رفتن به محتوا

برای تعامل برند ها با مخاطبان رصد فضای مجازی را چگونه تحت کنترل باید قرار داد؟

در این مقاله به اهمیت رصد فضای مجازی برای برند ها پرداخته می شود. امروزه میلیون ها نفر در شبکه های اجتماعی حضور دارند و عکس هایی از غذایی که خوردند به اشتراک می گذارند، در مورد آخرین فیلم منتشر شده یا در خصوص چیزی که آنها را در مسیرشان متوقف کرده، بحث می کنند. این پلتفرم ها داده های زیادی را در مورد رفتار آدم ها جمع آوری می کنند، مانند پسند ها (لایک ها) و چیزهایی که نپسندیده (دیس لایک ها)، و هر ویژگی شخصیتی دیگر.

خارج از این پلتفرم ها، چه کسی می تواند از این داده ها استفاده کند؟ شما می توانید. اگر شما صاحب بیزنس کوچکی هستید و جامه بازاریابی نیز بر تن دارید، این می تواند کمی ترسناک باشد؛ مدیریت شبکه های اجتماعی ممکن است مانند تردمیلی به نظر برسد که نمی توان از آن پیاده شد.

شما می توانید از بازاریابی جاذبه‌ای (inbound marketing) استفاده کنید که کمی از شلوغی برنامه  های بازاریابی خود رهایی پیدا کنید. با متمرکز شدن بر بازاریابی جاذبه‌ای و مشتری محور، می توانید از مهمترین مولفه بیزنس خود – مشتریان‌ – برای توفیق بیزنس‌‌تان استفاده کنید.

مزایای استفاده از رصد فضای مجازی

روش بازاریابی مشتری محور در بازاریابی جاذبه‌ای چیزی نیست که فقط در ابتدای فرایند فروش و بازاریابی خود بر آن متمرکز شوید. چهارچوبی که این روش ایجاد می کند، به بیزنس های کوچک کمک می کند که نیازها، پیشنهادات شخصی و پیام های مخاطبان خود را بهتر شناسایی کنند و آن ها را برآورده سازند.

رصد فعالیت های مخاطبان خود در شبکه های اجتماعی ، رصد فضای مجازی، بهتر راه برای این است که ببینید مخاطبان شما  چگونه با محتوای شما، کلیدواژه های مرتبط با بیزنس شما ارتباط برقرار می کنند و اینکه چقدر نسبت به شما یا رقبای شما حس خوبی دارند. این کار به شما تصویری می دهد از اینکه مخاطب هدف شما چه احساسی نسبت به شما، رقبای شما، صنعت شما، محصولات یا خدمات شما دارند. هم چنین به شما دانشی گران‌قدر و نتیجه‌ای از تحقیقات بازار به اندازه ارزش زمانی می دهد.

با استفاده از رصد فضای مجازی و مخصوصا شبکه های اجتماعی، به شما فرصتی داده می شود که نظرات افرادی را که می خواهید جذبشان کنید تحت کنترل خود قرار دهید. اگر شما صدای مخاطبان خود را بشنوید، شما مجهزتر خواهید بود برای اینکه خدمات یا محصولی را که مدنظر آنهاست، عرضه کنید. بنابراین باید تعامل برند با مخاطبان را قوی تر و محکم تر کرد.

پیاده سازی استراتژی خود در خصوص رصد فضای مجازی

با تمرکز بر شبکه های اجتماعی، می توانید به فیدبک های منفی به سرعت پاسخ دهید (ارائه خدمات قوی برای مشتری) و با مشتریان خود در قسمت کامنت ها و نظرات تعامل کنید که رابطه بین مخاطب و برند را بهبود یابد. نتیجه این کار مخاطب قوی می باشد که اطمینان دارد که نگرانی ها و تقدیر هایش توسط برند شنیده می شود.

هنگام بازی های سوپر بال انگلستان، از دست دادن واکنش‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی در رابطه با هر تبلیغ غیر ممکن بود. آژانس های تبلیغاتی مسئول، نه تنها چشم از تبلیغات خود بر نمی داشتند بلکه آنچه را که مخاطبان پاسخ می دادند، رصد می کردند. کدامیک محبوب‌تر است؟ کدامیک باحال‌تر؟ و کدامیک بحث برانگیزتر؟ این آژانس ها فقط دنبال نوتیفیکیشن برای آنچه به اشتراک گذاشته شده نیستند زیرا داده بیش از این است.

برای تعمق در واکنش ها و پیامدهایی که برای برندها به همراه دارد، باید به پرسوناها و اهداف بیزنس توجه کنید. بیایید شروع کنیم:

۱-پرسونای خود را بشناشید. چه کسی را می خواهید جذب کنید؟ از چه شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند؟

۲-هدف جستجو را تعیین کنید. در این خصوص داده های زیادی وجود دارد.

 • آیا می خواهید محصولی را عرضه کنید و بدانید که نیاز وجود دارد یا خیر.
 • آیا شما می خواهید بدانین که مشتریان فعلی‌تان چه می گویند (فرصت خدمات مشتری)؟
 • آیا می خواهید ببینید که در میدان رقابت خود چگونه مقایسه می شوید و در چه جایگاهی قرار دارید؟
 • آیا می خواهید رقبای اصلی خود را در بیزنس‌تان بشناسید؟
 • محصول یا خدماتی را ارائه می دهید و می خواهید آنرا بهینه کنید؟
 • آیا مردم در مورد شما صحبت می کنند؟ آیا شما نیاز دارید که تلاش های خود را جهت آگاهی بیشتر کنید؟

۳-فهرستی از کلیدواژه‌هایی که به طور خاص برای برند خود استفاده می کنید، تهیه کنید.

۴-فهرستی از کلیدواژه‌هایی که در رابطه با صنعت فعالیت شما هستند، تهیه کنید.

۵-دستورالعمل هایی را برای میزان بازگشت دوباره به نظرات / تعاملات تعیین کنید.

۶-صفحه‌ای (sheet) از آنچه تا کنون دریافته‌اید آماده کنید. با توجه به نظرات گفته شده چگونه می توان بهبود بخشید.

۷-دستورالعمل هایی برای مدیریت و رسیدگی به آنچه یافته‌اید، ایجاد کنید.

 • به نظرات منفی چگونه چاسخ می دهید؟
 • پشتیبانی خود را به نظرات مثبت چگونه نشان می دهید؟
 • پاسخ شما به آنهایی که نظر یا کامنت مثبتی به رقبای شما ارجاع می دهند، چگونه خواهد بود؟
 • پاسخ شما به رقیب هایتان وقتی کسی نظر یا کامنتی منفی به آنها ارجاع می دهد، چگونه خواهد بود؟
 • چه زمانی و کجا از هشتگ های خاص برد خود استفاده می کنید؟

رصد، مدیریت و در نظر گرفتن پاسخی مناسب برای همه حالات مطرح شده در مقاله فوق با پلتفرم هوشمند کاوان امکان پذیر می باشد. برای درخواست دمو اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *