رفتن به محتوا

بازاریابی شبکه اجتماعی چیست؟ چه زمانی و چگونه از آن استفاده کنیم؟

در این مقاله نسبتا مفصل به مهم ترین پرسش های پیرامون بازاریابی شبکه های اجتماعی پرداخته ایم. از چیستی بازاریابی شبکه اجتماعی، تا چگونگی و چرایی آن را صحبت خواهیم کرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی چیست؟

به هر نوع بازاریابی که در پلتفرم  شبکه های اجتماعی صورت گیرد بازاریابی شبکه های اجتماعی (social media marketing) گفته می شود. مسلما شامل طیف عظیمی از فعالیت هایی است که در شبکه های اجتماعی وجود دارد. اعم از به اشتراک گذاشتن یک پست بلاگ یا فروش یک محصول…

بسیاری از تکنیک هایی که احتمالا از آنها برای بازاریابی استفاده می کنید برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی مناسب نیست. این تکنیک ها و فن ها را باید بروز رسانی شده و مطابق با رسانه های امروزی استفاده کنید.

چه زمانی بازاریابی شبکه های اجتماعی را شروع کنیم؟

امروزه اکثر کسب وکار ها و سازمان ها از بازاریابی شبکه های اجتماعی استفاده می کنند (هم به صورت رایگان و هم از طریق پرداخت مبلغی در قبال آن). پلتفرم های شبکه های اجتماعی به شما امکان دسترسی به تعداد زیادی مخاطب بدون پرداخت هزینه های کلان را می دهد. البته هیچ چیز بدون هزینه نیست. کسی که یک پست در پلتفرم  شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارد از نظر زمانی هزینه پرداخت می کند. ولی سرمایه گذاری خیلی کم می تواند نتایج شگفت انگیزی داشته باشد. البته همه بازاریابی از طریق شبکه های اجتماعی را یک روش خوب و آسان برای درآمد زایی نمی بینند. بهترین استراتژی ها هم به برنامه ریزی دقیق نیاز دارند. روش های متفاوتی برای کسب و کار های مختلف وجود دارد که جلوتر به آنها خواهیم پرداخت.

مسئله اصلی این است که پتانسیل زیادی در بازاریابی شبکه های اجتماعی برای اکثر شرکت ها وجود دارد. این ولی به این معنا نیست که چند عدد توییت ارسال کنید و منتظر بازگشت سرمایه و پول نقد باشید!

با بازاریابی شبکه های اجتماعی به چه چیزهایی دست می یابید؟

همان طور که اشاره شد استراتژی های متفاوتی برای بازاریابی شبکه های اجتماعی وجود دارد. نتیجه حاصل نیز به استراتژی انتخابی شما بستگی دارد. مزایای اصلی بازاریابی شبکه های اجتماعی عبارت اند از:

 • ارایه خدمات با سرعت به مشتریان هر کجا که باشند.
 • ایجاد مسیرهای بیشتر برای فروش و تبلیغ محصول
 • معرفی برند به مشتریان و حفظ وفاداری آنها به محصول
 • ارایه محتوا و تبلیغ محصول بدون پرداخت هزینه های کلان تبلیغاتی
 • راحت تر شدن کار استخدام

همانطور که مشاهده می کنید مسیر میانبری برای رسیدن به این مزایا وجود ندارد. باید به شبکه های اجتماعی به عنوان یک پلتفرم نگاه کرد که تمام جنبه های کسب و کار را می توان بر پایه آنها بنا کرد.

بازاریابی شبکه های اجتماعی را چگونه شروع کنیم؟

اولین قدم این است که یک لیست از اهداف بلند مدت خود در رویکرد اجتماعی تهیه کنید. اینکه چه استراژی را در بازاریابی شبکه های اجتماعی به کار می گیرید کاملا به کسب وکار شما بستگی دارد. برای مثال رویکرد شرکت شما که یک محصول می فروشید با شرکتی که کار خیریه انجام می دهد متفاوت خواهد بود.

سودآوری (for-profit)

به عنوان مثال یک شرکت معروف محصولاتش را در مغازه های فیزیکی می فروشد. این شرکت کانال آنلاین خود را در شبکه های اجتماعی راه اندازی کرده است ولی در این زمینه خیلی فعال نمی باشد. آنها تصمیم دارند که در کنار فروش در مغازه های خود، فروش آنلاین نیز داشته باشند و هم چنین از طریق شبکه های اجتماعی محصولات جدیدشان را تبلیغ کنند. این فعالیت ها را می توان به آن ها توصیه کرد:

 • به طور پیوسته از محصولاتی که هم به صورت آنلاین و هم در مغازه ها به فروش می رسد پست به اشتراک بگذارند
 • استفاده از کمپین های پولی برای افزایش فروش و تعداد دنبال کننده های خود
 • ایجاد ارتباط با دنبال کننده های خود از طریق متون محتواهای خلاق
 • ایجاد تبلیغات و رقابت های اجتماعی

غیر سودآوری (not-for-profit)

به عنوان مثال یک شرکت معروف خیریه که تاکنون هیچ کانالی در شبکه های اجتماعی نداشته است تصمیم دارد که در این زمینه برای افزایش آگاهی تبلیغ رویداد ها و یا جمع آوری کمک های مالی فعالیت داشته باشد. این شرکت می تواند با این گام ها شروع کند:

 • ایجاد کانال اختصاصی و تبلیغ از طریق دیگر رسانه ها (ایمیل-پست- تبلیغات تلویزیون- وبسایت) برای افزایش تعداد دنبال کننده های خود
 • استفاده از تبلیغات پولی برای افزایش تعداد دنبال کننده های خود
 • ایجاد متون و محتواهای عاطفی که قابل اشتراک گذاری باشد که با پخش پیام های خود دنبال کننده های جدیدی را جذب کنند

ایجاد یک سند ارزیابی اجتماعی

ابتدا وضعیت فعلی خود را بررسی کنید. اگر سند ارزیابی ندارید آن را تهیه کنید. می توانید برای تهیه این سند به این صورت عمل کنید:

 • در چه کانال هایی فعال هستید؟
 • آیا کانال مشخصی بهتر یا بدتر از بقیه عمل می کند یا خیر؟
 • چه نوع پست هایی قبلا نتیجه خوبی داشته اند؟
 • آیا مخاطب شما با شرکت شما در ارتباط است؟
 • آیا بقیه کانال ها نیازی به تصریح کردن دارند؟ (برای رهایی از محتوای بی ربط یا تاریخ گذشته)

چه چیزهایی را پست نکنید؟

نمونه های زیادی از کسب و کار ها وجود دارد که به دلیل توییت کردن یک سری متن با محتوای بد برایشان مشکل پیش آمده است. شبکه های اجتماعی مانند یک شمشیر دولبه عمل می کنند. قانون خاصی برای محتوای قابل پست وجود ندارد و کاملا به نوع کسب و کار شما دارد. سایت های طنز و کمدی می توانند پست های خنده دار به اشتراک بگذارند در حالی که شرکت شما که کار کسب و کار می کند همان وضعیت را ندارد. شما می توانید از جک یا مثال های خنده دار استفاده کنید به شرطی که مناسب مخاطب شما باشد. شبکه های اجتماعی جایی است که هر متن و محتوایی ممکن است بسط پیدا کند و گاهی به ریسکش نمی ارزد.

از اینکه نویسنده پست های شما از شهرت و اعتبار شرکت شما به خوبی مطلع باشد اطمینان حاصل کنید. یک لیست از عناوین غیر مجاز تهیه کنید. یک رویکرد خدمات به مشتری برای خود مشخص کنید.

هم چنین با فرستادن متون تکراری برای فروش محصولات خود دنبال کننده های خود را خسته نکنید. به هرحال هیچ کس صرفا به قصد خرید وارد شبکه های اجتماعی نمی شود ولی این بدین معنا نیست که زمانی که افراد در شبکه های اجتماعی هستند چیزی را نمی خرند.

پست کردن خیلی خوب است ولی حتما به فکر ارتباط از طریق پیام نیز باشید. کاری کنید که همه بخواهند همواره به محصول شما سر بزنند.

پلتفرم های شبکه اجتماعی را بهتر بشناسید.

ما در اینجا وارد بحث پلتفرم ها نمی شویم ولی آیا جستجو می کنید که چه پلتفرمی در کجا کاربرد بیشتری دارد. فرمت ها متفاوت هستند همان طور که مخاطبین متفاوت هستند.

یک طنز یا یک شوخی ملایم ممکن است در توییتر نتیجه خوبی داشته باشد ولی برای لینکدین متون آگاهی دهنده تر بهتر است. کمی مطالعه در مورد الگوریتم هر کدام از پلتفرم ها داشته باشید تا یک شهود کلی پیدا کنید.

دریافت درست خدمات مشتری

خدمات مشتری یک بخش مهم در هر شرکت می باشد. متاسفانه کسب و کارهای زیادی شهرت و اعتبار خود را به دلیل جدی نگرفتن انتقادات در شبکه های اجتماعی از دست داده اند.

شبکه های اجتماعی دسترسی آسان و لحظه ای ما را به شرکت ها فرآهم می کنند. شما بدون پیمودن مسیر های طولانی با باز کردن صفحه فیسبوک براحتی انتقادات خود را می نویسید.

ممکن است از شما خیلی ناعادلانه انتقاد شود شما در این صورت باید با این افراد برخورد حرفه ای داشته باشید.

به دست آوردن مشتری بیشتر

اگر یک برند بزرگ و معروف نیستید این یکی از سخت ترین کارهاست. باید در طول زمان بطور منظم به روند کاریتان ادامه دهید تا با مشتریان خود ایجاد ارتباط کنید. در این مسیر به موارد زیر توجه کنید:

 • محتوایی را تهیه کنید که مشتریان فعلی شما آنرا به اشتراک بگذارند. در این صورت توسط افراد بیشتری مشاهده می شود.
 • یک منبع اطلاعاتی مفید برای استفاده کنندگان محصول خود باشید.
 • مردم را از کانال های اجتماعی که در آنها حضور دارید مطلع سازید که آنها در صورت تمایل از این طریق با شما ارتباط برقرار کنند.
 • در مورد محتوای بقیه افراد صحبت کنید و سعی کنید با آنها ارتباط برقرار کنید.
 • محتوای جالب و مفید تولید کنید.

تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی

شرکت ها و کسب و کار های بزرگ دنیا برای رسیدن به مخاطبان خود از طریق فیسبوک توییتر و… میلیون ها دلار هزینه می کنند. در شبکه های اجتماعی مخصوصا  در فیسبوک یک ذهنیت منفی وجود دارد که شرکت ها از طریق تبلیغات در این پلتفرم ها سعی دارند بر دید سیاسی بقیه تاثیر داشته باشند. ولی شما اجازه ندهید که ذهنیت هایی از این نظیر شما را از استفاده از شبکه های اجتماعی دلسرد کند. امروزه بیش از پیش فشار روی شبکه های اجتماعی برای شفاف بودن وجود دارد تا زمانی که شما از قوانین پیروی کنید خیلی مفید می تواند واقع شود.

تبلیغات پولی در شبکه های اجتماعی با دیگر انواع تبلیغات تفاوت آن چنانی ندارد. شما سعی دارید افراد خاصی را هدف قرار داده و تبلیغات خود را به سمت آنها هدایت کنید. تنها تفاوت موجود این است که شما می توانید از داده های رسانه های آنلاین برای هدف قرار دادن مخاطب استفاده کنید.

این موضوع بسیار گسترده می باشد و هر روزه به شرکت هایی که به این روش از تبلیغات برای رساندن محتوا و محصولات خود به مردم روی آورده اند اضافه می شود.

تقویم و برنامه ریزی دقیق داشته باشید.

فاکتور مهم بعدی اینست که چند وقت یکبار یک پست جدید به اشتراک می گذارید. این به استرارژی و کسب و کار شما بستگی دارد.

برای مثال ناشرهای خیلی بزرگ ممکن است خیلی زود به زود پست جدیدی را به اشتراک بگذارند چون کار آنها تولید محتواست. ولی در دنیای کسب و کار اینگونه نیست. شما نباید مدام محتوای جدید تولید کنید. اصلا فکر نکنید که همواره باید در توییتر پست جدیدی را به اشتراک بگذارید. مردم از اینکه یک پست را در طول روز چندین بار ببینند خسته می شوند.

شرکت های زیادی از قبل برای خود تقویم درست می کنند و زمان اشتراک هر پست را برنامه ریزی می کنند. اما این روش برای هر نوع کاری مناسب نمی باشد. زیرا برخی استراتژی ها بجای برنامه ریزی قبلی به یک رویکرد لحظه ای نیاز دارند.

در نهایت یک برنامه ریزی کلی برای پلتفرم های مختلف داشته باشید. به عنوان مثال در فیسبوک به طور پیوسته پست جدید به اشتراک گذاشتن نتیجه مطلوبی نخواهد داشت در حالیکه در توییتر از این امر خیلی استقبال می شود. بهترین کار این است که امتحان کنید و ببینید چه روشی برای شما و مخاطبین شما نتیجه بهتری خواهد داشت.

مراحل استراتژی بازاریابی شبکه های اجتماعی

اگر تمام مراحل فوق را طی کرده اید شما آماده شروع بازاریابی در شبکه های اجتماعی هستید. در زیر به یک چک لیست برای جمع بندی نهایی اشاره شده است:

 • تیم خود را برای بازاریابی در شبکه های اجتماعی تشکیل دهید.
 • با تیم خود یک لیست از اهداف بلند مدت خود تهیه کنید و از اینکه همه افراد تیم آنرا بدرستی درک کرده باشند اطمینان حاصل کنید.
 • اودیت خود را تهیه کرده و نتایج حاصل را با اعضای تیم در میان بگذارید.
 • با اعضای تیم خود یک برنامه دقیق برای ارائه خدمات به مشتریان خود در شبکه های اجتماعی تهیه کنید.
 • برای بودجه بندی و میزان هزینه های تبلیغات در شبکه های اجتماعی خود تصمیم گیری کنید.
 • یک تقویم و لیست از زمان اشتراک پست های خود ( مطابق استراتژی محتوای خود) تهیه کنید.
 • همیشه کارایی و نتیجه کار خود را آنالیز کرده و با بقیه اعضای تیم خود در میان بگذارید.
 • استراتژی خود را با توجه به نتایج حاصل توسعه دهید.
 • همیشه چیزهای جدید امتحان کنید.

پیگیری و تجزیه و تحلیل بازاریابی خود در شبکه های اجتماعی

شما بدون بررسی و داشتن یک شهود از نتایج کار خود نمی توانید آن را اندازه گیری و تحلیل کنید. آیا نتایج حاصل در جهت اهدافی که در ابتدا تعیین کرده بودید هستند یا خیر. ابزارهای متنوعی می توانند به شما در این تجزیه و تحلیل کمک کنند. در فضای شبکه های اجتماعی فارسی، استفاده از ابزار پایش و تحلیل شبکه های اجتماعی کاوان می تواند بسیاری از نیازهای شما را برطرف کند.

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *