رفتن به محتوا

راجع به بامیلو، تصویر بامیلو در ذهن مردم، رقابت با دیجی کالا و تعدیل آن بیشتر بدانید

تعطیلی بامیلو یا به بیان محافظه کارتر تعدیل نیروی بامیلو، اتفاق ناگواری بود که فضای استارتاپی ایران را شوکه کرد. در این مقاله با استفاده از کاوان که ابزاری جهت پایش و رصد فضای مجازی و تحلیل شبکه های اجتماعی است، این موضوع و بازتاب آن در فضای رسانه ای ایران را بررسی می کنیم.

شایسته ذکر است کلیه اطلاعات منتشرشده در این مقاله از کاوان استخراج شده است و تصاویر نیز اسکرین شات های گرفته شده از این سامانه است.

۱. بامیلو در ذهن مردم چه تصویری داشته است؟

پیش از آن که موضوع تعطیلی بامیلو را با جزییات بررسی کنیم. مروری بر خود بامیلو، تصویر برند آن و مقایسه اش با رقیب چند ساله اش دیجی کالا می تواند تصویر کامل تری از این واقعه دهد.

مطالب مرتبط با بامیلو عمدتا در چه موضوعاتی بوده است.

کاوان بر اساس استاندارد IPTC و با استفاده از هوش مصنوعی موضوعات مطالب منتشر شده را تشخیص می دهد و هر مطلب را در یک درختواره ۲۴۰ عددی جایابی می کند. در تصویر زیر موضوعاتی که عمدتا بامیلو در سه ماه اخیر با آن ها تکرار شده است را مشاهده می کنید.

همان گونه که از نمودار فوق مشخص است، جنبه های غیر IT و فناوری اطلاعات بامیلو بسیار پررنگ بوده است و بامیلو به عنوان یک فروشگاه عام شناخته می شده است و برخلاف دیجی کالا سهم علم و فناوری از آن هم سطح موضوعاتی نظیر مد و فشن، روش زندگی، هنر و خانه داری است.

بامیلو در اینستاگرام، فروشگاه کفش و لباس است!

تکرار هشتگ ها همراه با یک برند، نشان از تصویری است که مخاطبین آن برند دارند. در اینجا دو نمودار از توییتر و اینستاگرام در این خصوص ارایه شده است.

بامیلو در توییتر، فروشگاهی با برنامه های تخفیف و فروش فوق العاده است!

البته در توییتر انتقادات هم بیشتر از سایر رسانه ها بیان می شود و اثرات این انتقادات را می توانید در ابر هشتگ های زیر مشاهده کنید.

۲. بامیلو VS دیجی کالا VS اسنپ مارکت

نسبت پست هایی که راجع به یک برند در فضای مجازی منتشر می شود، می تواند شاخصی از میزان استفاده از آن برند توسط مردم نیز باشد، به ویژه هنگامی که برند دیجیتال است و کسانی از آن استفاده می کنند که در فضای مجازی حضور دارند.

بامیلو در مقابل دیجی کالا

بامیلو در یکسال گذشته نسبت به دیجی کالا تقریبا ۱۸ درصد سهم بازار فروشگاه های اینترنتی را در اختیار داشته است.

اما این نسبت در ماه های اخیر (به جز کمپین یلدا) کاهش یافته است و نشان از کاهش سهم بازار بامیلو داشته است. اگر این برآورد صحیح باشد، این موضوع می تواند از دلایل مهم تعطیلی بامیلو محسوب شود. علی رغم هزینه های هنگفت بامیلو، این فروشگاه هیچ گاه به یک پنچم بازار دیجی کالا نیز دست نیافته است.

بامیلو در مقابل اسنپ مارکت

موضوع دیگری که می تواند دلیل تعطیلی بامیلو باشد، رشد اسنپ مارکت است. نگاهی به فضای توییتر نشان می دهد که اسنپ مارکت رشد قابل توجهی به صورت ارگانیک تجربه می کند.

موضوع رشد اسنپ مارکت را وقتی باید جدی گرفت که مثلا در زمانی که بامیلو کمپین جدی (نظیر یلدا یا حراجمعه) ندارد میزان پرداختن به اسنپ مارکت (در مدت زمان بسیار کوتاه از زمان تاسیس آن) به نزدیک ۱۷% در مقابل بامیلو رسیده است.

۳. بازتاب تعطیلی بامیلو در تمامی رسانه ها

تعطیلی بامیلو هم موضوع روزنامه ها بوده است. به عنوان مثال، روزنامه شهروند به این موضوع پرداخته است.

در رسانه های دیگر نظیر وب، تلگرام، توییتر و اینستاگرام هم موضوع تعدیل بامیلو مورد بحث قرار گرفته است. نمودارهای زیر ناشرانی که بیش از دیگران به این موضوع پرداخته اند به تفکیک این رسانه ها را مشاهده می کنید.

ناشران با بیشترین پست در خصوص تعطیلی بامیلو

هماگونه که انتظار می رفت در رسانه های تخصصی استارتاپی بیش از سایرین خبر تعطلی بامیلو مورد بحث قرار گرفته است.

در تلگرام:

در وب:

در توییتر اما نگاهی به اکانت های دوستانی که بیشتری پست را گذاشته اند نشان می دهد که عمدتا از همکاران یا کارکنان بامیلو بوده اند.

ابرهشتگ تعطیلی بامیلو در توییتر

ابرهشتگ و ابرکلمه از نمودارهای پرکاربرد و insightful کاوان محسوب می شوند. به نوعی جمع بندی افکار عمومی نسبت به ماجرا را نشان می دهند. پیرامون موضوع تعطیلی بامیلو، در رسانه توییتر که بیش از همه رسانه ها به آن پرداخته است، ابرهشتگ زیر شکل گرفته است.

ابرکلمه شکل گرفته نیز مطابق شکل زیر است:

این ابر هشتگ ها نشان می دهد که مهمترین موضوعاتی که به آن پرداخته شده است شامل موارد زیر است:

  • تعدیل نیرو دیجی کالا و مقایسه با بامیلو
  • اوضاع بد اقتصادی
  • بیکاری و استخدام نیروهای بامیلو توسط سایر شرکت ها
  • رامتین منزهیان (موسس بامیلو)
  • تخلفات احتمالی بامیلو
  • احتمال ارتباط تعطیلی بامیلو با اسنپ مارکت و رابطه اسنپ و هایپراستار

برای فهم دقیق تر این موارد می توانیم از نمودار گراف کاوان استفاده کنیم تا روابط این ها را نیز متوجه شویم.

این نمودار گراف، چهار کلاستر محتوایی در رابطه با کلمات کلیدی مطرح شده در توییتر نشان می دهد که با بزرگنمایی در سامانه کاوان می توان این چهار دسته را پی برد:

  • موضوع اعلام خبر تعدیل نیرو و تعطیلی بامیلو
  • موضوع رابطه شرایط بد اقتصادی و تعطیلی بامیلو
  • موضوع امنیت پایین شغلی در ایران
  • موضوع تفاوت خبر تعطیلی و تعدیل که در رسانه ها یکسان به کار برده شده

۴. مدیریت اعلام خبر تعطیلی

برخلاف بسیاری از شرکت های بزرگ که پیش از اعلام خبر تعطیلی به گونه ای عمل می کنند که یک بحران شکل می گیرد، خبر تعطیلی بامیلو که احتمالا با پیشینه و تصمیم قبلی مدیران این استارتاپ رخ داده است، همانند خبر تعدیل نیروی دیجی کالا در یک مرتبه و بدون حاشیه های پیش از آن اعلام شده است. نمودار زیر اعلام این دو خبر و انتشار آن در فضای رسانه ای را نشان می دهد.

خبر تعدیل نیرو در بامیلو

خبر تعدیل نیرو در دیجی کالا

به هر حال خبر تعدیل نیرو در بامیلو، این روزها برای فضای استارتاپی و کارآفرینی ایران نگران کننده است؛ در عین حال هر شکستی می تواند به پلی برای پیروزی تبدیل شود؛ اگر از داده های آن استفاده کنیم و از آن درس های لازم را استخراج کنیم. کاوان، هدفش کسب دانش و بینش از محتوای شبکه های اجتماعی برای تصمیم گیری های بهتر و اثربخش تر است.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *