می گذاریم و در بلاگ خود در مورد موضوعات مختلف از بلاگ های دیگر سایت های خوب محتوا به اشتراک می گذاریم.

اگر پست های زیادی آپلود کرده اید ، حتما مطمئن شوید که اخبار یا رویداد های مهم را از دست نداده باشید. در نهایت، برنامه های مختلفی را برای پلتفرم های مختلف تنظیم کنید. به عنوان مثال ، ارسال بی وقفه پست در فیسبوک نتیجه خوبی نخواهد داشت، در حالی که در توییتر به اشتراک گذاشتن محتوای بیشتر پذیرش بیشتری دارد. بهترین کار این است که آزمایش کنید تا ببینید کدام یک برای شما و فالوورهایتان نتیجه بهتری دارد.

مراحل استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

هنگامی که همه موارد فوق را گذراندید، برای شروع آماده خواهید بود. اینجا به چند مرحله اشاره شده، که می توانید به عنوان یک چک لیست به آن نگاه کنید، تا همه چیز را جمع بندی کنید:

 • تیم بازاریابی شبکه های اجتماعی خود را بسازید.
 • لیست خود را با اعضای تیم خود آماده کنید و مطمئن شوید که آنها در طول مسیر همه موارد را به یاد داشته باشند.
 • شبکه های اجتماعی و پلتفرم های خود را تحلیل کرده و نتایج را با تیم خود به اشتراک بگذارید.
 • با اعضای تیم مربوطه کار کنید و یک فرآیند دقیق خدمات مشتری در شبکه های اجتماعی ایجاد کنید.
 • در مورد بودجه بندی و اهداف خود برای هزینه های شبکه های اجتماعی تصمیم بگیرید.
 • برنامه و تقویم ارسال ایجاد کنید که همه منتظر پست های جدیدتان باشند و با استراتژی محتوای شما ارتباط برقرار کنند.
 • همیشه عملکرد خود را دنبال و تحلیل کنید ، نتایج را با کل تیم به اشتراک بگذارید.
 • به استراتژی خود بر اساس نتایج بهبود ببخشید.
 • چیزهای جدیدی را امتحان کنید.

پیگیری و تحلیل بازاریابی شبکه های اجتماعی

شما نمی توانید نتایج کار خود را بدون مشاهده نتایج اندازه گیری کنید. ممکن است بخواهید توییت های شوخ تری به اشتراک بگذارید، اما آیا آنها با اهدافی که در ابتدا تعیین کرده اید مطابقت دارند؟ نحوه اطمینان از بازاریابی شبکه های اجتماعی شما این گونه نتیجه گرفته می شود.

ابزارهای پیگیری و تحلیل شبکه های اجتماعی

برای شروع ، ابزارهای رصد و شنود فضای مجازی می توانند هر آنچه که برای این کار لازم دارید را انجام دهند. ابزار ما، کاوان، می تواند مکالمات را از طریق اینترنت جستجو کند، همچنین عملکرد شما را در کانالهای خودتان در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کند. با تجسم حجم زیادی از داده ها و مؤلفه های مفید، تقریباً همه چیز را در بر می گیرد.

تعداد زیادی ابزارهای دیگر برای تجزیه و تحلیل نیز وجود دارد:

 • ابزارهای تجزیه و تحلیل فیسبوک
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل اینستاگرام
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل توییتر
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل ردیت
 • ابزارهای تجزیه و تحلیل پینترست 

برای درخواست دموی کاوان اینجا کلیک کنید.

منبع: https://www.brandwatch.com/blog/social-media-marketing/

دیدگاهی بنویسید

نوشته های مرتبط

جستجو کنید