رفتن به محتوا

خارج از بخش بازاریابی سازمان: استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی

استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی فقط یک طرح بازاریابی نیست: با هوشمندی کسب و کار می توان تمام تصمیمات تجاری را در سراسر سازمان اعلام کرد.

امروزه استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی چیزی است که در کنار بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی بسیار مطرح می شود: مهم‌ترین مورد برای استفاده از رصد شبکه‌های اجتماعی، شنود چیزی است که در حال حاضر مشتریان شما در مورد برندتان می گویند، و رصد شهرت برند توسط بخش بازاریابی برای جلوگیری از افت شدید شهرت سازمان.

نمونه های زیادی در مورد اینکه چگونه استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی می تواند در بازاریابی سنتی (شرکت، مشتری، رقابت) کمک کند وجود دارد. این نمونه ها و مجموعه ای از راهنمایی ها در خصوص رصد شبکه‌های اجتماعی، هم چنین نمونه هایی عملی را می‌‍‌‌توانید در بلاگ کاوان مشاهده کنید.

 راهنمای تعریف رصد شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای هوشمند

گرچه، بازاریابی تنها بخشی نیست که می تواند از استراتژی رصد جامع شبکه‌های اجتماعی بهره مند شود. رصد رسانه های اجتماعی می تواند بسیاری از ابتکارات را در خصوص تمرکز بر برخی گروه‌ها، تحقیق درباره مصرف کنندگان یا نظرسنجی ها در زمان واقعی ممکن سازد. با توجه به این موارد سناریوهای کسب و کاری متعددی وجود دارند که مطلع بودن برندها از شهرت و اعتبار خود در شبکه‌های اجتماعی می تواند به حل این سناریو ها کمک بکند.

خدمات مشتری | استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی

در خصوص خدمات مشتری از توییتر و فیس بوک می توان به عنوان کانال موثری برای خدمات مشتری استفاده کرد. در نهایت، داشتن برنامه خدمات مشتریان در شبکه‌های اجتماعی، رصد رسانه‌ها را متمرکزتر کرده و اینگیجمنت مشتریان به یک کانال مشخص را افزایش می دهد.

نکته: انتظارات را با مشتریان خود در کانال های اجتماعی خود تنظیم کنید. بعنوان مثال نوشتن یادداشتی در بیو توییتر بصورت: “ما به توییت ها بطور میانگین در عرض ۲۴ ساعت پاسخ می دهیم”، به شما در تنظیم زمان انتظارات کمک خواهد کرد.

منابع انسانی | استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی

برخی سایت های اعتبار سازمانی تمایل دارند که به اطلاعات درون سازمانی دسترسی داشته باشند . آن ها با در دست داشتن محتوای استاتیک تمام داستان ها و اطلاعات را شرح نمی دهند.

 • کارکنان فعلیتان در مورد شما چه می گویند؟
 • کارکنان سابق شما درباره شما چه می گویند؟
 • چشم اندازتان درباره خودتان چیست؟
 • اینفلوئنسر ها یا تهدید کننده های شما چه کسانی هستند؟

روابط سرمایه گذار | استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی

فراموش نکنید که سرمایه گذاران نیز انسان هستند – و انسان ها صحبت می کنند. جستجوهای برند خود را با فیلترهای خاص برای روابط سرمایه گذار تنظیم کنید. اصطلاحاتی نظیر “IPO” و “قیمت سهام” و “تماس تلفنی Q4” جستجوهایی کلی برند را به یک دستاورد در شبکه‌های اجتماعی تبدیل می کند که مدیر مالی می تواند از آن پشتیبانی کند.

 • آیا سهامداران شما خوشحال هستند؟
 • آیا صحبت شما شنیده می شود؟
 • روند موضوعی برند شما از نظر تحلیلگران صنعت چیست؟
 • مردم در مورد IPO (عرضه اولیه عمومی) شما چه می گویند؟
 • تاثیرگذاران یا متخلفان اصلی چه کسانی هستند؟

محصولات و خدمات | استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی

گوش دادن به مشتریان خود قبل از راه اندازی خدمات یا تولید یک محصول جدید، برای دریافتن آنچه آنها فکر می کنند، قبل از اینکه هزینه کلانی را صرف تحقیق و توسعه کنید . همچنین این کار ممکن است راهی برای روندهای صنعتی باشد منجر به یک ایده برای تولید محصولی جدید شود.

 • چه نوع موقعیت یابی موجب تولید محصول جدیدی می شود؟
 • آیا شایعات حول برند یا محصول شما بیشتر در یک کانال خاص، به عنوان مخالف، شایع می شود؟ معمولا توییتر بهتر از لینکدین یا فیس بوک برای پخش یا وایرال کردن مطلبی عمل می کند.
 • آیا جامعه هدفی وجود دارد که برای یک برنامه آزمایشی مناسب باشد؟
 • آیا از نظر شما اینفلوئنسرهای کلیدی وجود دارند که برای شما اینگیجمنت ایجاد کنند؟
 • آیا شما هر گونه روند جغرافیایی را که می تواند برای شما بازار جدیدی ایجاد کند را می بینید؟ یک ابزار خوب برای رصد شبکه‌های اجتماعی ، مشکلات جغرافیایی را حل می کند.

اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد استراتژی استراق رسانه‌های اجتماعی و نحوه استفاده از رسد شبکه‌های اجتماعی برای تصمیم گیری های آگاهانه تر هستید، وارد بلاگ کاوان شوید.

استراتژی رصد شبکه‌های اجتماعی در عمل

مشتریان کاوان با استفاده از داده‌ها و تحلیل هایی که کاوان در اختیار آن ها قرار می دهد می توانند از آن چه مردم درمورد برندشان می گویند با خبر شوند، نمودارهای تحلیلی و تعاملی رسم کنند، سیر انتشار خبر را دنبال کنند و منتشر کنندگان خبر را مشاهده کنند. کاوان می تواند ابزاری برای مشاهده میزان تاثیر گذاری کمپین های تبلیغاتی و هم چنین نحوه انتشار یک شایعه باشد، که برند ها با استفاده از آن می توانند از وقوع بحران خبری جلوگیری کنند.

همان طور که گفته شد، استراق رسانه های اجتماعی و رصد شبکه‌های اجتماعی برای کسب و کار ها کاری کلیدی است که میتواند از تصمیمات سازمان مطلع سازد. هر موقع خواستید بدانید مردم درباره برند شما چه می گویند رصد شبکه‌های اجتماعی بهترین روش می باشد.

برای درخواست دموی کاوان اینجا کلیک کنید.

منبع : https://www.meltwater.com/me/blog/social-listening-strategy/

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *