رفتن به محتوا

اثر واقعی اخبار جعلی بر روابط عمومی شرکت ها چیست؟

اخبار جعلی و غیرواقعی سالیان دراز است که ساخته و پخش می شوند. کافی است به سایت هایی نظیر snopes.com که بررسی اخبار و درستی آن ها می پردازد نگاه کنید و حجم وسیع اخبار جعلی ساخته شده را ببینید. این موضوع شاید موضوع جدیدی نباشد ولی تاثیری که امروز اخبار جعلی می گذارد به واسطه انتشار وسیع و بدون کنترل خبرها به مراتب بیش از گذشته است. اخبار جعلی حتی می تواند نتایج انتخابات ریاست جمهوری (مثل انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا) تحت تاثیر قرار دهد.

اخبار جعلی چیست؟

روبین روتبرگ خبر جعلی را خبری می داند که اطلاعات فریبنده و پرهیاهویی را از طریق یک منبع به ظاهر موثق و مطمئن ارایه می دهد. این تعریف کلیه اخبار جعلی را قصدمند تعریف می کند ولی دیوید میکلسون موسس snope به این نوع اخبار جعلی، نوع دیگری از اخبار «بد» را اضافه می کند که با قصدمندی منتشر نشده اند و ناشی از عدم جستجو و آگاهی کاربران اینترنت است.

چرا اخبار جعلی در سال ۲۰۱۷ این قدر رایج بوده است؟

سه عامل در ایجاد این طوفان از اخبار جعلی موثر بوده اند:

  1. ایجاد اخبار فریبنده و جعلی هزینه کمی دارد!

تا قبل از گسترش اینترنت و شبکه های مجازی، انتشار یک خبر جعلی خیلی دشوار بود. بعید بود به این سادگی به روزنامه یا یک برنامه تلویزیونی دسترسی داشته باشید که بتوانید به راحتی یک خبر جعلی را بسازید و منتشر کنید. اما الان به سادگی آب خوردن است که از طریق شبکه های اجتماعی اخبار جعلی بسازید و منتشر کنید.

  1. رسانه های اجتماعی قدرت زیادی پیدا کرده اند.

هر روز بر تعداد کاربران شبکه های اجتماعی افزوده می شود و این رسانه ها به تدریج تبدیل به منبع اصلی خبررسانی مردم می شوند. به همین خاطر قدرت زیادی در شبکه های اجتماعی ایجاد شده است که می تواند انتشار اخبار جعلی را ممکن سازد.

  1. تفاوت های اجتماعی و ادراک اشتباه تایید گزاره ها

خیلی از جوامع امروز دنیا نظیر آمریکا و ایران با رویکردهای مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، جسنیتی، قومیتی و اقتصادی به طبقات مختلفی تقسیم شده اند. این طبقات معمولا زبان و الگوی فکری مخصوص به خود را دارند و به این راحتی نمی توان پایه های فکری مشترکی میان آن ها یافت. به همین دلیل وقتی یک عنوان مطلبی در تایید ذهنیت ها و باورهای خودمان پیدا می کنیم خیلی سریع آن را باور می کنیم و با دیگران به اشتراک می گذاریم. آن ها هم احتمالا همین کار را با آن مطلب می کنند و خیلی سریع یک مطلب ساختگی منتشر می شود.

تحلیلی که BuzzFeed منتشر کرده است نشان می دهد اخبار جعلی در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا از اخبار واقعی پیشی می گیرند. در این تحلیل، ۲۰ خبر اول جعلی مجموعا ۸.۷ میلیون تعامل کاربران در شبکه های اجتماعی را در پی داشته اند. در حالی که ۲۰ خبر اول رسانه های معتبر ۷.۳ میلیون تعامل ایجاد کرده اند.

مشکل برای روابط عمومی ها چیست؟

اخبار جعلی برای روابط عمومی ها مهم هستند چون هر خبر جعلی باعث از بین رفتن اعتماد به کل رسانه منتشرکننده خبر می شود.

خبرگان روابط عمومی تلاش می کنند رسانه اکتسابی یا earned media را در اختیار بگیرند تا برای برند خود اعتماد ایجاد کنند. در گذشته رسانه اکتسابی به این صورت به دست می آمد که داستان هایی برای برند از سوی مردم نقل می شد و این داستان ها باعث جلب مشتریان بالقوه برند می شد. اما اگر رسانه ای که اخبار را منتشر می کند اعتماد مردم را نداشته باشد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به انتفاع مقدم، رسانه اکتسابی از بین می رود.

مطابق با گزارش گالوپ، اعتماد مردم آمریکا در حال حاضر در کمترین مقدار خود در تاریخ رسانه هاست. در سال ۲۰۱۶ تنها ۳۲ درصد از مردم آمریکا به رسانه ها اعتماد داشتند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۵ هشت درصد کاهش یافته است.

خبرگان روابط عمومی چه باید بکنند؟

در این شرایط و هرج و مرج رسانه های اجتماعی و اخبار جعلی، از دست خبرگان روابط عمومی چه کاری برمی آید؟

  • اخبار جعلی منتشر نکنید!

بدیهی ترین توصیه ای که می توان داشت این است که از اخبار جعلی برای روابط عمومی خود استفاده نکنید. حتما علاقه ندارید که جزیی از مشکل باشید. پس قبل از انتشار مطلب از درستی آن مطمئن شوید. منبع اصلی مطلب را ببینید. نسبت به جوانب تردید برانگیز مطلب سوال کنید و پاسخ مناسب پیدا کنید و بعد مطلب را منتشر کنید.

  • از فعالیت ها و جنبش هایی که در مسیر حذف اخبار جعلی گام برمی دارند حمایت کنید.

هم گوگل و هم فیسبوک در تلاش هستند تا اخبار جعلی را شناسایی و حذف کنند. شما هم تا جای ممکن از این فعالیت ها حمایت کرده و مشارکت کنید.

  • در وب سایت های دارای اخبار جعلی تبلیغ نکنید.

اگر از شبکه های تبلیغات استفاده می کنید حتما گزارشات محل نمایش تبلیغات خود را ببنید و از مدیران شبکه های تبلیغات بخواهید که سایت های دارای اخبار جعلی را در لیست سیاه کمپین شما قرار دهند. شبکه های تبلیغاتی نظیر مدیا اد این امکان را به راحتی در اختیار شما قرار می دهند.

  • مرجع اخبار صحیح باشید.

اطلاعات لازم برای انتشار اخبار صحیح را به موقع و با فرمت مناسب در اختیار خبرنگاران قرار دهید. تا جای ممکن اسناد پشتیبان اخبار خود را به آن ها ارایه دهید تا به عنوان یک منبع موثق شناخته شوید و تلاش کنید یکی از مراجع موثق نقل اخبار برند یا صنعت خود را در اختیار بگیرید.

  • اخبار جعلی مربوط به برند خودتان را پایش کنید.

از اخبار جعلی که راجع به برند شما منتشر می شود مطلع شوید و سریع از مجاری مناسب به آن پاسخ دهید. برای زبان فارسی ابزارهایی نظیر کاوان به منظور رصد وب سایت ها و شبکه های اجتماعی مثل تلگرام شکل گرفته اند که به شما کمک می کنند در کمترین زمان ممکن از شایعات و اخبار جعلی مربوط به برند خود مطلع شوید.

دنیای جدید شاید به بدی که فکر کنیم نباشد ولی اخبار جعلی در این دنیا بیش از همیشه اعتماد نسبت به رسانه ها را از بین می برند و شاید همه ابزارهای ارتباطی برندها با مردم به واسطه این اخبار جعلی از دست برود. باید تلاش کنیم در کنار سایرین تا هم برند خودمان را پایش کنیم و هم رسانه ها را در جهت رفع مشکل اخبار جعلی پشتیبانی کنیم.

منبع: https://www.trendkite.com/blog/the-real-impact-of-fake-news-on-pr

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *