رفتن به محتوا

چگونه می توان ریچ (reach) را در رسانه‌های اجتماعی اندازه گیری کرد؟

ریچ رسانه‌های اجتماعی چیست؟

تعریفی که ما برای ریچ رسانه‌های اجتماعی ارائه می دهیم به شرح زیر است:

ریچ رسانه‌های اجتماعی تعداد برآورد شده کاربران رسانه‌های اجتماعی است که می توانند با یک پست در رسانه اجتماعی ارتباط برقرار کنند. ریچ رسانه‌های اجتماعی بر اساس تعداد فالوورها، طرفداران، مشترکین،ارتباطات و درصد ویوو است. مورد آخر به ارزیابی مخاطبانی که پیام شما را در پلتفرم های مختلف رسانه‌های اجتماعی دیده‌اند، کمک می کند. ریچ رسانه‌های اجتماعی می تواند یکی از شاخص های کلیدی عملکرد شما باشد – چیزی است که شما می توانید پیگیری کنید تا ببینید آیا میزان شناخته شدن رسانه‌های اجتماعی شما گسترش می یابد.

صحبت کوتاهی درمورد ریچ رسانه‌های اجتماعی:

  • پست در رسانه اجتماعی
  • حساب در رسانه اجتماعی

برای دنبال کردن ریچ رسانه‌های اجتماعی بررسی ریچ موارد زیر مهم است:

  • هشتگ ها
  • کمپین های بازاریابی
  • کمپین های هشتگ
  • رویدادها
  • صفحات پروفایل رسانه های اجتماعی و فن پیج ها

ریچ رسانه اجتماعی بعنوان یک شاخص کلیدی عملکرد

KPI ها، یا همان شاخص های کلیدی عملکرد، معیارهایی هستند که شما با دنبال کردن آنها می توانید طی یک دوره معین عملکرد اقدامات بازاریابی خود را ارزیابی کنید. برخی از آنها شامل بازدیدکنندگان وبسایت منحصر به فرد، حضور در رویداد، تعویض، حفظ مشتری، نرخ ایمیل‌های باز شده و … میباشند.

در حالی که KPI های ذکر شده در بالا توسط هیئت مدیره بررسی می شود، KPI در بازاریابی رسانه های اجتماعی مورد توجه بازاریابان قرار می گیرد.

بررسی ریچ رسانه‌های اجتماعی به پست ها، هشتگ ها، حساب ها و رویدادها، مسیری است که برای افزایش میزان دیده شدن رسانه‌های اجتماعی شما باید طی شود.

هشتگ ها

هشتگ ها یک ابزار ساده و قدرتمند در دست بازاریابان هستند. آنها می توانند صحبت هایی که در رسانه‌های اجتماعی انجام می شود را دسته بندی کرده، افراد را به هم متصل کنند و به عنوان هشتگ های اختصاصی برند عمل کنند.  با این حال، ابتدا شما باید بدانید که چگونه از آنها استفاده کنید. اگر شرکت شما می خواهد در رسانه‌های اجتماعی حضور داشته باشد، استفاده از هشتگی که مخصوص  برند شماست الزامی است.

این گونه هشتگ های اختصاصی نه تنها آگاهی از برند یک شرکت را افزایش داده و کاربران و مشتریان را نیز با یکدیگر مرتبط می کند، بلکه ارزیابی کاربران و ریچ رسانه‌های اجتماعی را آسانتر می کند. ریچ حاصل از هشتگ اختصاصی می تواند بعنوان یک شاخص کلیدی عملکرد در رسانه‌های اجتماعی عمل کند. شما می توانید میزان افزایش یا کاهش ریچ حاصل از هشتگ هایتان را بصورت ماهانه بررسی کنید. شما همچنین باید یک هدف بلند مدت تعیین کنید.

شما ممکن است بخواهید ریچ رسانه اجتماعی شرکت خود را با یک استراتژی افزایش دهید. به این صورت که بر روی میزان اینگیجمنت (engagement) و میزان اشتراک پست هایی که هشتگ اختصاصی دارند، متمرکز شوید.

کمپین های بازاریابی

ریچ رسانه‌های اجتماعی می تواند یک شخص کلیدی عملکرد (KPI) برای بررسی عملکرد کمپین های بازاریابی شما باشد. با ارزیابی ریچ رسانه‌های اجتماعی شما می توانید شاهد چگونگی پخش و گسترش کمپین خود بوده و تعداد کاربرانی که به آنها دسترسی دارید را بررسی کنید. هرچه این تعداد بیشتر باشد، احتمال موفقیت نیز بیشتر خواهد بود.

ریچ کمپین بازاریابی خود را در رسانه اجتماعی ارزیابی کنید

هدف کمپین‌های بازاریابی یا کمپین برای افزایش آگاهی عموم از برندتان، یکسان است، افزایش حدالامکان میزان دسترسی به کاربران اینترنت. اگر شما اغلب کمپین‌های بازاریابی راه‌اندازی می کنید، KPI شما باید افزایش ریچ رسانه‌های اجتماعی در همه کمپین‌های بعدی باشد. اما چگونگی انجام این کار یک موضوع دیگری است.

رویدادها

ریچ رسانه اجتماعی باید یکی از شاخص های کلیدی عملکرد شما در خصوص رویداد بازاریابی شما باشد. مهم این است که ریچ رسانه های اجتماعی رویدادتان را میتوانید  قبل، در طول و بعد از رویداد دنبال و بررسی کنید. محتوای رسانه های اجتماعی شما در مورد رویداد باید به حداکثر تعداد ممکن از کاربران رسانه های اجتماعی برسد. هرچه افراد بیشتری از روی رویداد شما در رسانه های اجتماعی مطلع باشند، احتمال افزایش تعداد شرکت کنندگان، سرمایه گذاران و افرادی که درباره شما صحبت می کنند، بیشتر می شود.

ارزیابی میزان ریچ حاصل از یک رویداد در رسانه های اجتماعی به شما می گوید که رویداد شما چه نتایجی داشته و اینکه به چه تعداد از مردم دسترسی دارید. هرچه افراد بیشتری از رویداد شما در رسانه های اجتماعی مطلع باشند، احتمال افزایش تعداد شرکت کنندگان، بیشتر می شود.

ایجاد یک هشتگ اختصاصی برای یک رویداد ضروری است. همچنین، تشویق شرکت کنندگان به استفاده از آن در پست های شخصی مربوط به این رویداد نیز می تواند موثر باشد.

نحوه محاسبه میزان ریچ رسانه های اجتماعی

یکی از راه های محاسبه ریچ رسانه های اجتماعی، استفاده از یک ابزار مانیتورینگ (رصد) رسانه های اجتماعی، مثل کاوان است. در کنار بسیاری از ویژگیهای پنل ابزار، شما می توانید ریچ حاصل از پست های رسانه‌های اجتماعی، هشتگ ها و حساب خود در اینستاگرام و توییتر بدست آورید.

رصد رسانه های اجتماعی کلید واژه های انتخابی شما را در هر لحظه دنبال می کنند. آنها را در زمان واقعی در سراسر وب رصد می کند: پلتفرم های رسانه های اجتماعی، وب سایت ها، سایت های خبری، وبلاگ ها، فوروم های گفتگو (discussion forums) و سایر مکان ها.

به این ترتیب، شما می توانید به عنوان مثال، نام شرکت خود، هشتگ شرکت، هشتگ رویداد، نام کمپین بازاریابی، پروفایل رسانه های اجتماعی و موارد دیگر را رصد و دنبال کنید.

کاوان ویژگی های دیگری نیز دارد که می تواند به شما در بهبود چگونگی حضور خود در رسانه های اجتماعی کمک کند. برخی از آنها عبارتند از: شناسایی ناشران، منشن های تعاملی، هشدارهای ایمیل، رصد عملکرد هشتگ در اینستاگرام و توییتر، مشاهده کامنت‌های اینستاگرام و خیلی موارد دیگر.

اگر فکر می کنید این چیزی است که شما نیاز دارید می توانید کاوان را امتحان کنید.

منبع:  https://brand24.com/blog/how-to-measure-social-media-reach/

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *