رفتن به محتوا

می خواهی در سال ۲۰۱۷ برنده بازاریابی و مدیریت روابط عمومی آنلاین باشی؟

هزینه تولید محتوا زیاد است و اگر به دنبال بهینه کردن آن و استفاده از قواعد بردن دنیای بازاریابی محتوایی و روابط عمومی آنلاین نباشیم، بعید نیست خیلی زود شرکت را از دنبال کردن این مسیر خسته کنیم.

ده قاعده برنده شدن در کمپین های روابط عمومی آنلاین و بازاریابی دیجیتال

در این جا ده قاعده مطرح می کنیم که در سال ۲۰۱۷ می توانند به برنده شدن شما در کمپین های روابط عمومی آنلاین و بازاریابی دیجیتال کمک کنند.

 1. به چهار C در بازاریابی دیجیتال توجه کن.

پنج P که در دنیای گذشته الگوی فکری بازاریابی و فروش را شکل می دادند در دنیای دیجیتال جای خود را به چهار C داده اند:

 • محتوا (Content): تولید محتوای خوب و اثرگذار هر روز ارزشمندتر و البته دشوارتر می شود. محتوا چیزی است که به شما کمک می کند مخاطبین خود را علاقه مند کرده و جذب کنید.
 • هزینه (Cost): یک نگاه سنتی به بازاریابی دیجیتال وجود دارد که اگر بازاریابی سنتی خیلی گران است، بازاریابی دیجیتال رایگان است. اما این گزاره دیگر صحیح نیست. در دنیای جدید که عمده شرکت ها روی بازاریابی دیجیتال و معدود کانال های دستیابی به مشتریان خود تمرکز کرده اند، بازاریابی دیجیتال هم هزینه بر شده است. اگر مسیر درست را انتخاب کنیم، می توانیم همچنان کمپین هایی با اثربخشی و هزینه کمتر در دنیای دیجیتال ایجاد کنیم.
  البته انتخاب مسیر درست نیازمند رصد به موقع فضای مجازی و استفاده از تحلیل های دقیق آن است. کاوان محصولی است که به شما در دست یابی به اطلاعات وب سایت ها و شبکه های اجتماعی کمک کرده و تحلیل هایی برای کمک به تصمیم گیری شما ارایه می دهد.
 • تبدیل (Conversion): نمی توان از اثر خارق العاده محتوا غافل شد اما در حال حاضر تمرکز بازاریابان خوب دنیا روی تبدیل است. محتوا ابزاری برای جذب و ورود به کانال مورد علاقه شماست ولی آن چه به شما کمک می کند ایجاد تبدیل در مخاطبین جذب شده است. تبدیل را البته می توان برای فعالیت های مختلفی تعریف کرد اعم از دانلود یک کتاب یا خرید یک محصول.
 • قضاوت صحیح (Common Sense): اگر قصد استفاده از ابزارهای نوین بازاریابی دیجیتال را دارید فراموش نکنید که محتوای سنتی و شیوه جذب سنتی مخاطب کاربرد کمی دارد. باید نگاه نو و خلاقانه ای به قضای جدید بازاریابی و امکانات آن داشته باشید.
 1. محتوا پادشاه نیست، توزیع محتوا پادشاه است!

محتوا در گذشته نه چندان دور پادشاه بود چون محتوای کمی تولید می شد. اما امروز با حجم وسیع تولید محتوای آنلاین، تولید محتوا یک ضرورت است اما آن چه شما را متمایز می کند، توزیع مناسب محتوا ست. رساندن محتوا به مخاطبین اصلی اهمیت دارد.
در فضای مجازی فارسی هم ابزارهایی نظیر مدیا اد برای انتشار محتوای شما در وب سایت ها و اپلیکیشن ها ارایه شده اند که کاملا هوشمند بوده و می توانند به شما کمک کنند تا محتوا را به دست مخاطبین اصلی خود برسانید.

 1. داستان گویی را فراموش کنید، بیان جذاب عنوان ها را شروع کنید.

در رسانه های سنتی امکان ارایه داستان های طولانی و جذب مخاطب از این طریق وجود داشت. ولی با گسترش فضای مجازی و حجم وسیع داده هایی که به دست افراد می رسد، دیگر فرصت قبل برای برقراری ارتباط با مخاطبین وجود دارد. هر چه دارید را باید در دو سه جمله با چند عنوان به مخاطب خود منتقل کنید. البته فضای وب همچنان امکان ارایه محتوای طولانی به مخاطبین تخصصی را حفظ کرده است. ولی مخاطبین دنیای وب روز به روز کمتر می شوند.

 1. ابزارها را ترکیب کنید و ابزار ویژه خودتان را بسازید.

دنیای دیجیتال در کنار حجم بالای محتوا، تنوع بالای ابزارهای تحلیل و بازاریابی در اختیار شما می گذارد. بسته به جایگاه محصول و برند خود و همچنین نیاز مخاطبین ابزارها را ترکیب کرده و استفاده کنید. لزومی ندارد از مسیر همگان برای بازاریابی استفاده کنید. البته قبل از انتخاب بهتر است ابزارهای مختلف را امتحان کرده و از میان آن ها اثربخش ترین ها را انتخاب کنید.

 1. ترویج در مقابل گفتگو

منظور از ترویج یک محتوا، به اشتراک گذاشته شدن و پسندیده شدن توسط کاربران است. اما اگر این ترویج به گفتگو تبدیل نشود و میان کاربران بحث ایجاد نکند اثربخشی حداکثر خود را نخواهد داشت. به دنبال شکل گرفتن گفتگو میان مخاطبین خود باشید.

 1. از هزینه کردن در دنیای دیجیتال خجالت نکشید!

اگر قبلا با هزینه صفر در فضای مجازی بازاریابی می کردید شاید الان از هزینه کردن خجالت بکشید. اشتباه نکنید، الان ناگزیرید از کانال های پولی برای بازاریابی دیجیتال و روابط عمومی آنلاین استفاده کنید و ایرادی ندارد.

 1. استراتژی موبایل محور داشته باشید.

چه در کشورهای توسعه یافته و چه در کشورهای درحال توسعه نظیر ایران، عمده کاربران اینترنت از موبایل به این منظور استفاده می کنند. بنابراین اگر می خواهید مسیر مناسب را بروید حتما از استراتژی های موبایل محور استفاده کنید. و البته سعی کنید چه در انتشار محتوای خود از ابزارهای موبایل مثل تلگرام بهره بگیرید و چه در شناخت بازار و سنجش اثربخشی کمپین های خود.

 1. جذابیت های بصری برای جذب توجه سریع لازم است.

حجم وسیع محتوا باعث می شود کاربران به همه آن ها توجه نکنند. ناگزیر برای جذب سریع نظر مخاطب باید از جذابیت های بصری، تصویری و چندرسانه ای بهره بگیرید.

 1. روی همه روندها سوار نشوید.

درست است که ماهی گرفتن از روندها ساده تر است و باعث ترویج محتوای شما می شود. ولی اگر قرار باشد بر هر روندی سوار شوید احتمالا هویت خود را از دست می دهید و تصویر برندی که می خواهید در ذهن مخاطبین شما ساخته نمی شود. روندها را بشناسید و بر آن ها سوار شوید اما وقتی با مسیر استراتژیک شما همراه است!

 1. کوتاه-مدت در دنیای امروز یعنی لحظه ای و بلند مدت یعنی کوتاه مدت.

در دنیای سنتی برنامه های بازاریابی شش ماهه یا سالانه بسته می شدند ولی در دنیای دیجیتال باید خیلی سریع تر واکنش نشان دهیم. باید فصلی یا حتی ماهانه برنامه های روابط عمومی آنلاین را بچینیم و لحظه ای و روزانه روند کمپین های خودمان را پایش کنیم تا به بیراهه نروند و هزینه ها به هدر نروند.

منبع: https://www.meltwater.com/me/blog/want-win-online-marketing-pr-2017

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *