رفتن به محتوا

فرصت های اسپانسرینگ برندها و ارزیابی اثربخشی با استفاده از رصد فضای مجازی

جام جهانی، سوپر باول، ویمبلدون و دیگر رویدادهای بزرگ، برای برندها فرصت ظاهر شدن مقابل میلیون ها (شاید هم میلیاردها) انسان را فراهم ساخته اند. اما آنچه مهم است ارزیابی اسپانسرینگ (حمایت) برندها از این رویدادها با رصد فضای مجازی است؟

اسپانسرینگ یا حمایت مالی از رویدادهای مهم دو روی سکه دارد. ممکن است یک برنامه جادویی که از قبل تنظیم نشده، وجود اسم برند شما بر روی یک عکس یا یک پست که در فضای مجازی گسترش زیادی داشته، برند شما را جاودانه کرده و توجه مخاطبان زیادی را به محصول شما جلب کند. از طرف دیگر ممکن است که مخاطبان به برند شما کاملا بی توجه باشند.

دنبال کردن مکالمات آنلاین یا به بیان مرسوم تر رصد فضای مجازی درباره یک برند در سرمایه گذاری مالی چندین میلیون دلاری یک طرف قضیه است که البته بخش مهم و سخت آن می باشد. همانطور که می دانید اندازه گیری و ارزیابی مکالمات آنلاین کاری فراتر از دنبال کردن ذکر نام (@mention) در متن می باشد.

دست یافتن به داده های فضای مجازی

امسال ویمبلدون، یک رویداد تنیس که در انگلستان برگزار می شود، فرصتی طلایی برای برندها بود که مقابل هزاران بیننده قرار بگیرند.

متخصص برندواتچ، کلی راش، درباره چگونگی رقابت عرضه کنندگان رسمی در ویمبلدون، در حین ایجاد مکالمه آنلاین  تحقیق و تحلیل کرده است.

تامین کنندگانی که بیشتر از سایرین مورد توجه بوده اند

مسلما بدون رصد فضای مجازی و صرفا شمارش ذکر نام (@mention)، برند ها مکالمات زیادی را از دست خواهند داد. کلی راش: با توجه به تحقیقاتی که ما انجام داده ایم، از ۱۲.۴۷۵ باری که از نام برند پیم استفاده شده است، ۸% آن دکر نام (@mention) بوده است. ۹۲% باقی به صورت های دیگر بوده است (Pimms, Pimm’s, #Pimms). استفاده از ذکر نام در متن فضای مجازی، راهی است برای دنبال کردن اینکه بازاریابی شما تا چقدر موثر بوده و برند شما چقدر گسترش داشته است. ابزارهای رصد فضای مجازی این کمک را به شما می کنند که به همه این داده ها در زمان درست دست پیدا کنید.

شروع رقابت ویمبلدون و شروع رقابت برندهای حامی

سال ۲۰۱۸ یکی از بزرگترین رویدادهای ورزشی را به خود دید. رویدادی که اغلب اتفاق نمی افتد، بنابراین این موضوع یک لایه به منحصر بفرد بودن فرصت های سرمایه گذاری مالی در سال ۲۰۱۸ اضافه می کند.

ما تقریبا همه جنبه های جام جهانی را در گزارش فوتبال ۲۰۱۸ خود، تحت پوشش قرار دادیم، از غذایی که تماشاچیان هنگام تماشای بازی می خوردند تا افرادی که  با آنها بازی را تماشا می کردند. ولی یکی از اهداف اصلی ما دنبال کردن رقابت بین دو شرکت بزرگ نایک و آدیداس بود زمانی که می خواستند مقابل مردم ظاهر شوند.

کلی راش: در این مورد خاص، ما دنبال ذکر نام برند نبودیم، بلکه درمورد تعداد بارهایی که لوگوی آنها در توئیتر به اشتراک گذاشته شده بود، تحقیق و جستجو کردیم.

آدیداس پیروز مطلق بود.

حامیان مالی برتر

این مثال اطلاعاتی بیشتر از قدرت تشخیص و شناسایی لوگو در جستجوی ده ها هزار نمونه لوگوهایی که به اشتراک گذاشته می شوند را نشان می دهد.

وقتی درمورد ذکر نام های این دو لوگو تحقیق کردم، فقط ۲% از آنها نام برند را ذکر کرده بودند. بنابراین می توان نتیجه گرفت که بدون تشخیص و شناسایی لوگو هزاران هزار ذکر نام برند درنظر گرفته نمی شود. این ها همگی اهمیت زیاد سرمایه گذاری مالی را نشان می دهد.

ایران و اتفاقات مشابه در فضای مجازی

در ایران نیز آمار حاکی از آن است که بیش از ۵۵ درصد مردم از شبکه های اجتماعی استفاده می کنند و بخش قابل توجهی از نظر کاربران در این فضا وجود دارد. رصد محتوای منتشر شده در تلگرام، توییتر و اینستاگرام و وب می تواند بخشی از این محتوا را در اختیار برندها قرار دهد. در کنار این ها در اختیار داشتن نظر کاربران در کامنت های پست های اینستاگرام و وب هم می تواند بسیار جذاب و حاوی اطلاعات مهمی باشد. محصول کاوان، مشابه محصول برندواچ، برای زبان فارسی بروزترین محصول رصد فضای مجازی است.

منبع: https://www.brandwatch.com/blog/react-2018-sponsorship-roi

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *