رفتن به محتوا

آموزش اصول بازاریابی شبکه‌های اجتماعی – بخش اول

قصد شروع فعالیت در زمینه‌ی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای بهبود وضعیت برندتان را دارید؟ این مقاله به شما کمک می‌کند تا بتوانید به خوبی با این شاخه از بازاریابی آشنا شوید و بتوانید برای آینده‌ی برندتان تصمیمات مناسبی بگیرید، پس با ما همراه باشید…

علم بازاریابی دائما در حال وفق پیدا کردن با تکنولوژی‌های جدید است، هرچند رسانه‌های اجتماعی را دیگر به آسانی نمی‌توان تکنولوژی جدید دانست ولی بسیاری از کسب ‌و‌کارها هنوز با قابلیت‌های فوق‌العاده‌‌ی این شاخه از بازاریابی آشنایی ندارند و از آن‌ها استفاده نمی‌کنند.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (سوشیال مدیا مارکتینگ) چیست؟

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به معنی هر نوع بازاریابی است که در فضای رسانه‌های اجتماعی رخ می‌دهد. بنابراین پستی که در بلاگ خود قرار می‌دهید و یا آگهی استخدام و درکل هر چیزی که مثلا در فضای اینستاگرام قرار دهید جزو بازاریابی شبکه‌های اجتماعی دسته‌بندی می‌شود.

درضمن بسیاری از تاکتیک‌هایی که شما برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی خود از آنها استفاده می‌کنید در واقع جدید یا منحصر‌به‌فرد محسوب نمی‌شوند، بلکه فقط به ‌کار بردن روش‌های سنتی برای رسیدن به مقاصد جدید هستند.

آیا شما نیاز به شروع فعالیت در رسانه‌های اجتماعی دارید؟

در حال حاضر استفاده از رسانه‌های اجتماعی یک موضوع مشخص و روشن است. چه به‌صورت رایگان و چه با تبلیغات پولی، پلتفورم‌های رسانه‌های اجتماعی به شما امکان دسترسی به خیل عظیم مخاطبان را می‌دهند وشما می‌توانید ارتباط برند خود را با این مخاطبان شکل داده و رشد دهید. البته از نظر فنی گزینه “رایگان” وجود ندارد. شما برای فعالیت مفید در رسانه‌های اجتماعی نیاز به صرف زمان دارید و مسما زمان شما بسیار با ارزش است. البته شما با صرف کمترین زمان هم می‌توانید شاهد پیشرفت‌های شگفت‌انگیزی باشید.

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی برای همه‌ی کسب و کارها مفید نیست و هیچ کس نباید آن را راهی آسان و زودبازده برای کسب درآمد قلمداد کند. بهترین استراتژی برای مدیریت رسانه‌های اجتماعی، برنامه ریزی و همگام‌سازی با استراتژی‌های کلی کسب و کار شماست. برای مشاغل و حرفه‌های مختلف رویکردهای متفاوتی وجود دارد و ما در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

نکته مهم این است که در اکثر شرکت‌ها، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی پتانسیل بالایی برای درآمدزایی ایجاد میکند، اما نباید انتظار داشته باشیم که با انتشار چند پست و محتوا جریان پول به سمت ما سرازیر شود!

دستاوردهای از استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی چیست؟

همانطور که قبلا گفته شد، انواع مختلفی از استراتژی برای بازاریابی شبکه‌های اجتماعی وجود دارد و پیشرفت شما به استراتژی مورد استفاده‌تان بستگی دارد. ما در اینجا مجموعه‌ای اساسی از مزایای اصلی بازاریابی رسانه‌های اجتماعی را جمع‌آوری کرده‌ایم:

 • ارائه خدمات سریع به مشتریان در هر کجا که هستند
 • ایجاد راه‌های جدید برای فروش و تبلیغ محصولات
 • شناخت بهتر برند توسط مشتریان و ایجاد وفاداری
 • یافتن مشتریان جدید، بدون کمک هزینه‌های سنگین تبلیغات
 • نشان دادن فرهنگ سازمانی و کمک به استخدام نیروهای جدید

همینطور که مشاهده می‌کنید، در حالی که همه‌ی این موارد به شرکت شما برای سودآوری کمک می‌کند، اما متعلق به یک مرحله از سفر مشتری نیستند. موضوع مهم، دیدن رسانه‌های اجتماعی به عنوان پلتفورمی است که جنبه‌های بسیاری از شخصیت برند شما در آن قرار دارد.

Gary Vaynerchuck، متخصص رسانه‌های اجتماعی، به صورت خلاصه می گوید که چرا بازاریابی شبکه‌های اجتماعی اینقدر مهم شده است: “به رسانه های اجتماعی به عنوان کل فضای اینترنت نگاه کنید. من نمی‌توانم به کسی در سال ۲۰۱۲ علیه اینترنت موضع گیری می‌کند اعتماد کنم. “

چگونه و از کجا شروع کنم؟

در اولین مرحله، لیستی از رویکردها و اهداف اجتماعی برند خود تهیه کنید. همانطور که قبلاً گفتیم، نحوه وارد شدن به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی کاملاً به کسب و کار شما بستگی دارد.

به عنوان مثال، اگر شما فروشنده‌ی یک محصول باشید رویکردتان بسیار متفاوت با وقتی خواهد بود که شما مدیر یک موسسه‌ی خیریه باشید. انتفاعی یا غیرانتفاعی بودن سازمان شما بسیار در انتخاب استراتژی بازاریابی شبکه‌های اجتماعی  شما موثر است.

مثال موسسه‌ی غیرانتفاعی

برند ProductCo تعدادی محصول بسیار معروف را در فروشگاه‌های فیزیکی خود به فروش می‌رساند. محصولات آنها بسیار محبوب هستند و به همین دلیل به صورت ارگانیک و طبیعی در شبکه‌های اجتماعی خود به دنبال رشد مناسب و معقول هستند ، اما برای این رشد چندان فعال نیستند.

هم‌اکنون این برند تصمیم  گرفته که از این موارد استفاده کند تا هم فروش به صورت آنلاین و هم فروش فیزیکی افزایش یابد و در عین حال محصولات جدیدی را نیز که عرضه میشود  تبلیغ کند.

این  تصمیم هدف‌های مشخصی را برای ما تعریف می کند تا یک استراتژی را پایه گذاری کنیم. به عنوان مثال در اینجا فقط چند کار برای شروع وجود دارد:

 • انتشار پست در مورد محصولات خود به صورت مرتب و با هدف ایجاد فروش در فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین
 • اجرای کمپین‌های هدفمند (با صرف هزینه) برای افزایش تعداد فالوور و فروش به آنها
 • ایجاد تعامل بین مخاطبان و محتوای اختصاصی تولید شده برای افزایش اشتیاق فالوورها
 • ایجاد رقابت و مسابقه‌های جامعه محور

مثال موسسه‌ی انتفاعی

PeaceOrg به لطف برنامه‌های روابط عمومی آفلاین و تبلیغات تلویزیونی، یک موسسه‌ی خیریه‌ی شناخته شده است. با تکیه بر همین موضوع، آنها هرگز کانال‌های اجتماعی برند خود را راه اندازی نکرده‌اند، ولی هم‌اکنون تصمیم گرفته‌اند تا این کار را انجام دهند و به‌این وسیله آگاهی اجتماعی را در مورد امور خیریه افزایش دهند، برای رویدادهایی که به موضوع خیریه مربوط است تبلیغ کنند و کمک‌های بیشتری را جذب نمایند.

 • در این مورد چند گزینه برای شروع وجود دارد:
 • ایجاد چند کانال ارتباطی مانند اینستاگرام و تبلیغ سریع بقیه‌ی راه‌های ارتباطی مانند ایمیل و وب سایت
 • استفاده از تبلیغات با صرف هزینه برای افزایش فالوور
 • ایجاد محتوای قابل به اشتراک گذاری، احساسی و جذاب برای ایجاد شهرت برند به صورت ارگانیک و جذب فالوورهای جدید

این توضیحات فقط گوشه‌ای از گزینه‌های شروع بودند، اما می بینید که چگونه دو سازمان متفاوت بر اساس اهداف، نتایج و مکان‌هایی که در آن قرار دارند به استراتژی‌های جداگانه احتیاج دارند.

با این وجود، در اینجا برخی از جنبه‌های مهم بازاریابی رسانه‌های اجتماعی به عنوان راهنمایی آورده شده است:

انجام ممیزی اجتماعی

اول از همه، موقعیت فعلی خود را در نظر بگیرید. اگر در هیچ شبکه‌ی اجتماعی حضور ندارید، زیاد موضوع خاصی نیست – حسابرسی شما انجام می شود و می توانید به کار خود ادامه دهید.

غیر از این، مهم نیست در چه موقعیتی قرار دارید، می‌خواهید موارد زیر را بررسی کنید:

 • در چه شبکه‌هایی فعال هستید
 • آیا شبکه‌های خیلی بهتر یا بدتر از سایر شبکه‌ها را میشناسید
 • در گذشته چه نوع پست‌هایی را به کار برده‌اید و کدام پست‌ها را کار نکرده‌اید
 • آیا مخاطب شما مربوط به برند شما است یا نه
 • آیا شبکه‌ی مجازی شما نیاز به پاکسازی دارد؟ شاید برای خلاص شدن از محتوای نامربوط یا قدیمی (این یک موضوع خاص در مورد YouTube است)

برای مشاوره اختصاصی، راهنمای حسابرسی توییتر ما را بررسی کنید.

چه چیزی را نباید پست کنیم؟

نمونه های زیادی از کسب و کارها وجود دارد که صدای جیر جیر بزرگ و کوچک را از توییت در می آورند و مشکلات زیادی را برای آن ایجاد می کنند. چه این یک شوخی اشتباه باشد یا یک نظر وحشتناک ، رسانه های اجتماعی در صورت دقت نکردن می توانند یک شمشیر دو لبه باشند.

مثال‌های زیادی از کسب و کارهای کوچک و بزرگ وجود دارد که در اثر انتشار یک پست یا محتوای نسنجیده به دردسرهای بزرگی افتاده‌اند. مهم نیست که این پست یک شوخی نابه‌‌جا بوده یا یک اشتباه سهوی، مهم این است که مانند یک شمشیر دولبه می‌تواند برایشان خطرناک باشد.

هیچ قانونی واضح و کاملی برای محتوایی که نباید منتشر کنید وجود ندارد. همه چیز به شما و کسب و کارتان بستگی دارد. یک کانال طنز تلگرامی می‌تواند بسیار محبوب باشد و مردم عاشق آن باشند و با انتشار یک محتوای توهین‌آمیز به یک باره مورد انتقاد و تنفر مردم واقع شود.

به شهرت و جهه‌ی برند خود توجه کنید. با توجه به شخصیتی که برای برندتان ساخته‌اید رفتار کنید و مراقب باشید به این شخصیت با یک اشتباه غیرحرفه‌ای لطمه نزنید. شبکه‌های اجتماعی فضای خوبی برای تصویر سازی شخصیت برند شماست ولی باید مراقب فضای گسترده و پرتلاطم این محیط باشید.

خود را برای این مسیر آماده کنید. اطمینان حاصل کنید که تولیدکننده‌ی محتوای شما از شهرت و تصویر ایده‌آل برند شما آگاه است. لیستی از خط قرمزها و مسائل حساس را تهیه و رویکرد خدمات مشتریان را تنظیم کنید.

با لینک‌های خرید و تبلیغاتی بیش از حد مخاطبان خود را خسته نکنید و همواره به این نکته توجه کنید که هدف ما از فعالیت در هر شبکه‌ی اجتماعی چیست؟ به عنوان مثال استراتژی فروش مستقیم مناسب شبکه‌ی اجتماعی توییتر نیست، ولی این شبکه یکی از بهترین بسترها برای برندسازی است! اینکه مشتریان را در جریان محصولات و خدماتتان قرار دهید چیز بدی نیست، اما مراقب باشید کار را به جایی نرسانید که مشتری از شنیدن نام برندتان خسته شود!

منبع : https://www.brandwatch.com/blog/social-media-marketing/

دیدگاه‌ها

بدون دیدگاه، دیدگاه خود را در زیر اضافه کنید!


افزودن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *