رفتن به محتوا

ده دلیل برای گوش دادن به رسانه های آنلاین

امروزه درباره زیاد شدن حجم داده طی چند سال اخیر صحبت می شود و اینکه با گسترش اینترنت وآنلاین شدن شدن مکالمات، همگام بودن با روندها و آنچه که آنلاین اتفاق می افتد، بسیار سخت شده است. ۹۰ درصد داده های جهان طی دو سال اخیر تولید شده است. بنظر نمی رسد که این روند با سرعت ثابت ادامه یابد. در واقع رشد و گسترش آن سریع تر می شود. ما چطور می توانیم در مکالمات آنلاین موثر باشیم؟

همان طور که می دانید مکالمات در فضای مجازی سریع تر و سریع تر گسترش می یابند و این رشد هرگز متوقف نمی شود. آمار نشان می دهد که تعداد کاربران اینترنت چقدر زیاد است (روزانه بیش از ۲۰۰ میلیون توئیت). این چه اهمیتی برای برندها می تواند داشته باشد؟ تغییرات بسیار سریع اتفاق می افتد و ما نمی توانیم همه جا حاضر بوده و همه چیز را دنبال کنیم. اینجاست که رصد فضای مجازی بسیار مفید واقع می شود. ما نمی توانیم همه اطلاعات مربوط به خود را دریافت کنیم.  بنابراین باید بصورت آنلاین و با استفاده از ابزارهای نوین، فضای مجازی را رصد کنیم.
در ادامه با ذکر مثل های واقعی به دلایل اهمیت رصد فضای مجازی اشاره می کنیم.

دلیل اول: مشاهده تصویر کلی برند

شما یک دید کلی پیدا می کنید از اینکه برند شما چقدر مورد بحث و گفتگوی مردم است. همه برند ها می خواهند جایگاه خود را در بازار بدانند، می خواهند بدانند مردم درباره آنها چه می گویند؟ آیا افرادی هستند که نسبت به برند تنفر داشته باشند؟ و از این قبیل پرسش ها. جواب همه این سوال ها و دیگر سوال ها را می توانید با استفاده از ابزارهای رصد فضای مجازی پیدا کنید.
به عنوان مثال با مشاهده آمار حاصل از رصد فضای مجازی متوجه می شویم که شش ماه پس از تولید آیفون ۷ ذکر نام آن بطور چشمگیری افزایش داشته است. این اولین اطلاعات حاصل از رصد می باشد که به تنهایی نمی توانید برای بدست آوردن یک تصویر از برند مفید باشد. با کمی تعمق و تحقیق در آمار متوجه می شویم که این افزایش مربوط به زمانی است که سامسونگ اس۸ وارد بازار شده است. به وضوح می توان ارتباط بین برندهای مختلف و تاثیر آن در مکالمات آنلاین را مشاهده کرد. این اطلاعات زمانی برای برند مفید واقع می شود که احساس مردم از ذکر نام را متوجه شوید. گام بعدی پی بردن به این موضوع است. با رصد نظرات مردم متوجه می شویم که وارد شدن سامسونگ اس۸ به بازار، به آیفون ۷ کمک کرد زیرا بدون تخریب به شهرت و اعتبار آن مکالمات آنلاین پیرامون آن افزایش یافته است.

دلیل دوم: جلوگیری از بحران تصویر برند

مسئله مهمی است که برندهای زیادی امروزه با آن مواجه هستند. آنچه اهمیت زیادی دارد لزوما جلوگیری از بحران نیست بلکه شناسایی و کشف آن است که بتوان واکنش مناسب و سنجیده ای به آن داشت. موردی که حتما باید به آن توجه کنیم، اینست که مردم به اخبار بد علاقه مند هستند و آنرا هرگز از دست نمی دهند. اگر می خواهیم بحران های احتمالی را شناسایی کنیم، باید این موضوع را بخاطر داشته باشیم. اکنون به چند مثال از برندهای مختلف در هنگام برخورد با بحران اشاره می کنیم.
بن اند جری (یک برند بستنی) در شش ماه اخیر تعداد ذکر نام این برند افزایش داشته است. در دست داشتن این آمار به تنهایی ارزشی ندارد بنابراین با کسب اطلاعات بیشتر متوجه می شویم که در حال حاضر آن ها با یک بحران جدی مواجه هستند. نارضایتی ها و حرف های پیرامون این برند بیشتر شده است. اما آنها در وب سایت و حساب های شبکه اجتماعی خود این بحران را انکار می کنند. انکار کردن یک روش نادرست برای مدیریت شهرت و اعتبار برند می باشد.
مثال بعدی از برند معروف خودروسازی، فولکس واگن، است. خبری منتشر شده بود که فولکس واگن با مشتریانش با شفافیت برخورد نمی کند (دروغ می گوید). راه حلی که آنها انتخاب کردند این بود که در درجه اول از پیام های منفی مردم مضطرب نشدند. به مدت یک هفته سکوت اختیار کردند و زمانی که تصمیم گرفتند در مورد این بحران صحبت کنند، آنها ابراز تاسف کردند. سپس آنها با آوردن دلیل، با مردم و مشتریان خود ارتباط برقرار کردند و در نهایت همه نارضایتی ها را از بین بردند و در حال حاضر کسی راجع به این موضوع صحبت نمی کند. و این برند هم چنان یکی از برندهای مطرح و محبوب صنعت خودروسازی است.

دلیل سوم: تجزیه و تحلیل رقبا

این مورد نیز یکی دیگر از کاربردهای رصد فضای مجازی است. تحلیل رقابتی لزوما درباره برندها نیست، ممکن است درصد اشترک صدا باشد. تا قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هیلاری کلینتن تقریبا ۵۰ درصد اشتراک صدا را به خود اختصاص داده بود. اما با شروع سال جدید ۹۸ درصد مکالمات درباره دونالد ترامپ بود. این آمار نشان می دهد که توجه و نظر مردم به چه سرعتی می تواند تغییر کند.
مثال بعدی درباره آیفون ۷ و سامسونگ اس۸ است. بعنوان مثال مشتریان آیفون از توئیتر بیشتر استفاده می کنند درحالیکه مشتریان سامسونگ یوتیوب را ترجیح می دهند. دانستن این اطلاعات برای برندهای رقیب می تواند مفید واقع شود. ولی در عین حال پنجره ای از فرصت ها برای سنجیدن شکاف ها باز می کند و برندها می توانند موقعیت خود را تغییر دهند.

دلیل چهارم: شناسایی گروه هدف

چه کاری انجام می دهید؟ چه چیزی را طراحی می کنید؟ محصول شما چیست؟ استراتژی بازاریابی شما چیست؟ برندها همواره تلاش های زیادی در جهت درک دید مشتری می کنند. رصد فضای مجازی کمک زیادی در این زمینه می کند. در اینجا هدف از شناسایی فقط دانستن اینکه مردم درباره برند چه می گویند و چندبار نام برند را ذکر کرده اند، نمی باشد. بلکه دموگرافیک ها یا معیارهای دیگر که در پیدا کرده گروه هدف کمک می کنند.
مورد دیگری که باید به آن توجه کرد کانال های مجازی هستند. همانطور که می دانید کانال های متنوعی وجود دارند و ارزیابی اینکه حضور در کدام کانال بهتر است، کار نسبتا سختی است. اما با کمی تعمق و رصد فضای مجازی تفاوت های قابل توجهی را مشاهده می کنید که با توجه به گروه مشتریان خود می توانید تصمیم بگیرید در کدام کانال حضور داشته باشید.
مثلا ۹۹ درصد مکالمات، عکس ها و ویدیوهای درباره بستنی بن اند جری در اینستاگرام به اشتراک گذاشته می شود، جایی که مردم می خواهند دوستان و آشنایان خود را از اتفاقات روزمره خود مطلع سازند. پس حضور در اینستاگرام فرصت بزرگی برای این کانال می باشد. از طرفی اکثر مکالماتی که درباره دونالد ترامپ است در فیس بوک اتفاق می افتد. بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که اکثر مسائل سیاسی در فیس بوک بحث می شود. مثال هایی از این نظیر به شما کمک می کنند که بتوانید ارزیابی کنید که در کدام کانال حضور داشته باشید و آنرا گسترش دهید.

دلیل پنجم: تشویق و پرورش مشتری

جلب نظر و توجه مشتری کلید داشتن یک استراتژی بازاریابی قوی می باشد. اگر بتوانید رضایت مخاطبان را برای سرویس و خدماتی که دریافت می کنند جلب کنید، به احتمال قوی آنها مشتری شما می شوند. مثالی که نقش رصد فضای مجازی در کشف مکالمات آنلاین را ثابت می کند، از پسری است که درفرودگاه هنگام سفر به نیویورک از استیک رستوران مورد علاقه خود توئیتی را به اشتراک گذاشت و به محض فرود آمدن هواپیمایش در فرودگاه نیویورک او استیک مورد علاقه خود را دریافت کرد. این یک مثال بی نظیری است که در فضای مجازی گسترش یافت و نقش یک تبلیغات خوب را برای آن رستوران داشت.
اگر بخوبی بتوانید نظر مشتری را جلب کنید و تاثیر مثبتی بر او بگذارید، مشتری خودش می تواند در جذب گروه هدف به شما کمک کند. در مثال بستنی بن اند جری با رصد فضای مجازی مشاهده می شود که اکثر مکالماتی که درباره این برند است، توسط برند تولید نشده بلکه توسط طرفداران و مشتریان آنها تولید شده است. افزایش دو درصدی تعداد مشتریان می تواند نتیجه کاهش ده درصدی هزینه ها را برای شما داشته باشد.

دلیل ششم: بهبود محصول و کالا

برند ها و بازاریابان همواره در تلاش اند که مکالماتی که پیرامون برندشان می باشد را بدانند. زیرا افرادی که مدام نظر خود را بیان می کنند مسلما با دوستان و آشنایان خود نیز صحبت خواهند کرد، پست یا عکسی را به اشتراک خواهند گذاشت اما به ندرت نظر خود را مستقیما با تماس با برند بیان می کنند. بنابراین رصد فضای مجازی کمک می کند که این نظرات را شناسایی کنید، نه لزوما برای پاسخ دادن به آنها بلکه برای دانستن و یادگیری از آنها.
اگر واژه بستنی وانیلی را در اینترنت جستجو کنید، هزاران نظر و ایده های الهام بخش را مشاهده خواهید کرد. برندها می توانند با توجه به محتوای تولید شده توسط کاربران، محصولات جدیدتر و بهتری را تولید کنند. مثال جذابی که در این حوزه وجود دارد، تغییر لوگوی برند گپ است که تقریبا هفت سال پیش اتفاق افتاد. گپ لوگوی قبلی خود را مجددا طراحی کرد. این مثال نمونه بارزی از اینست که نظر مشتری چه میزان می تواند برای برند ارزشمند باشد.

دلیل هفتم: بهبود زمان انتشار

در حال حاضر با تسریع جهان و اینترنت، بخاطر داشته باشید که همواره باید حضور آنلاین داشته باشید. از طرفی تحت پوشش قرار دادن همه مکالمات اینترنتی غیر ممکن است. مسئله مهمتر اینست که صبر مردم در دریافت پاسخ های خود بسیار کم شده است. ۸۵ درصد کاربران فیس بوک در مدت زمان کمتر از شش ساعت (بدون توجه به این که شب است یا ایام تعطیل) منتظر پاسخ از برند مورد نظرشان می باشند. در توئیتر این مدت زمان کمتر است. تقریبا ۶۰ دقیقه… بنابراین شما یک ساعت زمان برای خواندن پیام،  پیدا کردن یک استراتژی و رسیدگی به آن، خواهید داشت. در این مورد نیز رصد فضای مجازی کمک فراوانی خواهد کرد.

دلیل هشتم: پیدا کردن اینفلوئنسر

پیدا کردن فرد صحیح برای اینفلوئنسر موارد زیر را در نظر بگیرید:

    • میزان دسترسی: قابل دسترس بودن افراد را (افرادی بیشترین میزان دسترسی را دارند) به راحتی می توان با رصد آنلاین فضای مجازی بررسی کرد.
    • ارتباط: بسیار اتفاق می افتد که افراد زیادی به اینفلوئنسر انتخابی دسترسی دارند اما حوزه کاری اینفلوئنسر ارتباطی با حوزه کاری برند ندارد.
    • میزان تماس: در اینجا منظور میزان تماس اینفلوئنسر انتخابی با مخاطبان خود می باشد.
    • ارزش و محتوا: نوع محتوایی که اینفلوئنسر به اشتراک می گذارد (محتوای اصیل/ محتوایی که از جایی برگرفته شده است)
    • اعتبار و صحت: اینفلوئنسر یا فرد مشهوری که برای برند بازاریابی می کند، مطلوب و واجد شرایط باشد. بنابراین اینفلوئنسر انتخابی باید بدرستی شناسایی شود.

شما می توانید از افرادی که شهرت کمتری دارند نیز دعوت به همکاری کنید. بعنوان مثال برند معروف اچ اند ام از افرادی که دارای شهرت کمتری بوده ولی با مخاطبان خود ارتباط فعالی داشتند، دعوت به همکاری کرد. و در نتیجه این کار، با واکنش دوازده میلیونی مواجه شد.

دلیل نهم: اعتبار برند

منظور از اعتبار در اینجا میزان اعتماد مردم به برند است. شما به عنوان یک برند باید از این موضوع اطمینان حاصل کنید. باید از انعکاس محتوایی که تولید می کنید و نظراتی که مردم بیان می کنند، باخبر باشید. اگر به آنچه که مردم می گویند به دقت گوش کنید و آنرا ارزیابی کنید، بخوبی می توانید پی ببرید که چه نوع محتوایی باید تولید کنید.

دلیل دهم: فروش در فضای مجازی

در حال حاضر ۹۰ درصد فروشندگان از فضای مجازی بعنوان بخشی از استراتژی فروش خود استفاده می کنند. بعبارتی فروشندگان موفق اتفاقاتی که بصورت آنلاین در کانال های فضای مجازی اتفاق می افتد را دنبال می کنند و ارتباط مستقیم برقرار می کنند. آمار نشان می دهد که ۸۴ درصد قبل از اتخاذ یک تصمیم در فضای مجازی تحقیق و جستجو می کنند. این آمار حاکی از آن است که با کمی سرمایه گذاری زمانی در فضای مجازی و با تلاش کمتر می توان به برگشت سرمایه (ROI) بیشتری دست یافت.

منبع: https://m.youtube.com/watch?v=r2jMzEiAIJg

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *